میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : جمعه ۸ اسفند ۱۳۹۹ ساعت ۲۲:۳۵
 
 
آمریکا در حمایت از گروه‌های تروریستی سوریه را بمباران کرد
فرمان مستقیم بایدن برای نجات داعش
فرمان مستقیم بایدن برای نجات داعش
 

یک ماه بیشتر از حضور بایدن در کاخ سفید نمی‌گذرد که وی به تعهد خود برای حفظ تروریست‌ها برای ناامن سازی غرب آسیا عمل کرده و رسما و راسا دستور حملات نظامی به سوریه را با هدف نجات داعش از محاصره ارتش عراق و سوریه صادر کرد.
وزارت دفاع آمریکا بامداد جمعه دیروزاعلام کرد ارتش این کشور به دستور «جو بایدن» مواضع متعلق به گروه‌های مقاومت را در شرق سوریه بمباران کرده است. پیش از تأیید این خبر توسط پنتاگون ابتدا خبرگزاری رویترز به نقل از دو مقام مطلع مدعی شد آمریکا به مواضعی که گفته می‌شود متعلق به نیروهای هم‌پیمان با ایران در سوریه بوده‌اند حمله کرده است.کانال تلگرامی «صابرین‌نیوز»، نزدیک به گروه‌های مقاومت هم گزارش داد هواپیمای آمریکایی بین «ابوکمال» و «القائم» در مرز سوریه و عراق را هدف قرار داد.طبق گزارش این رسانه، گزارش‌های اولیه از به شهادت رسیدن یک نفر و زخمی‌شدن چند نفر دیگر حکایت دارد. صابرین‌نیوز همچنین نوشت آمریکا یک ساختمان خالی و نقطه دیگری را که متعلق به گروه‌های مقاومت بوده هدف قرار داد که به شهادت یک نفر و جراحت‌های جزئی چند نفر دیگر منجر شد.
بعد از این گزارش‌ها، وزارت دفاع آمریکا در بیانیه‌ای تایید کرد ارتش آمریکا به دستور جو بایدن مواضعی را در شرق سوریه بمباران کرد.یک وبگاه صهیونیستی گزارش داد پیش از حمله هوایی آمریکا در شرق سوریه، واشنگتن رژیم صهیونیستی را از قصد خود آگاه کرده بود.این رسانه صهیونیستی در ادامه افزود این اولین حمله آشکار دولت آمریکا در خاورمیانه از زمان روی کار آمدن «جو بایدن» رئیس‌جمهور این کشور بعد از پنج هفته است. در واکنش به این تجاوزگری آمریکا رئیس کمیته امور بین‌الملل شورای فدراسیون روسیه حمله آمریکا در شرق سوریه را اقدامی خطرناک توصیف کرد که باعث تشدید احتمال رویارویی نظامی در منطقه می‌شود.«کنستانتین کاساچف» رئیس کمیته امور بین‌الملل شورای فدراسیون روسیه امروز جمعه در واکنش به حمله هوایی آمریکا در شرق سوریه، به خبرنگاران گفت تجاوز نظامی آمریکا در سوریه به افزایش تنش در منطقه منجر خواهد شد و در روند تعامل در ارتباط با برجام خلل ایجاد می‌کند.
لازم به ذکر است نیروهای آمریکایی ۱۰ تروریست داعشی را از زندانی در شمال سوریه به پایگاه «التنف» در جنوب سوریه منتقل کردند. یک منبع وزارت خارجه روسیه با بیان اینکه حمله هوایی آمریکا در شرق سوریه نقض قوانین بین‌المللی است، این اقدام را محکوم کرد.این مقام رسمی روسی گفت که آمریکایی‌ها باید واضح و روشن هدفشان از این حمله را بیان کنند. او سپس تأکید کرد که ایران به نیروهای سوری برای مبارزه با تروریسم کمک می‌کند.سخنگوی وزارت خارجه روسیه ضمن محکومیت شدید حمله هوایی آمریکا در شرق سوریه، خواستار احترام بدون قید و شرط واشنگتن به حاکمیت دمشق شد.در این میان پومپئو وزیر خارجه سابق آمریکا در واکنش به عملیات هوایی ارتش آمریکا در شرق سوریه گفت، امیدوارم که دشت و صحرا را بمباران نکرده باشند!
همزمان با این تجاوزگری، منابع سوری گزارش دادند که یک خودروی بمب‌گذاری شده در مرکز شهر «رأس العین» در شمال شرق سوریه منفجر شده که در پی آن چند تن کشته و زخمی شده‌اند. همچنین عناصر گروه تروریستی جبهه النصرة، گذرگاه «سراقب» را در ادلب بمباران کردند. غیر نظامیان سوری از این گذرگاه، قصد داشتند از مناطق تحت اشغال تروریستها خارج شوند.در این میان «دومینیک راب» وزیر خارجه انگلیس در توییتی از حمله آمریکا در خاک سوریه حمایت و آن را اقدامی در جهت کاهش تنش توصیف کرد!
راب در این خصوص مدعی شد: انگلیس از پاسخ هدفمند آمریکا علیه گروههای شبه‌نظامی که پایگاه‌های ائتلاف (تحت هدایت آمریکا) را در تلاش برای ایجاد بی‌ثباتی در منطقه مورد هدف قرار می‌دهند، حمایت می‌کند. ما تهدید شبه‌نظامیان را تایید می‌کنیم و با آمریکا برای همکاری با شرکا به منظور کاهش تنش از موقعیت موجود هم هدف هستیم.وزارت خارجه چین در واکنش به حمله تجاوزکارانه آمریکا به شرق سوریه، خواستار احترام گذاشتن تمام طرف‌ها به تمامیت ارضی و حاکمیت سوریه شد. لاوروف وزیر امور خارجه روسیه گفت، دولت آمریکا باید مواضع خود درقبال سوریه را روشن کند و ارتش روسیه تنها حدود پنج دقیقه قبل از حمله آمریکایی‌ها در سوریه از آن مطلع شده است.

کد مطلب: 117295
 
Share/Save/Bookmark