میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : شنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۲۱:۱۲
 
 
بن‌سلمان و جاده‌ای که می‌تازد

غرب آسیا همچنان کانون اصلی بحران در صحنه جهانی است بگونه‌ای که بسیاری سرنوشتی نامعلوم را برای منطقه در نظر می‌گیرند. در این میان زنجیره‌ای از اقدامات در عرصه‌ منطقه در حال روی دادن است که جای تامل دارد که محور آن را تحرکات سعودی تشکیل می‌دهد. عربستان در هفته‌های اخیر مواضع ضد ایرانی بسیاری اتخاذ کرده و ایران را به عنوان عامل بحران‌های منطقه معرفی و خواستار اقدام جهانی علیه آن شده است. در اقدامی مغایر با تمام قوانین جهانی، سعودی سعد حریری نخست‌وزیر لبنان را به ریاض دعوت و پس از وادارسازی آن به خواندن بیانیه استعفا زندانی ساخته است. شواهد امر نشان می‌دهد که عربستان حتی لبنان را به اقدام نظامی تهدید کرده است. عربستان همچنین به بحران‌سازی در حوزه عربی ادامه می‌دهد که استمرار تحریم‌ها و فشارها بر قطر نمودی از این رفتار است. عربستان همچنین به رغم مخالفت‌های گسترده جهانی همچنان تجاوز به یمن را در دستور کار دارد و طی روزهای اخیر بر میزان این تجاوزات افزوده بگونه‌ای که سازمان ملل متحد رسما اعلام کرده این منطقه با فاجعه قرن مواجه است که محور آن را نیز اقدامات و تجاوزات سعودی تشکیل می‌دهد.
نکته قابل توجه آنکه برخی خبرها حکایت از فشار سعودی به ابومازن رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین برای پذیرش یکی از دو گزینه استعفا و یا سازش با رژیم صهیونیستی دارد. مجموع این تحرکات در حالی صورت می‌گیرد که یک نقطه اشتراک در آنها وجود دارد و آن نقش بن‌سلمان ولیعهد سعودی است. روند تحولات نشان می‌دهد که بن‌سلمان به دنبال رسیدن به تخت پادشاهی است و با سرکوب شاهزادگان و نیز بحران‌سازی منطقه‌ای ضمن نمایش قدرت ظاهری از خود سعی در رسیدن به تاج و تخت دارد. این فرآینده در حالی است که یک اصل مهم در تمام آنها مشاهده می‌شود و آن تحقق اهداف و خواسته‌های رژیم صهیونیستی برای بحران‌سازی در منطقه با محوریت اقدام علیه جبهه مقاومت است.
رفتارهای بن‌سلمان نشان می‌دهد که وی بر این تصور است که برای رسیدن به تاج و تخت باید رضایت غرب را جلب کند و در این راه نیز حرکت در مسیر جلب نظر صهیونیست‌ها را درپیش گرفته است و گمان می‌کند با این رویکرد می‌تواند غرب را به پذیرش پادشاهی خود متقاعد سازد. حلقه تکمیلی این طرح نیز اقدامات اقتصادی وی است که در قالب ساخت شهرک‌های پیشرفته و مدرن می‌باشد که به گفته محافل رسانه‌ای بخش عمده‌ای از آن به شرکت‌های غربی و صهیونیستی واگذار می‌شود.
در جمع بندی کلی از آنچه ذکر شد می‌توان گفت تحرکات سعودی در منطقه هر چند که در ظاهر برای قدرت یابی بن‌سلمان است اما در نهایت خواسته یا ناخواسته در چارچوب اهداف و سیاست‌های بحران ساز رژیم صهیونیستی در منطقه صورت می‌گیرد که از آن با عنوان خیانت جدید سعودی به جهان اسلام و البته فلسطین می‌توان یاد کرد. 

نویسنده: علی تتماج

کد مطلب: 101797
 
Share/Save/Bookmark