میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : شنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۵۷
 
 
لاریجانی در جلسه علنی مجلس:
ملت آمریکا گرفتار رهبران «دون کیشوتی» شده است

انتخاب ناظر مجلس در ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز، اعلام وصول طرح تشکیل استان آذربایجان مرزی، توضیحات وزیر کشور در خصوص توسعه پایدار شهرداری‌ها و مدیریت هماهنگ شهری، ابلاغ قانون تشکیل وزارت میراث فرهنگی از سوی رئیس مجلس به دولت از مهمترین اخبار جلسه روز (شنبه) مجلس شورای اسلامی بود.
جلسه علنی مجلس شورای اسلامی به ریاست علی لاریجانی برگزار شد و ادامه رسیدگی به گزارش کمیسیون آئین‌نامه داخلی مجلس در مورد طرح اصلاح موادی از قانون آئین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی، انتخاب یک نفر از نمایندگان مجلس به پیشنهاد کمیسیون قضایی و حقوقی به عنوان عضو در ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز و بررسی سوال سید علی ادیانی نماینده قائمشهر از وزیر کشور در دستور کار نمایندگان قرار گرفت.
علی لاریجانی در ابتدای جلسه علنی با بیان این که ملت آمریکا متاسفانه گرفتار رهبران» دون کیشوتی» شده است، گفت: رهبران فعلی آمریکا با توهمات و خیالات، صحنه بین المللی را برای ارضای خود ترسیم می‌کنند آنها از فرط توهم دچار تناقض گویی شده‌اند از یک طرف می‌گویند ما آماده مذاکره هستیم و واسطه می‌فرستند و از طرف دیگر وزیر خارجه ما را تحریم می‌کند.
همچنین در جریان بررسی ماده ۲ طرح اصلاح موادی از قانون آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی که به انتخاب رئیس کمیسیون اصل ۹۰ بازمی‌گشت، حسینعلی حاجی دلیگانی با تأکید بر اینکه در چند سال اخیر از اختیارات نمایندگان کاسته شده است، گفت: روندی که در انتخاب رئیس کمیسیون اصل ۹۰ طی می‌شود اشتباه است. در سال‌های اخیر آیین‌نامه مجلس به سمت رئیس گرایی رفته است.
در ادامه این جلسه نمایندگان مجلس، رئیس جمهور را مکلف کردند تا حداکثر ظرف مدت دو هفته پس از انجام مراسم تحلیف یا سقوط دولت، سلب اعتماد، عزل، استعفا، فوت یا کاهش بیش از نیمی از وزرا از ابتدای شروع به کار دولت کابینه خود را به مجلس معرفی کند.
انتخاب یک نفر از نمایندگان به پیشنهاد کمیسیون قضایی و حقوقی به عنوان عضو در ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز نیز در دستور کار مجلس قرار گرفت و از مجموع ۱۳۶ رأی، جلیل رحیمی جهان‌آبادی به عنوان ناظر در ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز انتخاب شد.
سید علی ادیانی در جریان طرح سوال خود از وزیر کشور درباره علت عدم اجرای کامل مواد ۱۷۳ و ۱۷۴ و بند ب ماده ۱۸۷ قانون برنامه پنجم گفت: اگر قرار است نقدی به مجلس انجام شود، ضعف در نظارت و عدم توجه جدی مجلس به نظارت است که منجر به استنکاف دستگاه‌های اجرایی از اجرای قانون می‌شود.
عبدالرضا رحمانی فضلی در پاسخ به این سوال گفت: لایحه درآمدهای پایدار در دولت تصویب شده و ما این لایحه را به مجلس ارسال کردیم که این موضوع در کمیسیون‌ها در حال بررسی است اگر مجلس کمک کند در این لایحه درآمدها را به صورت منطقی، مستمر و پایدار خواهیم دید و هزینه‌ها واقعی خواهد شد که این کار مستلزم کاهش نیرو است در حال حاضر شهرداری ها چهار برابر نیاز نیرو دارند و این با توجه به عدم ثبات در درآمدها مشکلاتی را ایجاد می‌کند.
در ادامه نماینده مردم قائمشهر در مجلس از توضیحات وزیر کشور در خصوص توسعه پایدار شهرداری‌ها و مدیریت هماهنگ شهری قانع شد.
سخنگوی هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی از ابلاغ قانون تشکیل وزارت میراث فرهنگی و گردشگری از سوی رئیس مجلس خبر داد.
همچنین لوایح پروتکل همکاری در زمینه مبارزه با تروریسم و مبارزه با جرایم سازمان یافته در دریای خزر و طرح تشکیل استان آذربایجان مرزی با مرکزیت شهر خوی اعلام وصول شد.
در پایان یک عضو هیات رییسه مجلس تذکرات کتبی نمایندگان به مسئولان اجرایی کشور را قرائت کرد. 

کد مطلب: 110391
 
Share/Save/Bookmark