میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۹ فروردين ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۳۲
 
 
دوره‌گردی آقای ولیعهد

بن‌سلمان ولیعهد سعودی هنوز مهر سفرش به آمریکا خشک نشده که منابع خبری از سفر دوره‌ای او به اروپا خبر داده‌اند. وی در این سفر از یک سو راهی اسپانیا می‌شود و از سوی دیگر فرانسه را مقصد خود قرار داده است. حال این سوال مطرح می‌شود که هدف وی از این سفرها چیست و چرا زنجیره‌ای از تحرکات فرامنطقه‌ای را در پیش گرفته است؟
بخشی از رفتارهای سه ساله بن‌سلمان را در تقلای وی برای تثبیت قدرت و در نهایت جلب رضایت خارجی برای رسیدن به کرسی پادشاهی می‌توان ارزیابی کرد. وی با مجموعه اصلاحاتی که در عرصه داخلی صورت می‌دهد و نیز همراهی با اهداف غرب در معادلات منطقه‌ای سعی دارد تا خود را مجری طر‌ح‌های اربابان خارجی سعودی معرفی نماید تا شاید هر چه زودتر پدر را کنار زده و بر تخت پادشاهی سعودی بنشیند. سفر وی به آمریکا و اقداماتش مبنی بر خرید تسلیحاتی و تکرار پروژه ایرانی هراسی همزمان با ابراز ارادت به همراهی با رژیم صهیونیستی از شاخصه‌های رفتاری وی برای تحقق این امر است. اکنون بن‌سلمان با سفر به اروپا سعی دارد تا رضایت این کشورها را نیز جلب نماید در حالی که با امضای توافقات نظامی و هسته‌ای به دنبال جلب رضایت روسیه نیز است.
با توجه به وجهه منفی سعودی در حمایت از تروریسم بن‌سلمان راه رشوه دادن را برای جلب رضایت کشورها درپیش گرفته و لذا پس از سفر به آمریکا و باج دادن‌های گسترده به ترامپ اکنون سعی دارد تا نظر اروپایی‌ها را نیز جلب نماید.
با توجه به بحران‌های اقتصادی جاری در فرانسه، بهره‌گیری از سرمایه‌های سعودی برای رونق اقتصادی برای ماکرون رئیس‌جمهور فرانسه اهمیت بسیاری دارد هر چند که جنایات سعودی در یمن اعتراض‌های مردمی و پارلمانی را در فرانسه همراه داشته اما سران پاریس برآنند تا با برشمردن نقش سرمایه‌های سعودی در کمک به اقتصاد کشورشان به این انتقادها پاسخ دهند. نکته مهم آنکه بن‌سلمان همزمان با سفر دوره‌ای اصلاحات تبلیغاتی را در عرصه داخلی درپیش گرفته تا سران غرب بتوانند با برجسته سازی نقش بن‌سلمان در اجرای اصلاحات اجتماعی به توجیه فروش تسلیحات و روابط با سعودی برای افکار عمومی بردازند.
در این میان در باب سفر بن‌سلمان به اسپانیا با محوریت خرید دو میلیارد دلاری تسلیحات این نکته را می‌توان بیان کرد که بن‌سلمان با این سفر سعی دارد تا به افکار عمومی عربستان چنان وانمود سازد که وابستگی به آمریکا، انگلیس و فرانسه نداشته بلکه دارای سیاستی مستقل است که براساس منافع عربستان اجرا می‌کند. در اصل بن‌سلمان سفر به اسپانیا را به عنوان بخش تبلیغاتی خود قرار داده است در حالی این سناریو نیز مطرح است که آمریکا و بزرگان اروپا برای حفظ اسپانیا و جلوگیری از نظام سرمایه‌داری خواستار هزینه شدن بخشی از سرمایه عربستان در اسپانیا شده باشند.
به هر تقدیر سفر بن‌سلمان را از یک سو می‌توان سفری برای رسیدن به جاه طلبی‌های سیاسی دانست در حالی که اصرار بر خرید‌های تسلیحاتی و طرح موضوع یمن نشانگر عمق گرفتاری سعودی در باتلاق یمن و تقلای آن برای فرار از این بحران است. 

نویسنده: علی تتماج

کد مطلب: 103858
 
Share/Save/Bookmark