میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۷ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۰۲:۰۹
 
 
شکست ائتلاف آمریکایی- عربستانی هر روز ابعاد گسترده‌تری می‌گیرد
هلاکت ۱۲۰ مزدور سعودی به دست تک‌تیراندازان یمن
هلاکت ۱۲۰ مزدور سعودی به دست تک‌تیراندازان یمن
 

ناتوانی ائتلاف آمریکایی – سعودی در برابر مقاومت یمنی‌ها هر روز ابعاد جدیدتری می‌گیرد چنانکه یگان تک تیرانداز ارتش یمن و انصارالله در ۳ ماه اول سال کنونی میلادی، نزدیک به ۱۲۰ نظامی سعودی را در جنوب عربستان از پای درآورده است.
نیروهای تک تیرانداز ارتش یمن و کمیته‌های مردمی وابسته به انصارالله طی ماه‎های اخیر، ده‎ها نفر از نظامیان سعودی را در مرزهای دو کشور از پای درآوردند. شبکه المیسره به نقل از یک منبع نظامی وابسته به ارتش یمن گزارش داد که طی سه ماه اول سال ۲۰۱۷، ۱۱۹ نفر از نظامیان سعودی در جازان، نجران و عسیر واقع در جنوب عربستان کشته شدند.
عملیات تک تیراندازان طی سه ماه ژانویه، فوریه و مارس در ۳۹ پایگاه در مناطق مختلف جازان، نجران و عسیر صورت گرفته است. یگان تک تیرانداز وابسته به ارتش یمن و انصارالله، ۷۴ نظامی سعودی را در ۲۲ پایگاه در داخل جازان و ۳۵ نظامی دیگر سعودی را در ۹ پایگاه در نجران و ۱۰ نظامی دیگر را در هشت پایگاه در عسیر از پای درآورد.
منابع امنیتی یمن از انهدام یک دستگاه تانک ارتش عربستان در حمله موشکی ارتش یمن در نجران خبر دادند.
خبرگزاری «سبأ» به نقل از یک منبع نظامی یمن گفت: یگان‎ ویژه ارتش یمن و انصارالله خودروی نظامی عربستان را در پایگاه «السدیس» هدف قرار داد و سرنشین تانک نیز کشته شد. نیروهای موشکی و توپخانه‎ای ارتش یمن و انصارالله همچنین محل استقرار نظامیان سعودی در پادگان «رجلا» در نجران را نیز هدف قرار دادند. خبر دیگر آنکه یوسف الفیشی عضو شورای عالی سیاسی و انصارالله یمن گفت: تنها شورای عالی سیاسی ودولت نجات ملی در یمن جنبه قانونی دارد ومشروعیت آن برگرفته از قوانین دمکراتیک و ملتی است که در میدان سبعین تجمع کردند.
یوسف الفیشی عضو شورای عالی سیاسی یمن روزسه شنبه افزود: تشکیل شورای عالی سیاسی به درخواست کنگره مردمی سراسری و انصارالله صورت گرفت جای هیچگونه نگرانی نیست زیرا آن یک ائتلاف استراتژیک و راهبردی است. وی تاکید کرد که عربستان درصدد تثبیت سلطه هادی نیست بلکه به دنبال تجزیه یمن است به طوری که گروه تروریستی القاعده را حمایت کرده و موجب رشد آن شده است.
الفیشی افزود: تداوم تجاوزعربستان به یمن، ارتش و کمیته‌های مردمی را وادار به ساخت و تولید انبوه اسلحه‌ای که قبلا آن را خریده بود کرد و اکنون انواع جدید آن را خود می‌سازد و دیگر ملت‌ها نیز باید خود را در شرایط مشابه شرایط کنونی یمن، بسازند. وی تاکید کرد:نظامیان عربستانی در مقابله با ارتش و کمیته‌های مردمی شکست خوردند زیرا متقاعد به جنگ نبودند و می‌دانستند که جنگ علیه یمن ناعادلانه است به همین دلیل رژیم آل سعود اقدام به سربازگیری مزدوران و توزیع آنها در جبهه‌های مرزی کرده است.
الفیشی افزود : شورای سیاسی در بسیاری از مسائل ازجمله حفظ هماهنگی جبهه داخلی و حفاظت از موسسات دولتی در برابرفروپاشی موفق بوده است همچنین توانسته در زمینه اقتصادی و پرداخت بخشی از حقوق کارمندان و توزیع کوپن نقش موثری ایفا کند. عضو شورای عالی سیاسی تاکید کرد مردم یمن مستقل هستند ازهیچکس پیروی نمی کنند. ی افزود: جامعه بین‌الملل درمبارزه با القاعده جدی نیست وبه کسی که با آن مبارزه می‌کند اهمیتی نمی‌دهد وعربستان القاعده را درحالی که در آستانه نابودی ازسوی ارتش وکمیته‌های مردمی بود نجات داده موجب رشد آن شد. در این میان حمله بالگردهای آپاچی عربستان به ساحل «الطائف» استان الحدیده به کشته شدن چهار صیاد یمنی منجر شد. یگان موشکی ارتش یمن و انصارالله روز گذشته یک موشک را به سمت محل استقرار عناصر مزدور سعودی در شرق منطقه المخاء در استان تعز شلیک کرد. یگان‎ ویژه ارتش یمن و انصارالله خودروی نظامی عربستان را در پایگاه «السدیس» هدف قرار داد و سرنشین تانک نیز کشته شد. سازمان ملل با تاکید بر اینکه بندر الحدیده در یمن جایگزینی ندارد اعلام کرد هرگونه تغییر در واردات کالاهای بازرگانی و بشردوستانه بعدی از این بندر،عواقب وخیمی برای این کشور خواهد داشت. این بیانیه تاکید کرد بندر الحدیده در یمن از نظر موقعیت، زیر ساخت وظرفیت کنونی آن جایگزینی ندارد بنابر این هرگونه تغییر در واردات کالاهای بازرگانی وبشردوستانه بعدی از این بندر دارای عواقب وخیمی بر این کشور که با بحران شدید غذایی، بهداشتی مواجه است خواهد بود. «عبدالباری عطوان» تحلیلگر مشهور عرب در تحلیلی در روزنامه رای الیوم در خصوص اختلاف‌های عربستان و امارات در جنوب یمن نوشت: ریاض برای جلب حمایت آمریکا در یمن راهبرد خود را در حمایت از اخوان‌المسلمین این کشور تغییر داده و سعی در پر کردن شکاف اختلاف خود با امارات دارد.

کد مطلب: 98871
 
Share/Save/Bookmark