میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : جمعه ۲ اسفند ۱۳۹۸ ساعت ۲۱:۲۶
 
 
مجلسی متفاوت
انتخابات مجلس شورای اسلامی و میان دوره‌ای خبرگان رهبری با وجود همه تلاش‌هایی که آمریکا و دیگر دشمنان ایران اسلامی انجام دادند تا به هدف خود

انتخابات مجلس شورای اسلامی و میان دوره‌ای خبرگان رهبری با وجود همه تلاش‌هایی که آمریکا و دیگر دشمنان ایران اسلامی انجام دادند تا به هدف خود برای کمرنگ کردن مشارکت مردم در انتخابات بینجامد، با حضور حداکثری مردم برگزار شد. انقلاب اسلامی ایران به رأی مردم متکی است، همه ارکان کشور با رأی مستقیم و غیرمستقیم مردم انتخاب می‌شوند و این ویژگی در بسیاری از کشورهای دنیا وجود ندارد، حتی بسیاری از کشورها هستند که تاکنون رنگ انتخابات را به خود ندیده اند، چرا که حکومت آنها، دیکتاتوری و موروثی است، حتی کشورهایی همچون انگلیس نیز علیرغم ژست دموکراتیک بودن، سلطنتی است و انتخابات مجلس آن نیز زیر سایه ملکه و مجلس اعیان است و مجلس عوام نقش تعیین کننده‌ای ندارد.
رژیم‌هایی چون عربستان سعودی که یک حکومت پادشاهی موروثی را در این کشور تشکیل داده است، به رأی مردم هیچ اعتباری قائل نیست و به مردم خود ارزش نمی‌دهد. یکی از نکاتی که همواره در انتخابات ایران با توجه ویژه روبرو بوده است، جدای از جنس انتخاب مردم، حضور گسترده آنها پای صندوق‌های رأی است، این ویژگی همواره یکی از مؤلفه‌های قدرت ایران اسلامی بوده است که تاکنون مردم آن را حفظ کرده اند و نقش خود را به خوبی ایفا نموده اند.
برای همین است که دشمنان انقلاب اسلامی در مقطع انتخابات و حتی ماه‌ها پیش از برگزاری آن، تلاش بسیاری را آغاز می‌کنند تا با اقداماتی که انجام می‌دهند، مردم را از شرکت در انتخابات دلسرد کنند. دشمنان به خوبی می‌دانند که اقتدار و قدرت جمهوری اسلامی ایران به مردم وابسته است و اگر ایران را تحریم اقتصادی می‌کنند یا فشارهای سیاسی خود را علیه ایران افزایش می‌دهند، مردم را تحت فشار قرار می‌دهند تا بتوانند آنها را از مشارکت سیاسی و اجتماعی دور کنند.
مردم با آگاهی و اشراف کاملی که بر شرایط و اوضاع منطقه و داخل کشور دارند می‌دانند که قهر با انتخابات و صندوق رأی نمی‌تواند راهکار مناسبی باشد، چرا که این اتفاق، خواسته دشمنانی است که بیش از ۴۰ سال است در پی آن هستند و در این مدت هیچگاه به هدف خود دست نیافته اند. مشارکت گسترده مردم با وجود هجمه گسترده‌ای که از سوی رسانه‌های جبهه دشمن علیه انتخابات در ایران صورت می‌گیرد، پاسخی به همه تلاش‌هایی است که از سوی شبکه‌های گسترده ماهواره ای و فضای مجازی برای تزریق ناامیدی و دلسرد کردن مردم داده شد. گرچه آنها هیچگاه از تلاش دشمنانه خود دست بردار نبوده و نخواهند بود و هر بار با ترفندهای تازه وارد میدان می‌شوند.
همگان می‌دانیم که مشکلاتی در کشور وجود دارد، مشکلاتی که برخی از آنها به تحریم‌ها مرتبط است، برخی دیگر به مدیریت‌ها و برخی هم به نوع انتخابی که صورت گرفته است، در انتخابات دوم اسفند ماه که روز گذشته برگزار شد، به نظر می‌رسد به خاطر تحولات و اتفاقاتی که دیده می‌شود، مردم این بار با آگاهی و شعور سیاسی بسیار بالاتری پای صندوق رأی حاضر شدند و نمایندگان خود را به خانه ملت فرستادند، چرا که در طول ۴ سال عملکرد مجلس دهم به خاطر ضعف زیادی که این مجلس داشت، باعث شد تا مردم در این انتخابات به گزینه‌هایی رأی بدهند که دارای ویژگی‌های متفاوتی از دوره گذشته است. گرچه هنوز نتایج انتخابات از ترکیب آراء مردم روشن نشده است اما برآیند رفتار سیاسی مردم این را نشان می‌دهد که نامزدهایی با ویژگی‌های انقلابی که دارای مؤلفه‌های زیادی است، اقبال بیشتری داشته باشند.
اگر چنین انتخابی از سوی مردم صورت گرفته باشد، که پیش بینی‌ها نیز چنین می‌گوید، مجلس یازدهم را می‌توان یکی از مجالس قوی و کارآمد در طول تاریخ جمهوری اسلامی ایران دانست. با استقرار چنین مجلسی می‌توان امید زیادی به بهبود اوضاع اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و اجتماعی در کشور داشت،‌همان تغییذ که مردم طالب آن هستند. اما در این میان نمایندگانی که با رأی مردم به خانه ملت وارد می‌شوند، مسئولیتی بسیار سنگینی را برعهده خواهند داشت، چرا که مردم با حضور گسترده و حداکثری خود خواهان تغییرات گسترده در روند اداره کشور هستند که مجلس شورای اسلامی در این مهم نقش حساسی دارد. اگر در این دوره از مجلس، نمایندگان کم کاری کنند، مردم مطالبه گری خواهند کرد و برای این منظور نیز باید توجه داشت که ساز و کار تحقق مطالبات مردم نیز باید فراهم شود.
مردم وظیفه خود را همچون گذشته انجام دادند و اکنون بار دیگر نوبت مسئولین به ویژه در این دوره، نمایندگان تازه نفسی است که وارد خانه ملت خواهند شد و باید از رای با ارزش مردم صیانت کنند.
نمایندگان مجلس شورای اسلامی دوره یازدهم باید همچون سردار شهید ایران اسلامی،‌ مدیریت انقلابی و جهادی داشته باشند. حاج قاسم الگویی تمام عیار از خدمت به مردم ایران و انقلاب است.

نویسنده: محمد صفری

کد مطلب: 112911
 
Share/Save/Bookmark