میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی فرهنگ خبر
تاریخ انتشار : سه شنبه ۷ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۱۵
 
 
جشنواره فیلم فجر دو ماه دیگر آغاز می‌شود، اما هنوز از هفت خبری نیست
خاموش کردن تدریجی دوربین یک برنامه

کم‌کم به سالگرد تعطیلی برنامه هفت نزدیک می‌شویم. همان برنامه‌ای که با حضور بهروز افخمی داستان دولتی‌های سینما را پیچیده کرده بود. همان که حتی از رفتارهای امنیتی با مقوله هنر گفت و قرار بود با قدرت به کارش ادامه دهد، اما اول عذر بهروز افخمی به شکلی محترمانه خواسته شد، بعد قرار شد برنامه را فرد دیگری ادامه دهد، اما حالا وقتی به سالگرد آن چالش‌های جدی در برنامه ویژه فیلم فجر نزدیک می‌شویم، نه ایوبی هست و نه برنامه هفت.
دو ماه دیگر مهمترین رویداد سینمایی کشور یعنی جشنواره فیلم فجر برگزار می‌شود اما هنوز وعده‌های قابل تمدید مدیران سازمان صداوسیما عملی نشده و خبری از تنها برنامه تخصصی رسانه ملی در حوزه نقد سینمای کشور نیست.
برنامه سینمایی «هفت» به عنوان تنها برنامه تخصصی نقد صنعت سینمای کشور در رسانه ملی که در ادوار مختلف با اجرای فریدون جیرانی، محمود گبرلو و بهروز افخمی تولید و پخش شده بود، علی‌رغم اینکه قرار بود از فروردین‌ماه ۱۳۹۶ بار دیگر روی آنتن رود، اما با ورود به ماه سوم فصل پاییز هنوز سرنوشت مشخصی ندارد، این در حالی است که تنها دو ماه دیگر تا برگزاری دوره سی و ششم از جشنواره فیلم فجر باقی مانده است.
و اما ماجراها از آنجا آغاز شد که این برنامه بهمن سال گذشته بعد از جشنواره فیلم فجر حاشیه‌هایی پیدا کرد و قرار شد با تغییراتی از ابتدای سال ۹۶ پخش شود اما به طور ناگهانی اعلام شد که بهروز افخمی دیگر اجرای برنامه را برعهده ندارد.
بعد از آن مسئولان صداوسیما برای اجرا، تغییرات و زمان پخش برنامه هر بار وعده‌ای دادند که هیچ یک از آنها محقق نشد و فقط حاشیه‌ها برای شروع دوباره برنامه ادامه پیدا کرد. این وعده‌ها زمان پخش برنامه را به بعد از انتخابات ریاست جمهوری، بعد از ماه مبارک رمضان و هفته‌های بعد موکول می‌کرد اما هنوز هفته وعده داده شده نیامده است.
به گزارش سینماپرس، مرتضی میرباقری معاون سیمای رسانه ملی چندین بار در نشست‌ها و برنامه‌های مختلف بیان کرد که این برنامه به زودی دوباره روی آنتن خواهد رفت و تیمی به سرپرستی ناصر کریمان مدیرگروه اجتماعی شبکه سه سیما در حال تعیین سیاستگذاری‌های مرتبط با برنامه‌های سینمایی تلویزیون است. با این حال هنوز هیج خروجی مشخصی از فعالیت افراد مشغول به کار در این تیم به دست رسانه‌ها نرسیده است همچنین میرباقری بعد از مطرح شدن اسامی افرادی به عنوان مجری - کارشناس در رسانه‌ها اعلام کرد که هر فردی که به صورت گمانه‌زنی نامش طرح شود از لیست خط خواهد خورد.
در این چند ماه البته شاید فشار سینماگران و مدیران دولتی سینما نیز در متوقف ماندن برنامه بی‌تاثیر نبوده است؛ لابی‌هایی که همچنان با مدیران صداوسیما وجود دارد و طیف‌های مختلفی سعی دارند، بتوانند برنامه‌ای مطابق با دیدگاه‌های خود پیش برند.
مدت زمان زیادی تا سی و ششمین جشنواره ملی فیلم فجر باقی نمانده است و اگر این برنامه بخواهد در جریان یک جشنواره سینمایی به شکل موفقی عمل کند نیاز است که زودتر روی آنتن برود تا شکل و شمایل و مسیر خود را پیدا کند اما چندین ماه است که از «به زودی»‌های مدیران سازمان می‌گذرد و کسی نمی‌داند که اصلا برنامه «هفت» با چه تیمی و چه زمانی قرار است به آنتن برگردد.
این روزها البته برنامه‌های نقد دیگری هم در تلویزیون در حال تولید و پخش است که از جدیدترین آنها می‌توان به «سینما دو» با اجرای حامد عنقا در شبکه دو اشاره کرد همچنین محمود گبرلو از مجریان سابق «هفت» نیز قرار است با یک برنامه نقد در شبکه «شما» به تلویزیون بازگردد با این حال به گفته مرتضی میرباقری معاون سیما، برنامه «هفت» مهمترین برنامه سینمایی تلویزیون است که فعلا جای آن در این رسانه خالیست.

کد مطلب: 102011
 
Share/Save/Bookmark