میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۸ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۱۹
 
 
ترامپ: ایران خواهان گفت‌وگو است
توهم‌زدگی
توهم‌زدگی
 

در ادامه لفاظی‌های رئیس جمهور آمریکا علیه ملت ایران، او بار دیگر با بیان اینکه اوضاع ایران به دلیل خروج آمریکا از برجام خوب نیست، مدعی شد ایران خواهان گفت‌وگو است.
دونالد ترامپ که در واشنگتن در جمع گروهی از خبرنگاران صحبت می‌کرد، گفت: اوضاع ایران اصلا خوب نیست. کنار گذاشتن توافق وحشتناک هسته‌ای با ایران، اثر عظیمی روی آن‌ها داشته و دارند نیروهایشان را از همه‌جا عقب می‌کشند. اوضاعشان خوب نیست. می‌خواهند مذاکره کنند.
ترامپ پیش از این هم ادعاهای مشابهی را مطرح کرده و گفته بود آماده مذاکره با ایران است. وی هفته گذشته هم با بیان اینکه خواهان گفت‌وگو با ایران است، گفت تهران هنوز برای چنین گفت‌وگویی آماده نیست.
آمریکا در حالی مدعی شده ایران خواهان مذاکره با این دولت است که مقامات کشورمان بارها اعلام کردند با رژیم بدعهدی همچون آمریکا هیچ گونه مذاکره‌ای نخواهند داشت؛ چرا که دوسال و نیم با آمریکا درباره توافق هسته‌ای به گفت‌وگو و مذاکره نشستیم اما، بعد از امضای توافق و اجرایی شدن برنامه جامع اقدام مشترک تنها شاهد بدعهدی‌های آنها در قبال این توافق بودیم.
از طرف دیگر بعد از روی کار آمدن دونالد ترامپ نیز آمریکا وقاحتش را به حدی رساند که نه تنها از برجام خارج شد بلکه بر اعمال تحریم‌ها و فشارها بر ملت ایران پافشاری و اصرار کرد.
نکته قابل تامل اینکه آمریکا خود به مذاکره و گفت‌وگو با ایران نیاز دارد اما، به دروغ مدعی این است که ایران خواهان مذاکره است؛ بهتر است واکنش‌های مقامات کشورمان را نسبت به این ادعاها و ادعاهایی مشابه آن که پیشتر مطرح کرده بود مرور کند تا دیگر جرات چنین وقاحت و ادعایی را نداشته باشد.
رهبر معظم انقلاب اسلامی نیز هفتم شهریور ماه سال جاری در دیدار رئیس جمهور و اعضای هیئت دولت فرمودند با تأکید بر منتفی بودن هر گونه مذاکره با آمریکایی‌ها افزودند: نتیجه مذاکره با مسئولان قبلی آمریکا که حداقل ظاهرساز بودند اینگونه شد، حالا با مسئولان وقیح و هتاک فعلی که شمشیر را برای ایرانی‌ها از رو بسته‌اند چه مذاکره‌ای داریم بنابراین مذاکره‌ای در هیچ سطحی با آمریکایی‌ها صورت نخواهد گرفت.
رهبر انقلاب مذاکره با ایران را نیاز همه دولت‌های آمریکایی خواندند و خاطرنشان کردند: آنها می‌خواهند مانور دهند که ما حتی جمهوری اسلامی ایران را به پای میز مذاکره آوردیم، پس همانگونه که قبلاً به‌طور مشروح و مستدل بیان کرده‌ام، هیچ مذاکره‌ای با آنها انجام نخواهد شد.
در واکنش به این ادعای ترامپ سخنگوی وزارت خارجه با بیان اینکه او صرفا آرزوهای باطل و محال خود را بیان می‌کند، گفت: ترامپ بداند ملت ایران هیچگاه در برابر فشارهای ظالمانه آمريكا سر فرود نمی‌آورد.
بهرام قاسمی اظهار داشت: ایشان همچون همیشه، بی‌آموختن درسی از تاریخ تحولات دهه‌های اخیر و بازبینی سیاست‌های سرا پا غلط اسلاف خود در قبال این منطقه و ایران بار دیگر سخنانی بی‌منطق و از سر نفرت را نسبت به مردم این سرزمین باستانی مطرح کرده است که باز تکرار همان زیاده خواهی و جاه طلبی‌های قدرت‌های قرون وسطایی و تاریخ مصرف گذشته است.

پیشنهاد مذاکره با ایران برای مشروعیت اقدامات غیرقانونی آمریکا
نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس، معتقد است: آمریکا با هدف مشروعیت بخشیدن به فعالیت‌های غیرقانونی خود صحبت از مذاکره با ایران می‌کند، در حالیکه شأنی برای توافقات بین‌المللی قائل نیست.
کمال دهقانی فیروزآبادی در واکنش به ابراز علاقه ترامپ برای مذاکره با ایران، گفت: جمهوری اسلامی ایران در طول سال‌هایی گذشته درباهر آمریکا گزارش‌هایی مبنی بر عملکردهای واقعی و حقیقی در صحنه روابط دو جانبه با ایران و روابط با کشورهای منطقه غرب آسیا را به نمایش گذاشته است، آمریکا در طول این سال‌ با حمایت یک جانبه از رژیم اشغال‌گر قدس و نادید گرفتن حقوق مسلمانان و مخصوصا فلسطینیان ظاهر و باطن خود را نشان داده است.
این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی، تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران با مقاومت توانسته برای منافع و امنیت ملی عاقلانه و منطقی در عرصه روابط بین‌الملل قدم بردارد، لذا هیچ گاه در برابر فشار تسلیم نشدیم و در مقابل ظالم قد خم نکردیم بلکه همیشه با سیاسیت مبتنی بر عقل و منطق به نتیجه رسیدیم.
این نماینده مردم در مجلس ادامه داد: ما در زمینه استفاده صلح آمیز از انرژی هسته‌ای مذاکره کردیم، مذاکره‌ای که به توافق چندجانبه منتهی شد، توافقی که طرف‌های دیگر چون آلمان، انگلیس، فرانسه، چین، روسیه و اتحادیه اروپا هم آن را امضا کردند اما آمریکا شأنی برای توافق دو جانبه و جایگاه شورای امنیت به عنوان عالی ترین رکن سازمان ملل متحد قائل نیست.
وی یادآور شد: کسی که در مقابل ما ایستاده نه برای مذاکره و نه برای تعهد دو جانبه و بین الملل ارزش و شأنی قائل نیست لذا تکلیف پاسخ ما مشخص است، ما باید سخت مقاومت و ضعف‌های خود در حوزه مدیریتی واقتصادی را جبران کنیم تا با توان و قوت در عرصه روابط بین الملل به قدرت تاثیرگذار تبدیل شویم همانگونه که الان این جایگاه و اقتدار را داریم.

مذاکره با آمریکا گزینه ممکن و مفیدی برای ایران نیست
عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس با یادآوری سیاست‌های غیرحرفه‌ای رئیس‌جمهور آمریکا، گفت: علی‌رغم پیشنهاد مکرر ترامپ برای مذاکره با ایران، مذاکره گزینه ممکن و مفیدی برای ما نیست.
هادی شوشتری درگفت‌وگو با خانه ملت در واکنش به ابراز علاقه ترامپ برای مذاکره با ایران، گفت: ترامپ بعد از روی کار آمدن استراتژی خروج از پرتکل‌های بین‌المللی را دنبال کرد که برجام نمونه‌ای از آن است. آمریکایی‌ها در دوران ریاست جمهوری اوباما و پیش از آن تلاش بسیار کردند تا عضو سازمان حقوق بشر شوند اما با روی کار آمدن ترامپ به راحتی خروج آمریکا از سازمان حقوق بشر را اعلام کردند.
نماینده مردم قوچان و فاروج در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: ما در زمان تصویب برجام و مذاکره با آمریکا نیز شاهد حمله برخی از گروه‌های سیاسی به دولت بودیم در حالی که خروج از معاهدات بین‌المللی رویکرد ترامپ در حوزه سیاست خارجی بود.
شوشتری یادآور شد: پس از اینکه رئیس‌جمهور جدید آمریکا در مُسند خود قرار گرفت بارها اعلام شد که ترامپ فردی غیرقابل پیش بینی و سیاستمدار غیرحرفه‌ای است، در این مدت هم با اقداماتی که انجام داده این موضوع را اثبات کرده است.

کد مطلب: 107511
 
Share/Save/Bookmark