میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۸ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۱:۱۹
 
 
معاون پارلمانی رئیس‌جمهور:
سه‌شنبه آینده، آغاز بررسی کابینه در مجلس

معاون امور مجلس رئیس‌جمهور گفت: رئیس‌جمهور برای معرفی هیئت وزرا با شخصیت‌های و بزرگان سیاسی و هیئت رئیسه سه فراکسیون مجلس مشورت و ملاقات کردند.
به گزارش مهر، حسینعلی امیری دیروز در نشست خبری با اصحاب رسانه با گرامیداشت روز خبرنگار گفت: مهمترین کاری که باید بعد از مراسم تحلیف انجام می‌شد معرفی وزرای پیشنهادی به مجلس بود که براساس قانون آیین‌نامه داخلی مجلس رئیس‌جمهور بعد از تحلیف دو هفته وقت دارند وزرای خود را پیشنهاد دهند که خوشبختانه این کار در اجرای اصل ۱۳۳ قانون اساسی صورت گرفت و شخصا اسامی وزرای پیشنهادی و همچنین برنامه آنها و برنامه دولت را تقدیم رئیس مجلس کردم. وی تصریح کرد: رئیس مجلس دستور اعلام وصول و قرائت نامه رئیس‌جمهور را صادر کردند که قبل از پایان جلسه علنی انجام شد. انشاالله در هفته آینده براساس قانون از روز سه‌شنبه دستور مجلس رسیدگی به صلاحیت وزاری پیشنهادی خواهد بود.
امیری اظهار داشت: برای وزارت علوم فعلا رئیس‌جمهور کسی را پیشنهاد نکردند و موضوع در حال بررسی است. براساس آیین‌نامه داخلی مجلس رئیس‌جمهور دو هفته وقت دارند که وزرا را پیشنهاد کنند در فرصت باقی مانده یک وزیر دیگر را هم معرفی خواهند کرد.
معاون پارلمانی رئیس‌جمهور درباره انتخاب وزیر زن گفت: رئیس‌جمهور برای معرفی هیئت وزرا با شخصیت‌ها و بزرگان سیاسی و هیئت رئیسه سه فراکسیون مجلس مشورت و ملاقات کردند. فراکسیون زنان مجلس هم پیشنهاد‌هایی داشتند که به رئیس‌جمهور ارائه دادند برخی گفت‌وگوها غیررسمی هم بود که ما به رئیس‌جمهور منتقل کردیم.
امیری ادامه داد: با توجه به اینکه چه کسانی می‌توانند یار رئیس‌جمهور باشند و در جهت تحقق وعده‌های وی یک روح جمعی را ایجاد کنند، این لیست به مجلس ارائه شد.
وی در پاسخ به این سوال که گفته می‌شود اعضای شورای نگهبان در مراسم تحلیف حضور حداکثری نداشته‌اند و مراسم رسمیت نداشته است، با بیان اینکه آیین سوگند رئیس‌جمهور الزامی تشریفاتی است تصریح کرد: قانون‌گذار نمی‌گوید که کلیه اعضای شورای نگهبان باید حضور پیدا کنند. الزامی نیست که ۱۲ نفر در تحلیف رئیس‌جمهور حضور پیدا کنند. علاوه بر این معیار در شورای نگهبان برای اینکه نظر شورای نگهبان مطلوب شود ۷ رای است.
معاون پارلمانی رئیس‌جمهور گفت: در مراسم تحلیف رئیس‌جمهور ۸ نفر از اعضای شورای نگهبان حضور داشتند؛ بنابراین مراسم تحلیف کاملا قانونی انجام شد و شک و شبهه‌ای در این زمینه وجود ندارد.
امیری در ادامه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چرا نام وزیر علوم در لیست وزرای پیشنهادی نبود، این درحالی است که او در مصاحبه با رسانه‌ها خبر از انتخاب شدنش به عنوان وزیر علوم داده بود، گفت: بارها گفته‌ایم که این اسامی به هیچ وجه به منزله نظر رئیس‌جمهور و نهایی شدن لیست نیست.
وی تاکید کرد: غیر از این اسامی که دیروز به مجلس معرفی شد، هر اسامی و لیست دیگری گمانه‌زنی تلقی می‌شود.
معاون پارلمانی رئیس‌جمهور در مورد عدم حضور مولوی عبدالحمید و برخی دیگر از شخصیت‌های سیاسی در این مراسم، با بیان اینکه میزبان مراسم تحلیف، مجلس بود گفت: دولت هم در آن مراسم میهمان بود و رئیس مجلس نیز توضیحاتی درباره عدم دعوت از برخی از شخصیت‌ها ارائه دادند که باید آن را پذیرا باشیم.
وی در پاسخ به این سوال که برخی از وزرا به دنبال جلب نظر نماینده‌ها هستند، آیا دولت در این زمینه نظارتی دارد، گفت: سیاست دولت این است که فرآیند رای اعتماد در یک فضای مناسب و قانونی با در نظر گرفتن شأن دولت انجام شود، بنابراین هر اقدامی که غیرمتعارف باشد قابل قبول نیست.
معاون پارلمانی رئیس‌جمهور تصریح کرد: در دستورالعملی که دولت به وزرای پیشنهادی ابلاغ کرده، متانت، رعایت شئونات و پرهیز از هر نوع ارتباطات غیردیپلماتیک مورد تاکید قرار گرفته است و اگر ما جایی ملاحظه کنیم که خارج از دستورالعمل خطایی صورت گرفته، اقدامات لازم صورت خواهد گرفت.
وی همچنین در پاسخ به این سوال که گفته شده است معاونت ارتباطات و اطلاع‌رسانی به ریاست صالحی‌امیری در دولت تشکیل می‌شود، گفت: یکی از نقدهایی که به دولت وارد می‌کردند این بود که به اندازه کافی اقدامات و دستاوردهای دولت اطلاع‌رسانی نمی‌شد؛ لذا ایده‌ای در دولت وجود دارد که شرایطی فراهم شود تا دولت بتواند خدمات بخش‌های مختلف را به درستی به مردم معرفی کند و ممکن است چنین معاونتی ایجاد شود.
امیری همچنین در مورد لایحه تفکیک وزارتخانه‌ها، افزود: این لایحه با دو فوریت تقدیم مجلس شد و قصد دولت این بود که وزرا را با ساختار جدید معرفی کند که دوفوریت آن رای نیاورد، بنابراین کماکان این لایحه در مجلس است و تا این لحظه دولت بنایی در استرداد این لایحه ندارد.
معاون پارلمانی رئیس‌جمهور در مورد حاشیه‌های مراسم تحلیف گفت: نباید حواشی را بر متن ترجیح داد و عظمت این روز را به فراموشی سپرد. وی افزود: یکی از نماینده‌ها از یکی از میهمان‌ها دعوت کرد که با او صحبت کند و چون ارتباط نمایندگان با میهمان قطع بود و موانع برای حضور آنان وجود داشت، نتوانستند به سمت میهمانان بروند.
امیری ادامه داد: تنها یک نماینده با این میهمان سلفی گرفته است و بقیه مشغول ضبط مکالمه با میهمان بوده‌اند.
وی گفت: برخی از این افراد به خاطر رشادت‌ها و حضورشان در دفاع‌مقدس نشان فتح گرفته‌اند و ما آنان را نماد استقامت می‌دانیم. مثلا آقای رحیمی یکی از نمادهای مقاومت ماست، آقای حسن بیگی نیز در زمان جنگ فرمانده قرارگاه سیدالشهدا بوده و من به عنوان کسی که در روز تحلیف حضور داشته‌ام، تاکید می‌کنم که در این قضیه زیاده‌روی و درشت نمایی شد.
امیری در پاسخ به این سوال که نمایندگان گفته‌اند به برخی از وزرا از جمله رحمانی‌فضلی رای نخواهند داد، آیا رئیس‌جمهور وزرای دیگری برای جایگزینی در نظر دارد، گفت: حق نمایندگان است که به چه کسی رای دهند، اما رئیس‌جمهور در مجموع بررسی‌هایی که انجام داده‌اند به این نتیجه رسیده‌اند که می‌توانند با این ترکیب کابینه کار کنند.

کد مطلب: 100419
 
Share/Save/Bookmark