میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان خبر
تاریخ انتشار : جمعه ۲۷ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۲۰:۴۴
 
 
سید حسن نصرالله:
تداوم اقدامات عربستان در یمن، سعودی را به مهلکه می‌برد
تداوم اقدامات عربستان در یمن، سعودی را به مهلکه می‌برد
 

دبیرکل حزب الله لبنان گفت: از همان ابتدا که ماجرای خاشقجی مطرح شد، ما به دلیل رنج و محنت‌هایی که عربستان سعودی به جهان اسلام و به ویژه یمن تحمیل کرده است، می‌توانستیم این وضعیت را مغتنم شمرده و ریاض را آماج حملات قرار دهیم اما ترجیح دادیم تا رصدکننده اوضاع باشیم.
سید حسن نصرالله در ادامه یادآور شد: در حال حاضر پر واضح است که ماجرای خاشقجی بسیار بزرگ و جنجالی شده است. این واقعیت غیرقابل انکار است که امروز عربستان سعودی و ایالات متحده آمریکا در این ماجرا در وضعیت بسیار سختی قرار گرفته‌اند و با یک بحران بزرگ مواجه هستند.
وی اظهار داشت: اینکه آمریکایی‌ها و سعودی‌ها مدعی هستند که پرونده خاشقجی حاصل ماجراجویی یک عده گروه خودسَر بوده، مسأله‌ای کاملا مردود است. من خطاب به مسئولان سعودی می‌گویم: امروز وقت آن رسیده است تا شما یک موضع شجاعانه در خصوص متوقف ساختن جنگ یمن اتخاذ کنید.
سید حسن نصرالله در ادامه افزود: پس از ماجرای ناپدید شدن خاشقجی، به وجهه عربستان سعودی به صورت بی سابقه‌ای در سطح بین المللی خدشه وارد شد. این ماجرا موجب شد تا پوشش‌های جهانی و بین المللی بر جنایت‌های عربستان سعودی در یمن درحال فروپاشی قرار گیرد.
وی همچنین بار دیگر خطاب به سعودیها اظهار داشت: تداوم این اقدامات خصمانه علیه ملت یمن شما را در مهلکه گرفتار خواهد کرد. بهتر است تا دیر نشده به راه حل سیاسی برای پایان وضعیت فعلی یمن روی آورید و به گروه‌های یمنی متوسل شوید.
سید حسن نصرالله در بخش دیگری از اظهارات خود به تحولات غزه نیز اشاره کرد و گفت: ما اوضاع منطقه و به ویژه وضعیت غزه را از نزدیک رصد می‌کنیم. ما به عینه افزایش تهدیدات صهیونیستها علیه فلسطینیان و تشدید اقدامات خصمانه آنها علیه ملت فلسطین را مشاهده می‌کنیم. دشمن صهیونیستی فلسطینیان را در مقابل دو راهی نبرد یا مُردن از گرسنگی قرار داده است.
وی افزود: امروز به ضرس قاطع می‌توان گفت که فلسطینیان برای مقابله با دشمن صهیونیستی هیچ گزینه‌ای جز مقاومت و ایستادگی در برابر تجاوزگری ندارند. آنچه که در غزه اتفاق می‌افتد برای منطقه از اهمیت بسزایی برخوردار است.
سید حسن نصرالله همچنین در سخنان خود به عراق نیز اشاره کرد و گفت: آنچه که در فرایند سیاسی عراق از جمله انتخاب رئیس جمهوری و نخست وزیری این کشور اتفاق افتاد، شکست بزرگی برای ایالات متحده آمریکا محسوب می‌شود و این مسأله غیرقابل انکار است. هیچکس در حال حاضر نمی تواند منکر چنین واقعیتی بشود.
وی در همین راستا اضافه کرد: اراده عراقی‌ها باعث تکمیل روند سیاسی در کشور آنها و انتخاب یک سیاستمدار برای تشکیل دولت شد و نه تفاهم میان ایران و آمریکا. کسانی که از حصول تفاهم ایران و آمریکا به عنوان عاملی برای حرکت به سمت تشکیل دولت در عراق یاد می‌کنند در واقع احمق‌ها و جاهلانی هستند که واقعیت‌ها را نادیده می‌انگارند.
دبیرکل حزب الله لبنان بخش دیگری از سخنان خود را به اوضاع داخلی لبنان و مسأله تشکیل دولت اختصاص داد و گفت: کسانی که اینگونه وانمود می‌کنند این حزب الله است که دولت را تشکیل داده و مناصب و پست‌های وزارتی را تقسیم می‌کنند سخت در اشتباه هستند. بدون شک این واقعیت نیست.
دبیرکل حزب الله لبنان همچنین با تأکید بر اینکه این گروه خواستار تشکیل هرچه سریعتر دولت جدید است، گفت: با این حال، همانطور که گفتم با تعیین کردن جدول زمانی برای تشکیل دولت مخالف هستیم تا رایزنی‌ها به صورت کاملا آزادانه انجام پذیرد.

کد مطلب: 106503
 
Share/Save/Bookmark