میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۹ تير ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۵۵
 
 
مخالفان برخورد با مفسدین اقتصادی چه کسانی هستند؟!
یقه سفیدهای چرک
یقه سفیدهای چرک
 

با وجود فرمان‌های مسلمی که توسط مقام معظم رهبری و بنیانگذار جمهوری اسلامی برای مبارزه با فساد اقتصادی مطرح شده است اما هنوز هستند کسانی که خرید سکه و دلار را در این شرایط غیرقانونی نمی‌‌دانند و یادشان رفته که در جامعه اسلامی به واسطه مقتضیات زمان و براساس نیاز مردم خرید کالایی که احتکارش آسیب به اقتصاد بزند، فساد اقتصادی تلقی می‌شود مثل هزاران کالای مجازی که در زمان جنگ انباشت و زیادی خریدنشان جرم می‌شد. این فرض هم گلاهی با شنیدن برخی اظهارنظرها به اذهانه خطور می‌کند که شاید هم این عده خودشان با یقه‌سفیدها بده‌بستانی داشته باشند که روی اظهارنظرشان تاثیر گذاشته باشد. اما رهبر معظم انقلاب چه توصیه‌هایی در برخورد با مفسیدن اقتصادی به مسئولان کرده‌اند؟!

ایجاد فساد، نتیجه عمل نکردن به معارف اسلام
رهبر معظم انقلاب در دیدار با کارگزاران حج در بهمن‌ماه سال ۹۰ با تاکید به اینکه چند سال قبل برای مبارزه با فساد مسئولان توصیه کرده است گفتند: «معارف ما، درس ما، قرآن ما، سنت ما، احادیث ائمه‌ی اطهار (علیهم‌السّلام)، اینها همه، سرمایه‌های ماست. اگر چنانچه به این سرمایه‌ها توجه کنیم، از آنها استفاده کنیم، خودمان را از آنها محروم نکنیم، پیش میرویم؛ «ان احسنتم احسنتم لأنفسکم»؛ اگر به دست خودمان خود را محروم کردیم، «و ان اسأتم فلها». «و من اوفی بما عاهد علیه‌الله»؛ اگر چنانچه به آنچه با خدا معاهده کردیم، عمل کردیم، «فسیؤتیه اجرا عظیما»؛ اگر چنانچه نه، آنچه را که با خدای متعال معاهده کردیم و قرارداد گذاشتیم، شکستیم، «فمن نکث فانّما ینکث علی نفسه»، علیه خودمان کار کرده‌ایم.چند سال قبل از این - نمیدانم حالا ده سال است یا بیشتر است - من توصیه‌های مؤکدی را راجع به مقابله‌ی با فساد اقتصادی به مسئولین کشور کردم؛ استقبال هم کردند؛ اما خب، اگر عمل میکردند، دیگر این فساد بانکی اخیر - که حالا همه‌ی روزنامه‌ها و همه‌ی دستگاه‌ها و همه‌ی ذهنها را پر کرده - پیش نمی‌آمد. وقتی عمل نمیکنیم، دچار این حوادث میشویم. اگر با فساد مبارزه بشود، دیگر این چند هزار میلیارد - یا هرچه - سوءاستفاده‌ای که افرادی بیایند بکنند، پیش نمی‌آید. وقتی عمل نمیکنیم، خب، پیش می‌آید؛ ذهن مردم را مشغول میکند، دل مردم را مشغول میکند، دل آدمها را میشکند. چقدر در این کشور از بروز یک چنین فسادی دلها ناراحت میشود؟ چقدر آدمها امیدشان را از دست میدهند؟ این سزاوار است؟ این به خاطر این است که عمل نکردیم. از همان وقت که گفته شد فساد ریشه‌دار میشود، ریشه پیدا میکند، شاخ و برگ پیدا میکند، هرچه که بگذرد، کندنش مشکل میشود - اینها گفته شد، اینها تأکید شد، اینها همه بیان شد؛ اینها سرمایه‌گذار پاکدامن و صادق را مأیوس میکند - اگر عمل میشد، مبتلا به این مسائل نمیشدیم. حالا مبتلا شدیم.»

اهمیت مبارزه با مفاسد اقتصادی
رهبر انقلاب در بیاناتی که در اجتماع زائران و مجاوران حرم مطهر رضوی در نخستین روز سال ۹۵ داشتند صراحتا فرموردند: «با فساد مبارزه‌ی جدّی بشود، با ویژه‌خواری مبارزه‌ی جدّی بشود، با قاچاق مبارزه‌ی جدّی بشود؛ اینها دارد به اقتصاد کشور لطمه میزند و ضررش را مردم میبرند. اگر ما در مقابل آن مجموعه‌ای که فرض بفرمایید با زدوبست‌هایی در زمینه‌ی مسائل اقتصادی ویژه‌خواری میکنند، خودشان را از امتیازات ویژه برخوردار میکنند و یا دچار فساد پولی و مالی و اقتصادی میشوند، سهل‌انگاری کنیم، قطعاً کشور ضرر خواهد کرد؛ نباید سهل‌انگاری بشود. البتّه در مقام بیان و در روزنامه‌ها و جنجال و بخصوص با جهت‌گیری‌های سیاسی، حرفهای

این بیانات یادآوری برای اهمیت مبارزه با فساد و یقه‌سفیدها برای این دوباره کنار هم تدوین شد که آنهایی که در راه مبارزه با این افراد هنوز در دلشان شک و تردیدی وجود دارد و یا درباره مماشات با مفسیدن سخن می‌گویند بدانند که چرا و چگونه مسئولان در نظام جمهوری اسلامی ملزم به مبارزه با فساد اقتصادی هستند
قشنگ خوبی زده میشود امّا اینها فایده‌ای ندارد. حالا یک مجرم اقتصادی را مثلاً فرض کنیم دستگیر کردند، روزنامه‌ها درباره‌اش بنویسند و عکس و تفصیلات و کارهایی مانند اینها را با اهداف جناحی و سیاسی بکنند، اینها فایده‌ای ندارد؛ دو صد گفته چون نیم کردار نیست. باید جلوی آن فسادی را که امروز ممکن است پیش بیاید بگیرند و مانع فساد بشوند. قاچاق همین جور است؛ مانع قاچاق [بشوند]. باید با قاچاق، به‌معنای واقعی کلمه مبارزه کنند.» 

فساد و حمایت از تولید
ضرورت مبارزه با مفاسد اقتصادی حس شده است و در دنیا نکته اثبات شده‌ای است، رهبر معظم انقلاب نیز در همین زمینه در نهم اردیبهشت ۹۴ نیز در دیدار جمعى از کارگران سراسر کشور نیز گفتند: «متولّیان مبارزه‌ی با فساد هم در این زمینه (تقویت تولید) نقش دارند. حالا اسم فساد زیاد آورده میشود. حرف زدن راجع به فساد که فایده‌ای ندارد؛ با «دزد دزد» گفتن، دزد از دزدی دست برنمیدارد؛ باید رفت، وارد شد. مسئولان کشور، روزنامه که نیستند که راجع به فساد حرف میزنند. بله، روزنامه راجع به فساد ممکن است حرف بزند، من و شما که مسئول هستیم باید اقدام کنیم؛ حرف دیگر چیست؟ وارد بشوید؛ [ اگر] بلدیم اقدام کنیم، جلوی فساد را به‌معنای واقعی کلمه بگیریم.»

امنیت و فساد
«اگر امنیت را میخواهیم، بایستی دست مفسد و سوءاستفاده‌چی و دورزننده‌ی قانون و شکننده‌ی قانون بسته بشود؛ مبارزه‌ی با فساد این است.» این جمله‌ای است که رهبری در جلسه تبیین سیاست‌های اقتصاد مقاومتی بیان کرده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌اند که نشان از اهمیت مبارزه با فساد برای آرامش جامعه دارد.

خوشحالی سرمایه دار از مبارزه با فساد
اما برخی با ادعای ناراحتی سرمایه‌گذار مداره با مفسد را پیشنهاد می‌دهندف در این‌باره نیز رهبر معظم انقلاب در دهم اردیبهشت سال ۹۱ در اجتماع کارگران کارخانجات تولیدی داروپخش‌گفتند: «سرمایه‌گذار از اینکه ببیند ما با فساد اقتصادی و با مفسد اقتصادی مبارزه میکنیم، خوشحال میشود. ما باید بتوانیم این مبارزه‌ی درست را در سطح قانونی انجام بدهیم.»
ایشان یکبار دیگر نیز در دیدار با فعالان اقتصادی در مردادماه سال ۹۰ یادآور شده بودند: «همیشه در کنار فعالیتهای سالم، فعالیتهای ناسالم هم وجود دارد. بنده چند سال است که روی مفاسد اقتصادی تأکید میکنم. آن وقتی که من این مسئله را مطرح کردم، یک عده‌ای به ما مراجعه میکردند که آقا شما روی مسئله‌ی مفاسد اقتصادی اینقدر تکیه میکنید، ممکن است فعالان اقتصادی ما را از ورود در عرصه‌ی فعالیت اقتصادی بترساند. من گفتم بعکس، آنها را تشویق میکند. اگر فعال اقتصادی که میخواهد نان حلال دربیاورد و کار حلال و مطابق وجدان و شرع انجام بدهد، بداند که دستگاه با افراد متخلف برخورد میکند، او بیشتر تشویق میشود. ما با مفسد مخالفیم، با ایجادکننده‌ی مفسده مخالفیم، با سوءاستفاده کننده مخالفیم. فعال اقتصادی که با وجود خودش، با فکرش، با پولش، با سرمایه‌گذاری‌اش، با کارآفرینی‌اش دارد به کشور کمک میکند، باید مورد تشویق و تقدیر قرار بگیرد، و میگیرد.»

مفاسد اقتصادی مفاسد فرهنگی و مفاسد اخلاقی را می‌آورد
اما درباره ضرورت مبارزه با فساد رهبر معظم انقلاب در سال ۸۷ نیز بیان داشتند: «وجود و رواج مفاسد اقتصادی یكی از بزرگترین خطرهایش این است كه عناصر خوب دستگاهها را متزلزل میكند، زیر پای آنها را سست می‌كند.»
ایشان همچنین بیان داشتند: «فساد اداری و مالی، جزو بدترین عوارض است.» و در جمله‌ای تاکیدی نیز بیان داشتند: «بایستی فساد اداری و مالی و خیانت در امانتهای ملّی در کشور ریشه‌کن شود.»
ایشان با بیان اینکه «در نظام اسلامی كه مظهر كامل آن، حكومت حضرت بقیه‌الله ارواحنافداه است، فریب و حیله‌گری برای جلب آرا مردم، خودش جرم است؛ استفاده از قدرت برای به‌دست آوردن پول، یكی از بزرگترین جرائم است.» در پیامی که به مناسبت راهپیمایی ۲۲ بهمن ۸۰ به مردم دادند نیز گفتند: «مسئولان کشور در قوای سه‌گانه و همه‌ی فعّالان سیاسی و فرهنگی بدانند که حفظ منافع ملی در وحدت کلمه و پرهیز از تفرقه و اختلاف است. سلیقه‌ها و گرایشهای متفاوت نباید در صحنه‌ی افکار عمومی به نزاع و مجادله و کشمکش تبدیل شود و دشمن کمین گرفته را امیدوار کند. همه با هم به نیازها و خواسته‌های بحق مردم در امور اقتصادی و فرهنگی بیندیشند و برای تأمین آن دست به دست یکدیگر بدهند. شجره‌ی خبیثه‌ی فساد اقتصادی را که از جمله‌ی دامهای مهلک دشمن و موجب بیعدالتی در اداره‌ی امور کشور و مایه‌ی ورشکستگی مادی و معنوی است خطرناک بدانند و همه با هم در ریشه‌کنی آن همکاری کنند.»
این بیانات یادآوری برای اهمیت مبارزه با فساد و یقه‌سفیدها برای این دوباره کنار هم تدوین شد که آنهایی که در راه مبارزه با این افراد هنوز در دلشان شک و تردیدی وجود دارد و یا درباره مماشات با مفسیدن سخن می‌گویند بدانند که چرا و چگونه مسئولان در نظام جمهوری اسلامی ملزم به مبارزه با فساد اقتصادی هستند.

کد مطلب: 105108
 
Share/Save/Bookmark