میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جامعه خبر
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۴ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۰۸:۲۲
 
 
شهردار تهران:
دولت به تعهدات خود عمل نکرده است
دولت به تعهدات خود عمل نکرده است
 

شهردار تهران گفت: در زمینه یارانه بلیت مترو دولت باید یک ‌سوم از قیمت بلیت مترو را پرداخت کند اما به ‌دلیل اینکه دولت در سال‌های گذشته سهم خود را پرداخت نکرد، شهرداری تهران این رقم را پرداخت کرده و به حساب مطالبات خود از دولت گذاشته است.
محمدعلی نجفی در جلسه کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، این کمیسیون را اصلی‌ترین مرجع ارتباطی شهرداری‌های سراسر کشور با مجلس دانست و به تشریح وضعیت کلی شهرداری تهران پرداخت و افزود: در زمینه منابع انسانی، هم اکنون در مجموع ۶۸ هزار و ۱۳۶ نفر در شهرداری تهران به شکل قراردادی، پیمانی و رسمی خدمت می‌کنند. علاوه بر این بیش از ۵۰ هزار نفر کارمند و کارگران شرکت‌های پیمانکاری نیز هستند که فعالیت جاری شهرداری تهران مثل رفت و روب خیابان‌ها را انجام می‌دهند.
شهردار تهران این تعداد نیروی انسانی را به نسبت نمونه‌های مشابه بین‌المللی بسیار زیاد توصیف کرد و گفت: اخیرا سفری به سئول داشتم، شهری با جمعیت حدود ۱۰ میلیون نفر و مساحتی تقریبا برابر با مساحت شهر تهران اما در آنجا، ۴۰ هزار نفر کارمند در شهرداری فعالیت می‌کنند. شهر شیکاگو با جمعیت و وسعت بیشتر از تهران حدود ۳۸ هزار کارمند و شهر لندن با جمعیتی تقریبا برابر با تهران و خدماتی بیشتر از تهران، حدود ۱۵ هزار نفر کارمند دارد.
وی بودجه شهرداری را ۱۷ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان عنوان کرد و گفت: ۳۹ درصد بودجه شهرداری تهران هزینه‌ای است. البته بخشی از بودجه تملک دارایی و سرمایه‌ای نیز از جنس بودجه هزینه‌ای است از این رو، حدود ۴۰ درصد بودجه شهرداری هزینه‌ای است که این رقم برای شهرداری‌ها زیاد است چراکه اساس کار شهرداری تهران باید عمران شهری باشد اما بخشی از بودجه به پرداخت حقوق تعداد زیادی از نیروی انسانی تخصیص پیدا می‌کند.
شهردار تهران عملکرد ۶ ماهه نخست شهرداری تهران در سال ۱۳۹۶ را تشریح کرد و گفت: ۷۲ درصد از بودجه‌ای که پیش‌بینی می‌شده است در ۶ ماه محقق شده است که این امر نشان می‌دهد شهرداری از نظر تحقق درآمدها با مشکل جدی مواجه شده است. علاوه بر این بودجه‌ای که پیش‌بینی شده بود به صورت دقیق نبوده است.
شهردار تهران در بخش دیگری از سخنان خود به وضعیت بافت فرسوده در تهران و کل کشور اشاره کرد و گفت: در ۴۸۹ شهر کشور بیش از ۷۵ هزار هکتار بافت فرسوده داریم که این رقم در هفت کلانشهر اصلی به ۱۳ هزار هکتار می‌رسد. همچنین در شهر تهران سه هزار و ۲۶۸ هکتار بافت فرسوده وجود دارد؛ این نشان می‌دهد ۲۹ درصد بافت فرسوده کلانشهرها در تهران وجود دارد.
شهردار تهران گفت: پنج درصد کل مساحت شهر تهران بافت فرسوده است در حالی که ۱۱ درصد کل واحد‌های مسکونی در بافت فرسوده وجود دارد. این نشان می‌دهد واحد‌های مسکونی در بافت فرسوده به نسبت متوسط شهر تهران از متراژ‌های کمتری برخوردار هستند.
نجفی در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع مطالبات شهرداری تهران از دولت نیز اشاره کرد و گفت: از تاریخ اول فروردین ماه ۱۳۸۵ تا شهریور ۱۳۹۴ مجموع مطالبات شهرداری تهران براساس آنچه که قانون معین کرده ۱۴ هزار و ۱۵۳ میلیارد تومان است که تاکنون پرداخت نشده است. البته این رقم تا شهریور ۱۳۹۴ احصا شده و مابقی مطالبات شهرداری تهران از شهریور ۱۳۹۴ در حال بررسی است تا اطلاعات دقیق مربوط به این مطالبات احصا شود.
شهردار تهران بیان کرد: براساس قانون ۶۰ درصد از تخلفات راهنمایی و رانندگی باید به شهرداری‌ها پرداخت شود این در حالی است که سهم شهرداری تهران از جرایم راهنمایی و رانندگی به میزان زیادی پرداخت نشده است. همچنین در زمینه یارانه بلیت مترو دولت باید یک‌سوم از بلیت مترو را پرداخت کند اما به دلیل اینکه دولت در سال‌های گذشته سهم خود را پرداخت نکرد، شهرداری تهران این رقم را پرداخت کرده و به حساب مطالبات خود از دولت گذاشته است.
شهردار تهران با اشاره به وجود انبوه واحدهای تجاری در پایتخت بیان کرد: محاسبات اولیه نشان می‌دهد که بیش از ۱.۶ برابر واحدهای تجاری مورد نیاز در تهران ساخته شده است. از این رو در شمال و جنوب شهر بسیاری از صاحبان واحدهای تجاری به شدت از وضعیت بازار و ورشکستگی گله‌مند هستند.
شهردار تهران با تاکید بر استقلال شهرداری از بودجه دولت، افزود: با هزینه‌های شهر تهران، اگر بخواهیم از دولت بودجه‌ای دریافت نکنیم باید سراغ اقلام دیگری برای تامین بودجه برویم. بخش عمده‌ای از این اقلام نیز به خود شهروندان بر می‌گردد تا آنها بخش عمده‌ای از هزینه‌های اداره شهر را تامین کنند. البته ما در شهرداری تهران نیز باید سعی کنیم با مدیریت هزینه در شهر، هزینه‌ها را کاهش دهیم.
نجفی در بخش دیگری از سخنان خود به بدهی‌های شهرداری تهران اشاره کرد و گفت: در مجموع تاکنون حدود ۳۰ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان بدهی‌های شهرداری تهران شناسایی شده است. در این زمینه شهرداری تهران ۱۸ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان بدهی بانکی دارد که از این رقم ۱۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان مربوط به بدهی شهرداری تهران به بانک شهر است. همچنین ۹ هزار میلیارد تومان بدهی به پیمانکارانی وجود دارد که کار خود را انجام داده‌اند و صورت وضعیت شده است اما پول آنها پرداخت نشده است. حدود سه هزار میلیارد تومان نیز مطالبات جسته و گریخته‌ای است که تاکنون شناسایی شده و احتمال افزایش این رقم وجود دارد.
شهردار تهران در بخش دیگری از سخنان خود بر ضرورت استفاده بهینه از امکانات در شهرداری تهران تاکید کرد و گفت: ما در سال ۹۶ برای هر شهروند در شهر تهران حدود دو میلیون تومان و برای هر خانوار حدود ۶ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان هزینه می‌کنیم، اما در مقابل رقمی که از درآمدهای پایدار کسب می‌کنیم با این هزینه‌ها اختلاف زیادی دارد. چراکه براساس بودجه سال ۹۵ و با احتساب رقم مالیات بر ارزش افزوده سهم هر شهروند از درآمد پایدار شهرداری ۵۹۲ هزار تومان بوده است که این رقم در سال ۹۶ و با کاهش سهم شهرداری تهران از مالیات بر ارزش افزوده به ۴۲۵ هزار تومان به ازای هر شهروند رسیده است.
شهردار تهران به تبیین برنامه خود برای مشارکت مردم و استفاده از سرمایه‌های خارجی پرداخت و اظهار کرد: در سفری که اخیرا به کره جنوبی داشتم، جلسه با مدیران شرکت‌های بزرگ این کشور داشتیم و پروژه‌های آماده سرمایه گذاری را ارایه کردیم تا به صورت BOT ، سرمایه گذاری مستقیم و... در شهر تهران حضور داشته باشند چراکه اگر می‌خواهیم با سرعتی بیشتر به شهری در شأن ام‌القرای جهان اسلام برسیم، باید از سرمایه‌گذاری‌های خارجی و داخلی استفاده کنیم.
وی در ادامه به بیان انتظارات خود از مجلس شورای اسلامی پرداخت و گفت: در حال حاضر ضروری است برای سهم کلانشهرها از مالیات بر ارزش افزوده بررسی مجددی صورت گیرد، در کنار آن مجلس شورای اسلامی موضوع برداشت دو میلیارد دلار از صندوق ذخیره ارزی برای توسعه حمل‌ونقل عمومی و ریلی را به تصویب رساند که هم اکنون پیشنهاد می‌کنیم در بودجه سال ۱۳۹۷ احیا شود.
شهردار تهران به پایان دوره طرح تفصیلی در سال ۱۳۹۶ نیز اشاره کرد و گفت: ضروری است اصلاحات لازم در طرح تفصیلی را به تصویب برسانیم؛ از جمله اصلاحات طرح تفصیلی، ضوابط بلند مرتبه سازی خواهد بود که این موضوع مورد بررسی و تصویب قرار می‌گیرد.
نجفی در بخش پایانی سخنان خود تاکید کرد: در کل انقلاب و نظام جمهوری اسلامی، زحمات و کارهای بسیار زیادی صورت گرفته است ولی در بعضی از زمینه‌ها به اهداف مد نظر خود نرسیده‌ایم که یکی از این زمینه‌ها مسایل مربوط به شهرها است.

کد مطلب: 101572
 
Share/Save/Bookmark