میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۷ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۰۳:۱۵
 
 
نگاهی به برپایی راهپیمایی و مراسم اربعین سالار شهیدان
چرایی سانسور مانور قدرت آزادی‌خواهان در رسانه‌های غربی
رهبر انقلاب با اشاره به پیاده‌روی اربعین: خدای متعال بر ما منت گذاشته و این حادثه را خلق کرده است
چرایی سانسور مانور قدرت آزادی‌خواهان در رسانه‌های غربی
 

نگاهی به قیام تاریخی امام حسین(ع) و واقعه عاشورا نشان می‌دهد که این حرکت بزرگ ابعاد بسیار گسترده و اثرگذاری داشته که نه تنها در عصر خود بلکه در طول تاریخ نیز بسیار تاثیرگذار و منشاء بسیاری از حرکت‌ها و جنبش‌های آزادیخواهانه بوده است.
این روزها با فرارسیدن ایام اربعین سالار شهیدان نیز شاهد این هستیم که هر سال این مراسم با رونق و عظمت بیشتری نسبت به سال‌های گذشته برگزار می‌شود و حضور غیرمسلمانان و مسلمانان سنی مذهب نیز آن را پررنگ‌تر کرده است‌.
مراسمی که بیش از۲۰ میلیون مسلمان شیعه وسنی و حتی از مذاهب و ملیت‌های مختلف دیگر در این آن شرکت می‌کنند و نمایشی بزرگ از ارادت تمام مسلمانان جهان به اهل‌بیت(ع) و پیروی از مکتب ظلم ستیز آنان و عهد و پیمانی مجدد با سرور شهیدان جهان برای ادامه راهش محسوب می‌شود.
اگر چه تلاشهای بسیاری صورت گرفته تا پیاده‌روی اربعین را به یک امر آیینی و مذهبی تقلیل دهند اما باید گفت که این مراسم دارای جنبه‌های بسیار فراتر از یک مراسم مذهبی دارد.
پیاده‌روی اربعین و قرار گرفتن مسلمانان و شیعیان از کشورهای مختلف جهان در کنار یکدیگر و اظهار لطف و محبت‌های وصف نشدنی در این مسیر، شرایطی را فراهم کرده که فلسفه اربعین علاوه بر جنبه‌های دینی و مذهبی، پیام رسان تلاش برای وحدت بخشی بین مسلمانان و گفت وگوی مسالمت‌آمیز در پرتو اسلام در جهان اسلام باشد موضوعی که خشم دشمنان را برانگیخته است.
راهپیمایی اربعین قدرتی را برانگیخته است که می‌تواند به عنوان چتری گسترده برای تمامی مسلمانان به الگو تبدیل شود و خنثی کننده توطئه دشمنان برای تفرقه و تفسیر افراطی از اسلام و تشیع باشد. 

تلاش دشمنان برای تفرقه در میان مسلمانان
از سال ۲۰۱۴، پس از ظهور تروریست‌های تکفیری در عراق و سوریه، این گروهها مبارزه با با شیعیان را در دستور کار خود قرار دادند و تهدید کردند که قصد حمله و تصرف مناطق و امکان مقدس و مذهبی شعیان را در سوریه و عراق را دارند. آمریکایی‌ها با تشکیل این گروههای تکفیری تلاش کرد تا ملت‌های مسلمان را متفرق و به درگیری‌های ایجاد شده مابین خود سرگرم سازد و آنها را از جنایات خود در سایر نقاط جهان غافل کند.
از سوی دیگر سد بزر گی در مقابل محور مقاومت ایجاد کند و موضوع فلسطین را از صدر توجهات جهانی خارج کند. اما در عمل آنها با سد محکمی به نام غیرت و عشق به خاندان ولایت از سوی شیعیان مواجه شدند و نتوانستند به اهداف کور و رویاهای خصمانه خود دست یابند.

تاثیرات راهیپمایی اربعین
در حقیقت راهپیمایی اربعین تجلی وحدت و اجماع مسلمانان است که با یادآوری قیام امام حسین (ع) نشان می‌دهند که حاضر هستند برای دفاع از دین و آزادگی خود از تمام بود و نبودشان صرف نظر کرده و پای آرمانهای خود بایستند.
این روزها درحالی که دولتمردان عربستان که در حقیقت غاصبان سرزمین وحی هستند با همکاری متحدان خود و رژیم صهیونیستی سرمایه‌گذاری بسیاری را برای نابودی اسلام حقیقی و به افراط کشاندن اسلام و مبارزه با شیعیان کرده‌اند، برگزاری این مراسم می‌تواند پتانسیل عظیمی برای مقابله با این برنامه‌های دشمنان ایجاد کند.
دشمنان اسلام بخصوص دشمنان شیعیان همواره در تلاش هستند تا چهره‌ای خشن و تروریستی از شیعیان را در جهان منتشر کنند و در واقع با این شیعه‌هراسی و در نتیجه ایران‌هراسی را ترویج دهند. آنها تلاش می‌کنند که مسئول مناقشات و درگیری‌ها در جهان و غرب آسیا را مسلمانان بخصوص شیعیان معرفی کنند. دشمن می‌داند که اگر فرهنگ و پیام سیدالشهداء(ع) به مردم جهان برسد چون با فطرت آنها سر و کار دارد تأثیرگذار خواهد بود و هر کسی عطش حریت داشته باشد جذب آن می‌شود.

تلاش دشمن
باید در نظر داشته باشیم که از زمان‌های بسیار دور دشمنان مسلمانان تلاش می‌کردند با پاشیدن بذر تفرقه در میان مسلمانان از اتحاد کشورهای مسلمان جلوگیری و به این ترتیب بتوانند اهداف خود را در این کشورها پیاده کنند. وقوع انقلاب اسلامی در منطقه باعث شد تا مسلمانان به قدرت واقعی خود پی برده و تحولات عظیمی در جهان اسلام و منطقه روی دهد. با این حال در سال‌های بعد از انقلاب این روند شدت گرفت و دشمنان با ترویج این تفکرات که ایران در حال تشکیل هلال شیعی در منطقه است این برنامه خود را دنبال کردند و از قدرت رسانه‌ای خود برای القای این تفکر بهره جستند.
در این میان همزمان با برپائی راهپیمایی اربعین، دشمن که به ابعاد سیاسی، اجتماعی و فرهنگی راهپیمایی اربعین آگاه بود تمام تلاش خود را بکار گرفت تا اثرات این مراسم را خنثی کرده و آن را یک امر مذهبی و حتی افراطی جلوه دهد.
شاهد هستیم که دشمن با استفاده از نفوذ خود بر رسانه‌های بزرگ غربی همه ساله تا جای ممکن مانع از انتشار اخبار این رویداد بزرگ شدند تا جایی که روزنامه انگلیسی «ایندیپندنت» و شبکه خبری «هافینگتون‌پست» نسبت به این امر معترض شدند و بخصوص امسال نیز این سانسور همه جانبه به شدت ادامه دارد.
رسانه‌های غربی که از نمایش کوچکترین واقعه از نزاع و درگیری مسلمانان و مسئولان کشورهایشان دریغ ندارند و اخبار گروههای تکفیری را در صدر خبرهایشان قرار می‌دهند، کوچکترین توجهی به این امر نشان نداده‌اند. جالب آنجاست که حتی برخی از رسانه‌های عربی وابسته به کشورهای مرتجع منطقه نیز تصاویر و اخباری را که در رابطه با اربعین پوشش می‌دهند بیشتر جنبه منفی بافی و کوچک شماری دارد تا افکار عمومی جهان اسلام از چنین پتانسیلی کمترین آگاهی را داشته باشند.
محمدعلی وکیلی عضو کمیسیون فرهنگی مجلس درباره عدم انعکاس اخبار مربوط به اربعین حسینی در رسانه‎های غربی اظهار کرد: بدون شک آنچه امروز در عرصه جنگ نرم در جهان وجود دارد و رسانه‎های غربی براساس آن راهبردهای خود را مشخص کردند این است که از پرداختن به عناصر مربوط به مسلمانان خودداری کنند.

هوشیاری لازمه تداوم قدرت مسلمانان
در این میان با بالا رفتن قدرت بازدارندگی اربعین، توطئه‌های دشمنان شکل جدیدی به خود گرفته است و لازم است تا دست‌اندرکاران فرهنگی و رسانه‌ای کشور برای تبلیغات این مراسم دست به نوآوری تازه‌ای برای انعکاس این مراسم پرارزش بزنند.
تبلیغات برای اربعین به حفظ این نهضت کمک می‌کند و از اولویت‌های کار فرهنگی - تبلیغاتی محسوب می‌شود. دعوت از خبرنگاران رسانه‌های آلترناتیو یا خبرنگاران مستقل برای شرکت درپیاده‌روی اربعین به منظور درک واقعیت و احساس فضای معنوی این مراسم عظیم از نزدیک نیز موجب خواهد شد تا خود آنها به سخنگوی تبلیغاتی این مراسم تبدیل شوند.
دعوت از مستند‌سازان و فیلمسازان معروف دیگر کشورها برای ساخت مستند و فیلم در این زمینه نیز می‌تواند کارآمد باشد. تدوین کلیپ‌های کوتاه از پیاده‌روی اربعین و انتشار در شبکه‌های اجتماعی در سرتاسر جهان نیز یکی از راه‌هایی است که می‌توان از آن بهره برد. همچنین استفاده از فضای رسانه‌ای دستگاه‌هایی مانند وزارت خارجه در این حوزه می‌تواند بسیار موثر باشد.

رهبر انقلاب با اشاره به پیاده‌روی اربعین: خدای متعال بر ما منت گذاشته و این حادثه را خلق کرده است
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در جلسه درس خارج فقه در تاریخ ۱۵ آبان ۱۳۹۶ درباره پیاده‌روی اربعین حسینی مطالبی بیان کردند که پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR متن این بخش از بیانات را منتشر کرد.
«ایام اربعین است و خوشا به حال آن کسانی که در حال پیاده‌روی هستند یا پیاده‌روی خواهند کرد و به زیارت اربعین خواهند رسید و آن زیارت خوش مضمونِ روز اربعین را ان‌شاءالله خطاب به حضرت خواهند خواند. ما هم اینجا با شوق و با حسرت نگاه میکنیم به این گامهایی که:
هزاران گام در راه است و دل مشتاق و من حیران
که ره چون میتوانم یافتن سوی درون من هم
الحمدلله جوانهای ما راه را پیدا کردند و میلیونها نفر از مردم ما و مردم غیر ما، مردم عراق و دیگران، در این راه حرکت میکنند، این هم یکی از حوادث بسیار برجسته‌ای است که خدای متعال منّت گذاشته بر ما و این حادثه را برای ما خلق کرده است؛ این شد یک نماد.همیشه اربعین پیاده‌روی بود امّا این حرکت عظیم که یک نماد بسیار زیبا و پرشکوهی از حضور پیروان اهل‌بیت و علاقمندان به اهل‌بیت هست؛ این نبود، ما این را نداشتیم، این را خدای متعال در اختیار ما گذاشت، خدا را بایستی شاکر باشیم.»

کد مطلب: 101770
 
Share/Save/Bookmark