میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۲۳:۱۲
 
 
گزارش کمیته انفجار بیروت در میان موجی از ناآرامی‌های داخلی و دخالت‌های خارجی امروز منتشر می‌شود
لبنان در انتظار تصمیم بعبدا
لبنان در انتظار تصمیم بعبدا
 

تحرکات مشکوک برای ناآرام سازی لبنان در حالی از سوی برخی جریان‌های غرب گرای داخلی با مداخلات خارجی ادامه دارد که مهلتی که شورای عالی دفاع لبنان برای انجام تحقیقات درباره انفجار بندر بیروت تعیین کرده بود، دیروز رسما به پایان رسید و گزارش این کمیته امروز رسما در کاخ بعبدا اعلام خواهد شد.
تحقیقات لبنان درباره انفجار بندر بیروت ۵ اوت آغاز شد و دیروز مهلت تعیین شده برای تحقیقات به پایان رسید.به گفته منابع ۲۳ تن در پی انفجار بندر بیروت بازداشت شده‌اند. روزنامه الجمهوریه لبنان اعلام کرد کمیته تحقیقات درباره انفجار بندر بیروت گزارش خود را آماده کرده و آن را برای دبیرخانه شورای وزیران کابینه فرستاده تا ز در جلسه مقرر در کاخ بعبدا ارائه شود.به گفته منابع دستگاه قضایی گزارش برخی از فرماندهان امنیتی درباره تحقیقات را بررسی می‌کند.این روزنامه نوشت که انجمن قضات لبنان امروز ساعت ۱۱ پیش از ظهر به وقت محلی موضوع مهمی را در کاخ دادگستری بیروت اعلام می‌کند که گام مهم و بی‌سابقه‌ای در تاریخ دستگاه قضایی به حساب می‌آید.
در این میان در ادامه سیاست ایجاد بحران سیاسی در لبنان پایگاه خبری شبکه «المیادین»،‌ گزارش داد که «غازنی وزنی» وزیر دارایی لبنان استعفای خود را تقدیم دولت کرده است. همچنین «هنری حلو» از نمایندگان فراکسیون «اللقاء الدیمقراطی» (وابسته به ولید جنبلاط) در پارلمان لبنان امروز (دوشنبه) استعفا کرد.پیش از این سه نماینده حزب «الکتائب» (وابسته به سامی جمیل)، «میشل معوض» (وابسته به ۱۴ مارس)، «پولا یعقوبیان» (مستقل) و «مردان حماده» از فراکسیون اللقاء الدیمقراطی استعفای خود از پارلمان را اعلام کرده بودند. بر اساس گزارش وبگاه «النشره»، خانم «ماری کلود نجم» وزیر دادگستری لبنان نیز متن استعفای خود را تقدیم «حسان دیاب» نخست‌وزیر این کشور کرد. وبگاه «العهد» لبنان، در گزارشی به همین موضع پرداخت و نوشت، ارتش لبنان یک اقدام کودتاوار هماهنگ میان حزب «القوات اللبنانیه» (وابسته به سمیر جعجع) و سرتیپ بازنشسته «جرج نادر» را به شکست کشاند و نیروهای ارتش (شنبه هفته جاری) آشوبگران لبنانی را که کنترل ساختمان وزارت خارجه را در دست گرفته بودند، از این ساختمان بیرون کردند.در ادامه این گزارش آمده، شکست این گام کودتاوار اختلافات گسترده‌ای میان حزب القوت و جرج نادر ایجاد کرده است . نادر در برابر خواست ارتش لبنان برای پس دادن ساختمان وزارت خارجه که در اصل به خاطر خسارت‌های زیاد ناشی از انفجار بندر بیروت تخلیه شده بود، عقب‌نشینی کرد و این عقب‌نشینی منجر به عصبانیت سران حزب القوات شد. آنها جرج نادر را به اخلال در توافق دوجانبه متهم کردند زیرا قرار بود وی ساختمان وزارت خارجه را به عنوان مقری برای آشوبگران و تحرکات آنها حفظ کند. در همین حال در اداکه سیاست چالش آفرینی امنیتی، یک وبگاه لبنانی به نقل از منابع آگاه گزارش کرد، در جلسه ۲۸ آگوست شورای امنیت، مأموریت نیروهای «یونیفل» (صلح‌بانان سازمان ملل) در جنوب لبنان تمدید نمی‌شود و این نیروها در چند مرحله از لبنان بیرون کشیده خواهند شد.در این میان پس از آنکه برخی رسانه‌ها مدعی شدند که زیر محل وقوع انفجار در بندر بیروت، تونل‌هایی وجود دارد،‌ ارتش این کشور در بیانیه‌ای رسمی، این شایعه را «قویاً» تکذیب کرد.

کد مطلب: 114875
 
Share/Save/Bookmark