میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۲۲:۰۰
 
 
۱۶ سال حضور نیروهای غربی در شبه قاره همچنان قربانی می‌گیرد
اشغال افغانستان با صد و یازده هزار کشته
اشغال افغانستان با صد و یازده هزار کشته
 

در حالی سران غرب همچنان بر افزایش نیروهای نظامی در این کشور اصرار دارند که اسناد نشان می‌دهد مداخله نظامي آمريکا در افغانستان از سال دو هزار و يک ميلادي تاکنون بيش از ۱۱۱ هزار کشته برجا گذاشته است.
رسانه‌هاي افغانستان اعلام کردند بررسي‌هاي جديد دانشگاه « واتسن » آمريکا که همزمان با شش هزارمين روز مداخله نظامي اين کشور در افغانستان منتشر شده است، اعلام کردند: از سال دو هزار و يک ميلادي تاکنون بيش از يکصد و يازده هزار نفر در افغانستان از جمله چهل و دو هزار نفر از عناصر طالبان، سي و يک هزار غيرنظامي افغان، سي هزار نظامي افغان، شش هزار نظامي و پيمانکار آمريکايي، هزار و صد نظامي ناتو و صدها خبرنگار و فعال رسانه‌اي و امدادرسان در اين کشور کشته شدند.
« جورج ول » نظريه پرداز آمريکا اين سوال را مطرح کرده است که آمريکا پس از شش هزار روز جنگ در افغانستان به دنبال چه چيزي است ؟ وي معتقد است جنگ آمريکا که با شبکه القاعده در افغانستان آغاز شد هم اکنون به جنگ ضد طالبان تبديل شده است. در حال حاضر حدود چهارده هزار نظامي آمريکايي در افغانستان حضور دارند. در این میان کارشناس ارشد آمریکایی اعلام کرد که استراتژی ترامپ در افغانستان طرحی برای برقراری ثبات سیاسی و مدنی در این کشور ندارد و با توجه به نارضایتی مردم آمریکا از ادامه این جنگ، ترامپ قادر می‌شود تا جنگ افغانستان را آن طور که مایل است به پیش برد. در ادامه این جلسه دو ساعته هیچ سناتوری پرسشی را درباره جنگ افغانستان، طولانی‌ترین جنگ تاریخ آمریکا و حضور بیش از ۱۵ هزار نظامی این کشور در افغانستان مطرح نکرد. این در حالی است که ماه گذشته بخش اعظم یک تیپ ۸۰۰ نفره از مشاوران ویژه نظامی آمریکا برای همکاری با نیروهای افغان و همراهی آنها در نزدیکی میدان جنگ به افغانستان اعزام شدند.
از سوی دیگر نیز از ماه ژانویه سال جاری میلادی بالگردهای جنگی و چند فروند هواپیمای دیگر نیز به نیروهای آمریکایی در افغانستان نیز افزوده شد. با این حال مشخص نیست که جنگ افغانستان در جهتی که واشنگتن امیدوار است حرکت کند و این موضوع ممکن است پس از آغاز فصل جنگی در ماه می و یا آوریل مشخص شود.
«آنتونی کوردزمن» عضو ارشد «مرکز مطالعات استراتژیک و بین‌الملل» و یکی از ناظرانی که بحران افغانستان را از نزدیک بررسی کرده درباره تاثیر استراتژی ترامپ در افغانستان گفت این استراتژی پیشرفت‌های عمده‌ای را در تاکتیک‌های نظامی و طرح‌های توسعه نیروهای امنیتی افغان به وجود آورده، اما «هیچ‌کاری را برای برقراری ثبات سیاسی و مدنی انجام نداده است».
خبر دیگر آنکه مقامات افغان در شمال افغانستان اعلام کردند که طالبان از دوربین‌های دید در شب، اسلحه تک تیرانداز و سایر تجهیزات پیشرفته در حمله به نیروهای امنیتی افغان استفاده می‌کنند. مقامات امنیتی افغان در ولایت فاریاب در شمال افغانستان اعلام کردند در حملات گروهی طالبان به مواضع نیروهای امنیتی افغان در این ولایت ۱۵ نیروی پلیس محلی کشته و ۱۴ نفر دیگر زخمی شده‌اند.
«صبغت‌الله سیلاب» معاون شورای ولایتی فاریاب به «خاورمیانه» گفت طالبان در حمله نیروهای امنیتی افغان در این ولایت از دوربین‌های دید در شب، اسلحه تک‌تیرانداز و سایر تسلیحات پیشرفته استفاده کردند. وی افزود: نیروهای امنیتی افغان در مناطق مختلف از جمله در منطقه «ارچتوی» در شهرستان «بلچراغ» هدف قرار گرفته‌اند. پیش از این نیز گزارش‌هایی از هدف قرار گرفتن نیروهای پلیس محلی توسط اسلحه تک تیرانداز در شهرستان «خواجه سبز پوش» نیز منتشر شده بود.
مقامات محلی ولایت «فراه» افغانستان از سقوط شهر اناره این ولایت به دست طالبان خبر دادند. «ناصر مهری» سخنگوی والی فراه نیز سقوط شهر اناره را تایید کرد اما جزئیاتی در مورد آمار تلفات نیروهای امنیتی افغانستان ارائه نکرد. به گفته برخی مردم محلی طالبان دست به سوزاندن برخی مناطق این شهر زده و این امر منجر به فرار ساکنان محلی این شهر شده است.

کد مطلب: 103679
 
Share/Save/Bookmark