میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۰۸:۵۰
 
 
روسیه: کمک تسلیحاتی پنتاگون به شبه‌نظامیان سوری عامل اصلی اقدام نظامی ترکیه است
رمزگشایی روسیه از جنجال عفرین

وزارت دفاع روسیه با انتقاد از اقدامات آمریکا در حمایت از گروه‌های مسلح در سوریه تأکید کرد که تحویل سلاح‌های پیشرفته پنتاگون به این گروه‌ها عامل اصلی تحریک کننده عملیات نظامی ترکیه در منطقه عفرین سوریه بوده است.
در بیانیه وزارت دفاع روسیه آمده است: «تحریکات آمریکا با هدف جدا کردن بخش بزرگی از مناطق کرد عامل اصلی اثرگذار بر سناریوی بحران در این منطقه سوریه است». این بیانیه می‌افزاید: «اعلامیه‌های واشنگتن درباره استقرار نیروهای مرزی خود در مناطق همسایه ترکیه، در کنار دیگر اقدامات آمرکا برای تجزیه سوریه و حمایت از گروه‌های مسلح، واکنش به شدت منفی آنکارا را برانگیخته است». وزارت دفاع روسیه تأکید کرد: «تحویل کنترل نشده تسلیحات پیشرفته آمریکایی به نیروهای مسلح حامی آمریکا در شمال سوریه از جمله سامانه‌های دوش‌پرتاب، باعث افزایش تنش‌ها در منطقه شده و به عملیات ویژه نیروهای ترکیه در منطقه عفرین انجامیده است».
مسکو همچنین تصریح کرد: «چنین اقدامات غیرمسئولانه‌ای از جانب آمریکا در سوریه، روند راه‌حل صلح‌آمیز در این کشور را تضعیف کرده و مانع از برگزاری گفت‌وگوهای سوری-سوری در ژنو شده است».
بر اساس این گزارش، ستاد مشترک نیروهای مسلح ترکیه اعلام کرد که عملیات موسوم به شاخه زیتون در منطقه کردنشین عفرین سوریه را آغاز کرده است. وزیر خارجه فرانسه از شورای امنیت سازمان ملل متحد خواست تا درباره عملیات ترکیه در عفرین، نشست اضطراری تشکیل دهد. «ژان ایو لودریان» وزیر خارجه فرانسه پس از گفت‌وگو با همتای ترکیه‌ای خود با انتشار پیامی در شبکه اجتماعی توییتر در این مورد نوشت: «قوطه، ادلب و عفرین- فرانسه از شورای امنیت سازمان ملل متحد می‌خواهد که نشست اضطراری تشکیل دهد.» از سوی دیگر یک خبرگزاری ترکیه‌ای مدعی شد که در ادامه عملیات ترکیه با گروههای مسلح علیه شهر عفرین در حلب سوریه، عناصر «ارتش آزاد» وارد شهر عفرین شده‌اند. آناتولی، شهر عفرین را شهر «تحت اشغال عناصر تروریستی پ.ی.د و پ.ک.ک» توصیف کرد و افزود که «عملیات نظامی وسیعی در شهر آغاز شده است». وزارت خارجه و ستادکل ارتش ترکیه، کشورهای انگلیس، فرانسه، روسیه، چین و آمریکا را در جریان جزئیات عملیات شاخه زیتون قرار دادند.
همچنین «حلوسی آکار» رئیس ستادکل ارتش ترکیه پیش از آغاز مرحله زمینی عملیات عفرین، در تماس تلفنی با همتایان روسی و آمریکایی خود، آنها در جریان قرار داد. به نوشته روزنامه «دیلی صاباح» آکار در این تماس‌ها با «جوزف دانفورد» رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا و «والری گراسیموف» رئیس ستادکل ارتش روسیه، درباره مرحله زمینی عملیات شاخه زیتون توضیحاتی ارائه کرد. در این میان پنتاگون با بیان اینکه نگرانی‌های امنیتی ترکیه حول شبه‌نظامیان کُرد سوری را درک می‌کند، از آنکارا خواست در شمال سوریه تنش‌زایی نکند. «آدریان رانکین-گالووی» سخنگوی پنتاگون با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که آمریکا نگرانی‌های ترکیه درخصوص سازمان تروریستی حزب کارگران کردستان «پ.ک.ک» را درک می‌کند.
«بینالی ایلدیریم» نخست وزیر ترکیه اعلام کرد که مرحله زمینی عملیات «شاخه زیتون»‌ در شمال سوریه، احتمالا روز یکشنبه آغاز خواهد شد. ایلدیریم طی نشست خبری مشترک با «دولت باغچه‌لی» رهبر حزب جنبش ملی‌گرا، گفت که جنگنده‌های ترکیه تقریبا تمام اهدافی که برای آنها تعیین شده بود را نابود کردند.
طبق گزارش خبرگزاری آناتولی، در حالی که عملیات ترکیه در «عفرین» ادامه دارد، چهار راکت از خاک سوریه به شهر مرزی «کیلیس» شلیک شد.
در حالی که عملیات موسوم به «شاخه زیتون» ترکیه در «عفرین» سوریه ادامه دارد، رسانه‌ها از ورود تانک‌های ترکیه‌ای به خاک سوریه خبر دادند. از سوی دیگر یک نماینده روس اعلام کرد در صورت وقوع درگیری میان نیرو‌های سوری و ترکیه‌ای، روسیه دخالت نمی‌کند. این اظهارات پس از آغاز عملیات ترکیه علیه نیرو‌های کُرد در شهر عفرین در شمال سوریه مطرح می‌شود که دمشق آن را محکوم کرده است.
رئیس‌جمهور ترکیه تاکید کرد این کشور از انجام عملیات موسوم به «شاخه زیتون» در عفرین سوریه عقب‌نشینی نخواهد کرد. رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه روز یکشنبه گفت اگر احزاب مخالف طرفدار کُردها بخواهند علیه عملیات نظامی «شاخه زیتون» در عفرین سوریه تظاهرات کنند، نیروهای امنیتی مداخله خواهند کرد. رئیس جمهور ترکیه در سخنرانی خود گفت: یک گام هم از عملیات عفرین در شمال سوریه عقب‌نشینی نخواهیم کرد.
اردوغان ابراز امیدواری کرد: ما این عملیات را ظرف مدت بسیار کوتاهی به پایان خواهیم رساند. همچنین وزارت خارجه مصر در بیانیه‌ای مخالفت کامل خود با عملیات نظامی ترکیه در عفرین واقع در شمال غربی سوریه را اعلام کرد و این عملیات را نقض حاکمیت سوریه و تضعیف تلاش‌های مربوط به حل سیاسی بحران سوریه و مبارزه با تروریسم در این کشور برشمرد.
بنابر گزارش وبگاه «الیوم‌السابع»، در این بیانیه بر موضع ثابت و مخالف مصر با راه‌حل‌های نظامی که به افزایش درد و رنج ملت سوریه منجر شده است، تأکید کرد. قاهره همچنین مشارکت نمایندگان همه اقشار ملت سوریه در مذاکرات مربوط به روند سیاسی را خواستار شد به گونه‌ای که این مذاکرات فراگیر و بدون حاشیه راندن هیچ طرفی بوده و حاکمیت و تمامیت ارضی سوریه نیز حفظ شود.

کد مطلب: 102878
 
Share/Save/Bookmark