میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی فرهنگ خبر
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۶ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۴۲
 
 
تلاش ناکام مدیریت شهری برای شهر آفتاب
سخنگوی شورای سیاست‌گذاری نمایشگاه کتاب تهران: نمایشگاه در مصلی برگزار می‌شود

روز گذشته معاون برنامه‌ریزی، توسعه شهری و امور شورای شهر تهران در گفت‌وگو با یکی از خبرگزاری‌ها گفته بود: «برگزاری نمایشگاه کتاب در شهرآفتاب هنوز منتفی نشده است و در حال رایزنی هستیم.»
اما پس از انتشار این خبر سخنگوی شورای سیاست‌گذاری نمایشگاه کتاب تهران با صفر ارزیابی کردن احتمال برگزاری نمایشگاه کتاب در شهرآفتاب گفت: هیچ مذاکره‌ای با مسئولان شهرداری برای برگزاری نمایشگاه کتاب در شهر آفتاب در کار نیست.
همایون امیرزاده با رد شایعات مبنی بر احتمال بازگشت نمایشگاه کتاب به شهر آفتاب و یا مذاکره برای این بازگشت گفت:‌ ما هیچ مذاکره دوباره‌ای با مسئولان شهر آفتاب یا شهرداری برای برگزاری نمایشگاه کتاب تهران در شهر آفتاب نداشته‌ایم.
وی ادامه داد: عالی‌ترین مرجع تصمیم‌گیری درخصوص برگزاری نمایشگاه کتاب تهران،‌ شورای سیاست‌گذاری است که براساس مصوبه شورای سیاست‌گذاری و بررسی همه‌جانبه دو گزینه پیشنهادی شهر آفتاب و مصلای تهران مقرر شد که ما برای سال ۹۷ سی و یکمین نمایشگاه کتاب تهران را در مصلی داشته باشیم. گفت‌وگوهای خوبی با مدیران مصلی انجام شد و مذاکرات فرایند اجرایی نمایشگاه در مصلی آغاز شده است.
امیرزاده تصریح کرد:‌ هیچ مذاکره‌ای غیر از این برای برگزاری نمایشگاه کتاب در شهر آفتاب از نظر ما رسمیت ندارد و هیچ مسئولی در حوزه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای تصمیم خارج از مصوبه شورای سیاست گذاری رایزنی نمی‌کند.
وی در پاسخ به ادعای برخی مسئولان شهرداری تهران برای ادامه دار بودن مذاکرات درباره برگزاری در شهر آفتاب گفت:‌ این گفت‌وگوها ممکن است درخصوص جلب مشارکت همه جانبه شهرداری تهران برای برگزاری مطلوب نمایشگاه در مصلی انجام شده باشد که طبیعی است. شما می‌دانید ما هر سال با آغاز نمایشگاه کتاب بخش عمده‌ای از فعالیت‌های اجرایی معطوف به همکاری‌های خوب شهرداری است که یقیناً ما در این زمینه گفت‌وگوهای خودمان را با شهرداری آغاز می‌کنیم، فارغ از اینکه نمایشگاه در شهر آفتاب یا مصلی برگزار شود، در هرجای دیگری نیز برگزار شود، طبیعتا لازمه ارائه خدمات شایسته به مخاطبان بخش عمده‌اش معطوف به همکاری‌های خوب شهرداری است. ممکن است گفت‌وگوها در این زمینه انجام شده باشد. 

قرارداد نمایشگاه کتاب با مصلای تهران این هفته نهایی می‌شود
در همین حال رئیس مؤسسه نمایشگاه‌های فرهنگی از نهایی شدن قرارداد با مصلی خبر داد و گفت: تا پایان هفته این قرارداد به امضا خواهد رسید.
امیرمسعود شهرام‌نیا، از برگزاری چندین جلسه کارشناسی ستاد اجرایی با مسئولان مصلی خبر داد و گفت:‌ برای عقد قرارداد بین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و مصلای تهران برای برگزاری نمایشگاه کتاب لازم بود تا مقدمات کار فراهم شود،‌ نماینده صنف و کارشناسان موسسه تاکنون سه جلسه برگزار کرده‌اند تا تفاهمات اولیه حاصل شود.
وی ادامه داد: تا پایان هفته جاری قرارداد تدوین شده و به امضا خواهد رسید،‌ به هر حال مصلای تهران در دو سال گذشته با تغییراتی در مکان و مدیریت مواجه شده است،‌ بنابراین گفت‌وگوهایی لازم بود تا در ادامه مسیر مشکلات برطرف شوند،‌ خوشبختانه مسئولان مصلی برخورد بسیار خوبی دارند و همکاری‌های دوطرفه موجب شده است تا کارها با سهولت بیشتری پی گرفته شود.
وی درخصوص برخی شایعات درباره احتمال بازگشت دوباره به شهر‌آفتاب گفت: برای ما حضور در مصلی جدی است،‌ اما تا زمانی که قراردادی بسته نشده است،‌ اگر شرایط جدیدی پیش بیاید که به نظر برسد،‌ به هر دلیل مصلی مناسب نیست،‌ دوستان شهر آفتاب آمادگی برای برگزاری نمایشگاه کتاب را دارند، تاکنون که به هیچ مشکل خاصی برنخوردیم،‌ بنابراین مسیر برگزاری در مصلی را ادامه می‌دهیم.
شهرام‌نیا با اشاره به فضای مسقف موجود در مصلی گفت: چون فضاهای رواق‌ها جدید است و به فضاهای مسقف افزوده شده است،‌ ما با متراژ حدودا ۱۰۰ هزار متر مربع مسقف روبه‌رو هستیم،‌ البته این متراژ با درنظر گرفتن بالکن‌های رواق‌ها محاسبه شده است،‌ چون این قسمت بسیار بادگیر است، ما مطمئن نیستیم که جه اندازه می‌توان آن را زیر بار نمایشگاه برد،‌ اگر بخواهیم بدون بالکن‌ها فضای مسقف را محاسبه کنیم حدود ۹۰ هزار مترمربع است.
وی ادامه داد: حدس ما این است که غیر از بخش عمومی که در شبستان مستقر می‌شود‌، ۳ بخش از بخش‌های زیرچادر به فضای مسقف راه پیدا می‌کند،‌ البته اگر تشکل‌ها بتوانند فشرده‌تر جانمایی داشته باشند و حجم بخش‌ها را کمتر کنند، شاید بتوان همه نمایشگاه را زیر فضای مسقف برد.
شهرام‌نیا در پاسخ به اینکه بخش باقیمانده زیر چادر کدام بخش خواهد بود،‌گفت:‌ طبیعتاً تصمیمات درباره این موارد حتماً با مشورت صنف اتخاذ خواهد شد، باید اول قرارداد و نقشه‌های مهندسی آماده شود و البته دیر هم نیست،‌ تقاضا از دوستان این بود که تا قبل از پایان دی ماه در زمینه قرارداد به نتیجه برسیم. پیش نویس اولیه‌ای در قالب صورتجلسه امضا شده است،‌ که تلاش می‌کنیم تا پایان هفته قرارداد نهایی شود.
شهرام‌نیا در پاسخ به این پرسش که در سال‌های گذشته انتصاب دیرهنگام مدیران کمیته‌ها موجب شده تا بخشی از کارها به خوبی پیش نرود، آیا امسال قرار نیست زودتر مدیران کمیته‌ها مشخص شوند،‌ گفت:‌ بخش قابل توجهی از مدیریت کمیته‌های نمایشگاه به صنف واگذار شده است،‌ شورای برنامه‌ریزی نمایشگاه کتاب نیز شکل گرفته است،‌ ما از شورای برنامه‌ریزی خواسته‌ایم که معاون اجرایی نمایشگاه و معاونان کمیته‌ها را تا پایان دی‌ماه مشخص کنند،‌ اگر تا پایان مهلت مقرر نتیجه اعلام شود،‌ ما نیز مدیران کمیته‌هایی حاکمیتی را همزمان معرفی خواهیم کرد،‌ بنای معاونت این است که هر چه سریع‌تر مدیران کمیته‌ها مشخص شوند.

کد مطلب: 102779
 
Share/Save/Bookmark