میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۹ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۲۲:۴۸
 
 
گوشه‌ای دیگر از نقش عربستان در ۱۱ سپتامبر فاش شد
مردم آمریکا قربانی پیوند نفت و دلار
مردم آمریکا قربانی پیوند نفت و دلار
 

در حالی آمریکا همچنان به حمایت از سعودی ادامه می‌دهد که اسناد جدید نشان می‌دهد سفارت عربستان از شبیه‌سازی عملیات ربایش هواپیماها پشتیبانی مالی کرده است و این شبیه‌سازی را دو تن از کارکنان سفارت سعودی انجام دادند.
آمریکا همواره به دلیل برخوردار شدن از منابع نفتی عربستان به حمایت از رژیم سعودی پرداخته و بر جنایات آن چشم فرو بسته که نمود آن را در بحرین و یمن می‌توان مشاهده کرد. در همین حال آمریکا به بهانه ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ در حالی به نظامی گری در جهان از جمله اشغال افغانستان پرداخته که یک اصل اساسی در آن نادیده گرفته شده و آن نقش سعودی در این جنایت بزرگ است که خود سندی بر نقش دولتمردان آمریکا در این حادثه است که هزاران نفر را قربانی ساخته است. نشریه نیویورک پست دلایل جدیدی درخصوص احتمال دست داشتن سفارت سعودی در آمریکا در حملات یازده سپتامبر به دست آمده است.
این دلایل جدید نشان می‌دهد که احتمالاً سفارت عربستان از شبیه‌سازی عملیات ربایش هواپیما ها پشتیبانی مالی کرده است، این شبیه‌سازی را دو تن از کارکنان سفارت سعودی انجام دادند. همین مساله اتهام‌هایی را درخصوص دست داشتن برخی کارکنان سفارت سعودی در آمریکا و برخی از شهروندان مزدور این کشور، در مدیریت و اجرای این حملات نقش داشته‌اند، تقویت می‌کند. این منابع افزودند آزمایش ربایش هواپیما دو سال پیش از وقوع حملات یازده سپتامبر صورت گرفت و دو شهروند سعودی که عامل این اقدام بودند در پوشش دانشجو در عربستان حضور یافته بودند. اسناد نشان می‌دهد که سفارت سعودی هزینه سفر آنها را از شهر فنیکس به واشنگتن داده بود و این سفر شبیه‌سازی آنچیزی بود که در یازده سپتامبر رخ داد.
این دلایل جدید باعث شده است تا ساختار شکایت‌هایی که به دستگاه قضایی آمریکا داده شده تغییر کند. به دست آمدن این دلایل جدید که نیویورک پست از آن خبر داده است باعث می‌شود که دلایل وکلای خانواده‌های قربانیان حوادث یازده سپتامبر که تعداد آنها ۱۴۰۰ خانواده است تقویت شود. همچنین خواسته‌های آنها و دیدگاه‌های‌شان درخصوص نقش دولت عربستان در این حوادث تقویت می‌شود و نشان می‌دهد که عربستان تنها در پشتیبانی مالی این حملات نقش نداشته است بلکه براساس دلایل به دست آمده در زمینه‌سازی این حوادث نیز نقش ایفا کرده است.
این مساله مدتی است که مورد توجه قرار گرفته و این اسناد و مدارک پیشتر تحویل دستگاه قضایی آمریکا شده است اما امروز توسط رسانه‌های مختلف آمریکا از آن پرده برداشته شده است. زمانی که رسانه‌های آمریکایی برای پرده‌برداری از این مساله برگزیده‌اند بسیار قابل توجه است و این پیام را در بردارد که چنین اقدامی با هدفی خاص صورت می‌گیرد هدفی فراتر از فرارسیدن سالگرد حوادث یازده سپتامبر. در واقع با توجه به ابهام ها و شرایط کنونی که پیرامون دولت سعودی و دولت ترامپ وجود دارد این مطالب منتشر شده است.
محمد القضایین و حمدان الشلاوی دو شهروند سعودی که کارمند سفارت سعودی در آمریکا بودند و به عنوان دانشجو در ایالت آریزونای آمریکا به سر می‌بردند به فهرستی طولانی از اقدام‌های غیرقانونی متهم شدند. این دو تن تنها به تلاش برای آزمایش ربایش هواپیما که در سال ۱۹۹۹ منجر به بازداشت آنها و لغو پرواز مزبور شد نیستند بلکه در پرونده خود اتهام‌های دیگری نیز دارند. آنها پس از بازداشت در سال ۱۹۹۹ چندی بعد آزاد شدند، پس از آزادی این افراد دستگاه امنیتی آمریکا پی برد که یکی از آنها در افغانستان حضور داشته و دوره دیده است و با ربایندگان هواپیماهایی که درحوادث یازده سپتامبر به کار گرفته شد ارتباط داشته است. این دو در زمانی که در ایالت آریزونای آمریکا حضور داشتند با یکی از ربایندگان هواپیماهای یازده سپتامبر ارتباط داشتند همچنین آنها با یکی از سران عربستانی سازمان القاعده مرتبط بودند. همچنین آنها به طور دائم با مسئولان عربستانی در تماس بودند.
لازم به ذکر است امگلیس نیز همچون آمریکا همچنان به حمایت از سعودی ادامه می‌دهد البته طراحی سعودی در منطقه به رغم این حمایت‌ها با شکست مواجه شده است چنانکه وزیر خارجه عربستان بر مواضع مشترک ریاض با مسکو درخصوص «سوریه‌ متحد» تأکید کرده است.
از یمن نیز خبر می‌رسد نیروهای یمنی در تداوم مبارزات خود در مقابل ائتلاف سعودی، مواضع مزدوران سعودی در صنعاء و تعز را هدف حملات توپخانه‎ای و موشکی خود قرار دادند. در همین حال صندوق حمایت از کودکان وابسته به سازمان ملل از ابتلای ۱۵۰ هزار کودک یمنی به بیماری وبا در سایه تداوم حملات متجاوزانه عربستان سعودی خبر داد.
رئیس‌جمهور مستعفی یمن تحت نظارت ریاض، برای باقی ماندن در رأس قدرت، سندی را با ابوظبی امضا کرده که به موجب آن، جزایر مهم کشورش را به مدت ۲۵ سالِ قابل تمدید، در اختیار امارات گذاشته است.

کد مطلب: 100870
 
Share/Save/Bookmark