میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۷ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۲۳:۰۱
 
 
تلاش برای ایجاد چهره جدید و انکار حمایت
عبور اصلاح‌طلبان از ارباب وعده‌ها
عبور اصلاح‌طلبان از ارباب وعده‌ها
 

روزگاری اصلاح طلبان با اصرار هر چه تمام تر روحانی را نماینده خود معرفی می کردند و تاکید داشتند که حمایت‌های آنان از او موجب شد تا او به عنوان رئیس جمهور معرفی شود.
آنان امید داشتند که روحانی آنها را به اهداف خود برساند و مجدداً در صحنه قدرت حاضر شوند. روحانی نیز به رسم برنامه‌های انتخاباتی شعارها و وعده‌های فراوانی داد، اما هیچ کدام از این شعارها و وعده ها محقق نشد.
از این رو چندی نگذشت که آنها پروژه عبور از روحانی را مطرح کردند.
با امضای برجام و محقق نشدن شعار ثبات اقتصادی که روحانی به دنبال این امضای این معاهده آن را عنوان می کرد ، اصلاح طلبان کم کم نسبت به حمایت از روحانی دلسرد شدند اما هچنان به دولت دوازدهم امید داشتند.
در دولت دوازدهم نیز اصلاح طلبان برای پیگیری اهداف خود تلاش کردند تا حمایت از روحانی را به ظاهر ادامه دهند اما به تدریج منکر حمایت های خود می شدند.
کم کم محقق نشدن شعارهای روحانی موجب شد تا بسیاری از مردم و طرفدارانش از او طلب پاسخ کنند.
در این زمان بود که اعلام کردند که حمایت از روحانی ربطی به عملکرد روحانی ندارد. آنها مدعی شدند : روحانی با اصلاح طلبان نه در چینش کابینه مشورت کرد و نه اصلاح طلبان موضوعی را به او گفتند. مگر اینکه خود روحانی با فرد یا افرادی مشورت کند و آنها نظر مشورتی بدهند.
از جمله موسوی لاری وزیر دولت اصلاحات در این باره گفت: البته خیرخواهان روحانی در همان زمان چینش کابینه دوازدهم و انتخاب استانداران تذکر دادند اما او توجه نکرد. حالا یا محدودیت و مشکل داشت یا باورش نمی شد که این مشکل به این صورت وجود داشته باشد و حالا روحانی در عمل به این نتیجه رسید.»
با تشویش در بازار و نبود ثبات در قیمت ارز؛ خروج ترامپ از برجام ، افزایش مشکلات اقتصادی درست در زمانی که روحانی به حمایت این گروه نیاز داشت آنها روی از روحانی برتافتند و خود را تافته ای جدا بافته اعلام کردند و ازبا فرار از مسئولیت آماده حضور برای انتخابات آتی شدند. 

اثبات ناکارآمدی
در شرایط فعلی شاهد فعالیت اصلاح طلبان حتی بر علیه عملکرد روحانی هستیم.
اخیراً صادق زیباکلام از تئورسین های اصلاحات و حامیان مشهور روحانی ر انتخابات ریاست جمهوری روایت قابل تاملی از نحوه برخورد مردم پس از اثبات ناکارآمدی دولت تدبیر و امید بیان کرده است.
وی در این باره گفت : امروز من هر کجا که می‌روم مردم می‌خواهند من را سنگسار و تکه‌پاره کنند که تو باعث شدی که ما به روحانی رأی بدهیم.
زیبا کلام نظر من مهم‌ترین مشکلی روحانی در این زمینه دارد این است که چرا واقعیت‌ها را برای مردم بازگو نمی‌کند. وی در نامه اخیر خود به لاریجانی برای حضور در مجلس عنوان کرد‌ه‌اند که قصد دارند حقایق را برای مردم بازگو کنند. با این وجود بنده بعید می‌دانم چنین اتفاقی در مجلس رخ بدهد. این روحانی که من از ۲۹ اردیبهشت۹۶ تاکنون مشاهده کرده‌ام در مجلس نیز تنها به ذکر کلیات و سخنان تکراری بسنده خواهد کرد. در نتیجه آقای روحانی در صحن مجلس نیز سخنی از واقعیت‌های موجود جامعه را نخواهد گفت.
سعید حجاریان نیز که از تئوریسین های جریان اصلاح طلب به شمار می رود نیز به زمره منتقدین روحانی پیوسته است. او در مورد عملکرد دولت می گوید:‌دولت کرخت و گیج است و در زمین اصلاحات بازی نمی‌کند.
مصطفی کواکبیان از نمایندگان اصلاح طلب مجلس دهم نیز پیشتر گفته بود به خاطر ضعف عملکرد تیم اقتصادی دولت خجالت می کشد در انتخابات دوازهم ریاست جمهوری از روحانی حمایت کرده است.
این نماینده تاکید کرد آماری که دولت ارائه می کند امیدوار کننده است، اما واقعیت های جامعه چیز دیگری را نشان می دهد. 

فراموشی محبوبیت
از منظر اصلاح طلبان در شرایط کنونی روحانی محبوبیت خود را از دست داده‌اند و حالا باعث تحت فشار قرار گرفتن اصلاح‌طلبان از سوی مردم شده است.
اصلاح طلبان می دانند که دولت دیگر نمی تواند با بدنه اجتماعی و سیاسی مردم پیوند روشنی برقرار کرده و اهداف خود را پاسخ بدهد.
اکنون برای آنان روشن شده که مردم می‌دانند که تندروی های اصلاح طلبان و اهداف آنان در عرصه سیاسی چه آسیب‌هایی می تواند برای مردم، نظام داشته باشد و دیگر دوست ندارند به سمت چنین تنش ها و چالش هایی بروند.
از این رو آنها تلاش می کنند تا چهره ای تازه برای خود بسازند تا بار دیگر بتوانند مقبولیتی در جامعه سیاسی فراهم کنند.
آنها همواره در هر موقعیتی که دولت در تنگنا قرار گرفت و عملکرد آن زیر ذره بین منتقدان رفته است، برای فرار از هزینه‌های دولت و عبور از روحانی اقدام کردند اما موضوع اینجاست که افکارعمومی هیچ گاه این حمایت‌هایی که آنها با نمادهایی مانند «تکرار» کردن و کنار کشیدن کاندیداهای اصلاح طلب به نفع روحانی همراه بوده است را فراموش نمی کنند و می دانند که این آشی است که انها برای مردم پخته اند.

کد مطلب: 105569
 
Share/Save/Bookmark