میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۸ دی ۱۳۹۶ ساعت ۲۳:۰۰
 
 
تلاش برای پر کردن کارنامه خالی ادامه دارد؛
تعیین یارانه‌بگیران و اعلام سود عدالت
تعیین یارانه‌بگیران و اعلام سود عدالت
 

به دنبال بروز برخی اعتراضات در کشور حالا به نظر می‌رسد دولت تلاش می‌کند تا با انجام برخی اقدامات اقتصادی از جمله اعلام سود سهام عدالت یا تعیین یارانه‌بگیران، ضمن ایجاد مقبولیت دوباره در افکار عمومی، بخشی از کارنامه خالی خود را پر کند.
از زمانی که دولت در لایحه بودجه سال ۹۷ پیشنهاد کاهش قابل توجه بودجه یارانه نقدی و غیرنقدی خانوارها به ۲۳هزار میلیارد تومان را داد، معلوم شد که دولت دوازدهم قصد دارد تا یارانه بیش از ۳۰ میلیون نفر از جمعیت ۷۵ میلیون نفری یارانه‌بگیران را حذف کند. این درحالی بود که هدفمندی یارانه‌ها به عنوان یکی از مهم‌ترین بخش‌های طرح تحول اقتصادی کشور بشمار می‌رفت و قرار بود که با حذف تدریجی یارانه‌ از مواد سوختی، مواد خوراکی، آب، برق و سایر اقلام در ایران از سال ۹۰ هر ماه به صورت نقدی ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان به مردم پرداخت شد.
با گذشت زمان با پرداخت نقدی یارانه‌ها بخش قابل توجهی از مردم که عمدتا از اقشار متوسط و ضعیف جامعه هستند به آن دل بسته و امورات زندگی خود را براساس این میزان ناچیز اداره کرده‌اند. اعلام حذف عده‌ای از لیست یارانه موجب شد تا به علت نبود مکانیزم‌های شناسایی افراد مشمول و غیرمشمول نگرانی‌هایی در میان مردم را رقم زده و به دنبال آن بسیاری از کارشناسان اعلام کردند که این اقدام تبعات بسیار زیادی در جامعه به دنبال خواهد داشت و لازم است که دولت در شیبی ملایم اصلاح مسیر هدفمندی را دنبال کند. به دنبال این کش و قوس‌ها حالا رئیس سازمان برنامه و بودجه از شناسایی یارانه‌بگیران خبر می‌دهد.

یارانه‌بگیران مشخص شدند
رئیس سازمان برنامه و بودجه با اعلام شناسایی یارانه‌بگیران، سازوکار شناسایی ۳ گروه از افراد مستحق دریافت یارانه نقدی را تشریح کرد.
به گزارش تسنیم، محمدباقر نوبخت در نشست خبری، اظهار داشت: با توجه به مصوبه مجلس دولت مکلف به حذف برخی یارانه‌بگیران شده است. وی با اشاره به اینکه دو روش برای شناسایی افرادی که مستحق دریافت یارانه هستند در نظر گرفته شده بود، افزود: در روش اول تاکید بر شناسایی افراد بی‌نیاز بود که در این خصوص اعتراضات زیادی به وزارت کار وارد شد و در نهایت تنها ۴ میلیون نفر حذف شدند. پس این روش یک روش کاربردی و مؤثر برای شناسایی افراد مستحق دریافت یارانه نبود.
به گفته نوبخت روش دیگر شناسایی افراد نیازمند می‌باشد که برای این موضوع ۳ سازوکار در نظر گرفته شده است. وی با بیان اینکه بخشی از افرادی که مستحق دریافت یارانه هستند شناسایی شده که عمده این افراد تحت پوشش نهادهای حمایتی هستند گفت: بخش دیگر افراد شناسایی نشده اما با اطلاعات مشخص در نزد بیمه‌های تأمین اجتماعی هستند که این افراد هم به صف افراد یارانه‌بگیر اضافه خواهند شد.
رئیس سازمان برنامه و بودجه ادامه داد: گروه سوم افراد نیازمندی هستند که تمایل به دریافت یارانه را به دولت اعلام می‌کنند و وزارت کار پس از بررسی و صحت سنجی یارانه آنها را نیز به همان مبلغ ۴۵۵۰۰ تومان پرداخت خواهد کرد. وی گفت: ۳ وظیفه مشخص سازمان هدفمندی یارانه‌ها پرداخت یارانه به افراد نیازمند، کمک به اقشاری که زیر خط مستمری دریافت می‌کنند و همچنین کمک به مردم بابت ارزان تمام شدن بیمه سلامت می‌باشد.
بر این اساس دولت تصمیم گرفت در سال ۹۷ سازمان هدفمندی یارانه‌ها منحل و وظایف آن از طریق یک صندوق رفاه اجتماعی در زیر مجموعه وزارت کار، رفاه و تامین اجتماعی دنبال شود.

پرداخت سود سهام عدالت
از سوی دیگر مشاور سازمان خصوصی‌سازی با اشاره به اعلام رئیس‌جمهور مبنی بر پرداخت سود سهام عدالت گفت: سازمان خصوصی‌سازی برای پرداخت سود سهام عدالت آمادگی کامل دارد.
جعفر سبحانی با اشاره به جلسه صبح دیروز رئیس‌جمهور با وزرای اقتصادی در وزارت امور اقتصادی و دارایی گفت: بنا به اعلام رئیس‌جمهور و پایگاه اطلاع‌رسانی دولت، سود سهام عدالت از دیروز قابل پرداخت است. وی افزود: هنوز از جزئیات جلسه‌ای که با رئیس‌جمهور برگزار شده، اطلاعاتی در دست نیست با این حال سازمان خصوصی‌سازی آمادگی کامل را برای پرداخت سود سهام عدالت در روز جاری دارد.

هر نفر چقدر سود سهام عدالت می‌گیرد؟
در سال ۱۳۸۵ طرحی تحت عنوان توزیع سهام عدالت به تصویب رسید و اجرایی شد که براساس آن در مدت ۱۰ سال، سود سهام اعطایی به مشمولان به‌جای پرداخت به آنها بابت اقساط سهامشان کسر و پس از آن سهامداران بتوانند سهام عدالت خود را خرید و فروش کنند.
در این راستا از سال ۸۵ تاکنون ۴۹ میلیون و ۲۲۶ هزار نفر از افراد جامعه به‌عنوان مشمولان سهام عدالت شناسایی شده و به آنها سهام تعلق گرفته است. به همین دلیل در ۱۷ اسفند سال گذشته نیز سامانه‌ای برای آگاهی و اطلاع مشمولان سهام عدالت از جزئیات صورتحسابشان راه‌اندازی شد که مشمولان با مراجعه به آن از میزان اقساط پرداخت‌شده سهام خود و همچنین میزان بدهی‌شان به دولت اطلاع پیدا کنند.
از این‌رو در صورت‌حساب مشمولان ارزش تقریبی سهام آنها حدود ۵۳۰ هزار تومان اعلام شده است و به‌جز دو دهک اول درآمدی که از تخفیف ۵۰ درصدی برای تسویه سهام خود برخوردارند، بقیه مشمولان باید هر یک مبلغ ۴۷۰ هزار تومان را (در مجموع حدود ۱۷ هزار میلیارد تومان) بابت تسویه نهایی اقساط سهام عدالت خود تا پایان شهریورماه سال ۹۶ به حساب دولت واریز می‌کردند که این مهلت با نظر شورای عالی اصل ۴۴ قانون اساسی، تا مهرماه گذشته تمدید شد.
بر این اساس باید به آن اشاره کرد که با توجه به اعلام خبر توزیع سود سهام عدالت توسط رئیس‌جمهور از دیروز، بنابراین بسته به میزان دارایی و ارزش سهام عدالت هر یک از مشمولان، به آنها سود سهام عدالت تعلق خواهد گرفت، از این رو آن دسته از مشمولانی که تا مهرماه امسال اقدام به تسویه مانده بدهی سود سهام عدالت خود کرده‌اند از سود بیشتری برخوردار خواهند شد.
سقف سود سهام عدالت برای کسانی که مالک تمام سهام هستند، ۱۵۰ هزار تومان است و متناسب با کاهش مالکیت، سود هم کمتر می‌شود.
پیشتر معاون اول رئیس‌جمهور هم گفته بود؛ ما سه سال وقت گذاشتیم که راهکاری پیدا کنیم که ۷۰ میلیون ایرانی در کارخانجات شریک باشند و هم‌اکنون به جمعیت زیر پوشش کمیته امداد و بهزیستی یک‌ میلیون تومان پرداخت کرده‌ و سهامشان ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان ارزش دارد و امسال نیز سود سهام آنها مانند همه افراد دیگر سهامدار در شرکت‌ها به‌مبلغ ۱۵۰ هزار تومان پرداخت می‌شود.
ضمن اینکه مشمولان دو دهک اول که افراد تحت پوشش کمیته امداد و سازمان بهزیستی هستند طبق قانون از تخفیف ۵۰ درصدی بابت بازپرداخت بدهی سهام عدالت خود برخوردار هستند و بر این اساس سود بیشتری را بابت سهام عدالت دریافت خواهند کرد. در نهایت باید منتظر جزئیات بیشتر در این زمینه بود تا مشخص شود آیا سود واریزی برای هر مشمول یکجا خواهد بود و یا اینکه چون همه شرکت‌های حاضر در سبد سهام عدالت تاکنون اقدام به تسویه سود مجامع خود با سازمان خصوصی‌سازی نکرده‌اند، این سود در چند مرحله تا پایان سال توزیع می‌شود؟!

سود سهام عدالت چگونه به دست مشمولان خواهد رسید؟
اعلام شده است که آن دسته از مشمولین که از محل تخفیف یا آورده خود یک میلیون تومان سهام دارند، ۵۰ هزار تومان دریافت می‌کنند و این رقم در نوبت‌های بعدی تا ۱۵۰ هزار تومان تکمیل می‌شود، با این حال هنوز جزئیات بیشتری از پرداخت این سود منتشر نشده است. بر این اساس برای بسیاری از مشمولان این پرسش مطرح است که چه کسانی این سود را دریافت خواهند کرد؟
در این زمینه باید به اعلام نظرهای قبلی مدیران سازمان خصوصی‌سازی اشاره کرد که مشمولان سهام عدالت برای دریافت سود این سهام باید اقدام به ثبت شماره شبای حساب بانکی خود در سامانه سهام سهام عدالت به نشانیsamanese.ir کنند. گفتنی است برای افرادی که شماره شبای حساب بانکی آنها مورد تائید قرار نگرفته و یا شماره شبای خود را اعلام نکرده اند، سودی واریز نخواهد شد.

کد مطلب: 102661
 
Share/Save/Bookmark