میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۱۱
 
 
حاشیه‌های جلسه هیئت دولت
ظریف تکذیب کرد

ظریف استعفای خود را اینبار تکذیب کرد، در برخی سایت‌های غیر رسمی و شبکه‌های مجازی خبری منتشر شده بود که وزیر خارجه استعفا کرده است اما ظریف این خبر را روز گذشته در حاشیه جلسه دولت تکذیب کرد.
محمد جواد ظریف یکبار رسماً استعفا کرده بود اما رئیس جمهور با استعفای او مخالفت کرد.
محمدجواد ظریف شایعه استعفای خود از وزارت امور خارجه را رد کرد و گفت: اگر استعفا داده بودم که الان اینجا در خدمت شما نبودم.
وی درباره سفر یوسف بن علوی وزیر امور خارجه عمان به کشورمان گفت: این سفر در چارچوب مشورت های دوره ای است که ما با همسایگان خود داریم و وی از چند هفته قبل گفته بود برای مشورت به ایران می آید.
وی در پاسخ به سوالی مبنی بر توئیت اخیر خود درباره اینکه نه تهدیدها و نه وعده های اروپایی ها تاثیری نخواهد داشت، گفت: هفته گذشته ما شاهد یک اقدام مثبت از سوی اروپایی ها بودیم مبنی بر اینکه شش کشور جدید به اینستکس پیوستند و البته یک تهدید بی موردی هم اروپایی ها کردند.
وزیر امور خارجه اظهار داشت: اما آن چیزی که مهم است و لازم بود بنده به اروپایی ها بگویم این است که ما از کشوری که ادعای حمایت از برجام می‌کند، توقع نداشتیم شرکت دارویی این کشور از فروش یک داروی نایاب به ایران خودداری کند.
ظریف ادامه داد: پانسمان کودکان بیمار مبتلا به بیماران پروانه ای موردی نیست که همه کشورها تولید کنند. ولی ما به لطف خداوند پیشرفت های بسیار خوبی در این زمینه داشته ایم اما این مساله آنقدر کم است که فقط تعداد کمی از شرکت های دارویی آن را تولید می کنند.
وزیر امور خارجه کشورمان در واکنش به سوالی مبنی بر اینکه رئیس‌جمهور اعلام کرده پیام های خصوصی از طرف آمریکا برای ایران می آید، تصریح کرد: بنده این سخن رئیس جمهور را نشنیدم اما ما از طریق سوئیس به طور مرتب پیام دریافت می‌کنیم.
وی با اشاره به اتفاقاتی که در کنسولگری کشورمان در عراق رخ داده است، گفت: پیش بینی های امنیتی شده بود و کارکنان ما به ساختمان های امن انتقال یافتند و از قبل تصمیم گیری هایی شده بود و به لطف خداوند هیچ کدام از همکاران ما و همچنین اسنادمان در کنسولگری دچار خسارت نشد اما کنسولگری خسارت های بسیار شدیدی را متحمل شده است.
وزیر امور خارجه یادآور شد: وزیر خارجه عراق فورا با بنده تماس گرفت و از جهت این اتفاقی که افتاد عذرخواهی کرد و ما هم تاکید کردیم که وظیفه قانونی دولت عراق حمایت از کنسولگری های ماست و دولت عراق برای تامین امنیت کنسولگری ها مسئول است.

روحانی مخالف اجرای طرح بنزینی نبود
محمود واعظی رئیس دفتر رئیس جمهور نیز اظهارات علی مطهری مبنی بر اینکه رئیس جمهور مخالف اجرای طرح سهمیه بندی بنزین بود و بنا بر دستور رهبر انقلاب این طرح اجرا شده است، اظهار داشت: نه، اینگونه نیست.
وی افزود: آقای رئیس جمهور مخالف اجرای این طرح نبود. اگر آقای مطهری این صحبت را کرده باشد که رئیس جمهور مخالف بود و رهبر انقلاب دستور دادند من تایید نمی کنم.

نامه محرمانه وزیرکشوربه روحانی
سخنگوی دولت در مورد میزان خسارت اغتشاشات اخیر گفت: میزان خسارت توسط آقای رحمانی فضلی طی نامه ای محرمانه به دولت ارسال شده است که باید بررسی شود.
علی ربیعی در حاشیه جلسه هیئت دولت درباره اظهارات مطهری مبنی بر اینکه دولت و مجلس مخالف طرح اصلاح سوخت بوده و به دستور رهبر انقلاب این اقدام انجام شده است گفت: آنچه رهبر انقلاب بر آن اصرار داشتند اصلاح ساختاری وضعیت اقتصادی کشور و جلوگیری از قاچاق بوده است تا کشور بتواند به سمت صادرات برود و بودجه کشور متکی بر ظرفیت های داخلی باشد.
وی افزود: رهبر انقلاب اصرار داشتند اما اصرار به اصلاح ساختاری وضعیت اقتصادی بوده است. مقام معظم رهبری صرفا مصوبه سران قوا را تایید کردند؛ یکبار محضر ایشان رفتند و رهبر انقلاب فرمودند باید هر سه اتفاق نظر داشته باشند، وقتی هر سه قوه امضا کردند، نهایتا مقام معظم رهبری امضای هر سه قوه را امضا و تایید کردند.
ربیعی در رابطه با آمارهای ضد و نقیض بازداشت شدگان و کشته شدگان اغتشاشات اخیر کشور و اینکه آیا آمار به دولت رسیده است؟ گفت: همین امروز با رحمانی فضلی گفتگو داشتم. باید جمع بندی شود و دلایل حضور افراد و تفکیک شهرستان ها و شهرها صورت گیرد. باید در رابطه با میزان جانباختگان و آسیب دیدگان نیز تفکیک صورت گیرد.
سخنگوی دولت تصریح کرد: لازم است از قوه قضاییه تشکر کنم. قوه قضاییه در حال تفکیک است و درخواست این بوده که آزادی ها با سرعت بیشتری صورت گیرد که درحال انجام است. ما در ماجراهای ضعیف تر اقدامات ضعیف تری داشتیم که اینجا از آقای رییسی تشکر می کنم.
وی افزود:دولت تصمیم نهایی را اعلام خواهد کرد. خسارات جبران خواهد شد و میزان خسارت توسط آقای رحمانی فضلی طی نامه ای محرمانه به دولت ارسال شده است که باید بررسی شود.
ربیعی در رابطه با معافیت مالیاتی هنرمندان و سلبریتی ها خاطرنشان کرد: به طور اساسی ما هنوز بحث مالیات را در دولت تصویب نکردیم. دوستان سازمان برنامه و بودجه در قانون این موضوع را آورده بودند که در معافیت های مالیاتی اصحاب فرهنگ را حذف نکنند. این باید قانون شود و در مجلس بررسی شود. تقلیل دادن این موضوع به چند سلبریتی اصلا درست نیست. خیلی سلبریتی ها محترم هستند و خیلی ها هم مورد قبول مردم نیستند. درست نیست که این موضوع به چند سلبریتی تقلیل داده شود.
مطرح شدن این موضوع توسط آقای نوبخت حمایت کلی از اصحاب فرهنگ و هنر بوده است که خیلی هم پول ساز نیستند امادر نهایت تصمیم نهایی با مجلس است.
ربیعی با بیان اینکه تمرکز ما بر دریافت مالیات از کسانی است که فرار مالیاتی دارند عنوان کرد: همسان سازی حقوق بازنشستگان کشوری و لشکری در بودجه پایدار شد و پول به میزان مناسب برای آن در نظر گرفته شد. همچنین امکان تامین مالی برای کارگاه های دانشگاهی به میزان یک میلیارد دلار در نظر گرفته شد.
سخنگوی دولت در رابطه با سوالاتی مبنی بر اینکه چرا قیمت بنزین به صورت پله‌ای افزایش نیافت، تصریح کرد: یک سال مجلس این طرح را داد. یک سال وقایع ۹۶ رخ داد و مجالس قبلی هم افزایش پله‌ای قیمت بنزین را لغو کرده بودند.

توافق وزارت آموزش و پرورش با وزارت راه برای تأمین مسکن فرهنگیان
محسن حاجی میرزایی وزیر آموزش و پرورش در حاشیه نشست هیئت دولت، اظهار داشت: ما برای مسکن فرهنگیان توافقی را با وزارت راه و شهرسازی انجام داده ایم مبنی بر اینکه ۱۷۰ هزار نفر از فرهنگیان بتوانند در شهرها و روستاها که فاقد مسکن هستند، صاحب مسکن شوند و ظرف سه سال این توافق اجرایی خواهد شد.
حاجی میرزایی درباره اقداماتی که برای تبدیل وضعیت نیروی انسانی در آموزش و پرورش در دستور کار است، گفت: تعدادی از مربیان پیش دبستانی و حق التدریسان آزاد که در سال‌های گذشته با آموزش و پرورش همکاری می کردند، آئین نامه برای تبدیل وضعیت آنان ابلاغ شده است و همه آنان باید در یک دوره یکساله شرکت کنند و متناسب با جنس، رشته و منطقه و نیازی که آموزش و پرورش دارد، ظرف سه سال آینده یعنی تا پایان برنامه ششم توسعه، به استخدام در بیایند.

جزئیاتی درباره نشست شورای حکام مرکز منطقه‌ای
رضا اردکانیان وزیر نیرو نیز اظهار داشت: نمایندگان ۱۵ کشور منطقه و حدود ۹ سازمان منطقه‌ای و بین‌المللی در نشست شورای حکام مرکز منطقه‌ای مدیریت آب شهری حضور می‌یابند.
وزیر نیرو بیان کرد: پیش بینی ما این است که تعدادی از پیشنهادات که عمدتا ناظر بر انتقال دانش و همکاری های منطقه ای است، بالاخره باید به تصویب برسد.
اردکانیان خاطرنشان کرد: ما منطقه ای هستیم که بیشترین تنوع آبی را در مرزهای خود داریم. در این دوره برای اولین بار کشور ترکیه هم مشارکت خواهد داشت و معاون وزیرشان در این شورا شرکت می کند.
وی افزود: از جمهوری آذربایجان، عراق، کشور عمان و قرقیزستان، تاجیکستان، سوریه، هندوستان و سازمان های مستقر در سوییس و آلمان مشارکت دارند.

آغاز به کار کمیته بررسی وضعیت آسیب‌ دیدگان وقایع اخیر
لعیا جنیدی معاون حقوقی رئیس جمهور در حاشیه جلسه هیئت دولت در جمع خبرنگاران با اشاره به روز دوازدهم آذر ماه سالروز تصویب قانون اساسی جمهوری اسلامی، اظهار داشت: قانون اساسی بنیان جامعه است و فصل سوم این قانون هم بنیان خود قانون اساسی است. فصل سوم مربوط به حقوق و آزادی‌های ملت است. البته شاید بخش‌هایی از این فصل در این سال‌ها خوب اجرا نشده است.
جنیدی با اشاره به دستور رئیس جمهور برای تشکیل کمیته‌ای جهت بررسی وضعیت وقایع اخیر کشور، گفت: وزارت کشور مکلف شده است فهرستی از آسیب‌دیدگان تهیه کنند و معاونت حقوقی نیز براساس این فهرست‌ها اقدامات لازم را انجام می‌دهند. این کمیته از امروز کار خود را آغاز کرده است.

منشأ بوی نامطبوع تهران هنوز مشخص نیست
پیروز حناچی در حاشیه جلسه هیئت دولت درباره منشأ بوی نامطبوع روزهای گذشته در تهران، اظهار داشت: دومین بار است که این بو منتشر می‌شود و چند فرضیه در مورد آن وجود دارد و باید عوامل موثر در آن را مانند جهت باد و آلاینده های شهر تهران مورد توجه قرار داد.
وی با بیان اینکه هر کدام از فرضیه ها ادله‌ای برای خود دارد که هنوز قطعی نشده است و نیاز به بررسی دارد، ادامه داد: اینکه منشأ این بوی نامطبوع کجا بوده هنوز در دست بررسی است.
شهردار تهران در رابطه با طرح مربوط به معاونت حمل و نقل، گفت: بحث واگن‌ها و اتوبوس بحث جدیدی نیست و از جمله اقداماتی است که برای مقابله با آلودگی هوا پیش‌بینی شده است و شامل تعداد اتوبوس‌ها و تامین کسری بودجه مترو تهران و مجموع این‌ها می‌شود.

کد مطلب: 111887
 
Share/Save/Bookmark