میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۰۳:۲۹
 
 
دست به دامان پنتاگون
ونزوئلا طی ماه‌ها اخیر به کانون تحولات آمریکای لاتین مبدل شده که دامنه آن به صحنه جهانی...

ونزوئلا طی ماه‌ها اخیر به کانون تحولات آمریکای لاتین مبدل شده که دامنه آن به صحنه جهانی نیز کشیده شده و حتی برخی از آن با عنوان حوزه جدید رقابت میان روسیه و آمریکا یاد می‌کنند.
 طراحی محافل رسانه‌ای و سیاسی غربی برای نشان دادن بحران ونزوئلا به عرصه تقابل میان مسکو- واشنگتن در حالی است که آغاز بحران صرفا با دخالت آمریکا صورت گرفته و تمام شواهد از طراحی واشنگتن برای کودتا علیه دولت قانونی ونزوئلا حکایت دارد. در ادامه بحران این کشور نکته قابل توجه آنکه خوان گوایدو که محور بازی آمریکایی علیه ونزوئلا و کل آمریکای لاتین شده، اعلام کرد قرار است نماینده‌اش در آمریکا از پنتاگون درخواست همکاری کند. این مسئله از سوی گوایدو در حالی مطرح شده که در باب آن چند نکته قابل توجه مطرح است از جمله آنکه اقدام گوایدو ماهیت غیر مردمی وی را آشکارتر می‌سازد بویژه اینکه درخواست گوایدو از پنتاگون نشانه دخالت آشکار امریکا در امور ونزوئلاست. گوایدو از ریاست مجلس عزل شده و لذا درخواست وی از پنتاگون غیر قابل قبول و صرفا برگرفته از ماهیت آمریکایی بحران ونزوئلاست در این میان می‌توان گفت که دخالت پنتاگون ادامه طراحی نظامی آمریکا بعد از شکست کودتای طراحی شده علیه مادور است در حالی که درخواست گوایدو اقدام علیه امنیت ملی و تمامیت ارضی ونزوئلاست که مغایر با مطالبات مردمی است. رفتار گوایدو که تشدید بحران و نیز دخالت آمریکا در امور داخلی ونزوئلاست در اصل فروش استقلال و آزادی این کشور است که خیانت آشکار به ملت است حال آنکه حمایت مردم و ارتش از دولت قانونی مادورو زمینه ساز شکست طرح‌های آمریکا شده و دخالت پنتاگون نیز ناکام خواهد ماند در روز جهانی کارگر گوایدو صرفا توانست ۳ هزار نفر را به میدان آورد حال آنکه صدها هزار نفر از طرفداران دولت قانونی مادورو به خیابان‌ها آمدند. گوایدو و حامیان غربی آن با ادعای درخواست از پنتاگون به دنبال ایجاد فضای وحشت برای دور ساختن مردم و ارتش از دولت قانونی هستند حال آنکه همگرایی مردم و ارتش با مادورو این طراحی را به شکست کشانده است. آنچه در این میان قابل توجه می‌نماید اختلافات در ساختار آمریکا در قبال ونزوئلاست چنانکه در گذشته مخاطب گوایدو کاخ سفید با محوریت ترامپ بود و اکنون از پنتاگون سخن می‌گوید که بیشتر در قالب جان بولتون مشاور امنیت ملی آمریکا هدایت می‌شود. شواهد نشان می‌دهد که اطاعات نادرست زمینه ساز رفتار هیجانی و غیر عقلانی آمریکا در ونزوئلا شده که از مولفه‌های اختلاف میان ترامپ و بولتون شده است.
در کنار این مسائل سکوت سازمان ملل در برابر اقدام گوایدو مبنی بر درخواست برای دخالت پنتاگون در امور ونزوئلا سوال برانگیز است چراکه وی هیچ جایگاهی در کشور ندارد و صرفا یک آشوب طلب است دخالت پنتاگون رویه‌ای خطرناک را در جهان ایجاد می‌کند که زمینه ساز دخالت‌های غرب در امور کشورها می‌شود. رفتاری که سازمان ملل و حامیان دخالت آمریکا در ونزوئلا باید پاسخگوی آن باشند و به جرم برهم زدن امنیت و ثبات جهانی مجازات شوند.
نویسنده: قاسم غفوری

کد مطلب: 108881
 
Share/Save/Bookmark