میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : شنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۵۷
 
 
سیاست‌های ماکرون بار دیگر فرانسوی‌ها را به خیابان‌ها کشاند
چهل‌ شنبه علیه نظام‌سرمایه‌داری
چهل‌ شنبه علیه نظام‌سرمایه‌داری
 

عدم تغییر رفتاری دولتمردان الیزه در برابر مطالبات مردمی و اصرار آنها بر سرکوب و اجرای سیاست‌های نظام سرمایه‌داری موجب شده تا چهلمین شنبه اعتراضی فرانسه با تظاهرات مردم در شهر‌های مختلف این کشور و در آستانه برپایی نشست سران گروه هفت برگزار شد.
فرانسه ماه‌هاست که صحنه اعتراض‌های مردمی و البته سرکوب‌گری دولتمردان است که سکوت نهادهای مدعی حقوق بشر و سازمان ملل در برابر این وضعیت موجب شده تا همچنان اعتراض‌های مردمی ادامه یافته چنانکه دیروز با فراخوان فعالان جنبش شنبه‌های اعتراض به سیاست‌های دولت فرانسه، مخالفان "امانوئل مکرون" و دولتش در شهر‌های مختلف از جمله پاریس، بوردو، نانت، مارسی، لیل، لیون، مونت پلیه، رِن و تولوز بار دیگر به خیابان‌ها آمدند.
در آستانه برپایی نشست هفت کشور صنعتی جهان موسوم به G۷ که از هفته آینده (سوم تا پنجم شهریور) در شهر بیاریتز در جنوب غرب فرانسه برگزار می‌شود، گروه‌های مختلف مردمی با انتشار اعلامیه‌های مختلف برگزاری تظاهرات را در طول این هفته و به هنگام برپایی نشست گروه هفت خواستار شده اند.
این در حالیست که وزارت کشور فرانسه با اعلام وضع فوق العاده در شهر بیاریتز، هر گونه تظاهرات در این شهر را ممنوع و اعلام کرد با برهم زنندگان نظم این شهر به هنگام برپایی نشست برخورد خواهد شد. در شهر‌های دیگر هم نیرو‌های امنیتی و پلیس ضد شورش این هفته به حالت آماده باش کامل در آمده اند.
اما در پاریس که کانون اعتراضات ۴۰ هفته اخیر بوده بار دیگر وزارت کشور فرانسه حداکثر توان نظامی و امنیتی خود را به کار گرفته است تا از هر گونه تشدید اوضاع جلوگیری کند.
همچنان خیابان شانزه لیزه و محدوده قرمز پاریس مانند اطراف کاخ الیزه، مجلس‌های سنا و ملی، وزارت کشور، نخست وزیری و وزارت خانه‌ها در محاصره کامل نیرو‌های امنیتی و پلیس ضد شورش بوده و از هر گونه برپایی تظاهرات در این محل‌ها جلوگیری می‌شود اما مردم فرانسه بر اعتراض به نظام سرمایه‌داری تاکید دارند. از امروز ۱۷ اوت اعتراضات مردمی در فرانسه وارد ۹ ماهگی خود شده است و کم کم خود را برای برپایی تظاهرات گسترده سالگرد جنبش آماده می‌کند.

کد مطلب: 110383
 
Share/Save/Bookmark