میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۴ تير ۱۳۹۷ ساعت ۰۳:۰۵
 
 
روحانی:
تصمیم آمریکا برخلاف منافع ملی خود و دیگران است
تصمیم آمریکا برخلاف منافع ملی خود و دیگران است
 

رئیس جمهور گفت: تصمیم آمریکا جزو تصمیمات عجیبی است که برخلاف منافع ملی خود و دیگران اتخاذ می‌کند.
حسن روحانی رئیس جمهور که به اتریش سفر کرده است، در نشست خبری مشترک با «الکساندر فندر بلن» رئیس جمهور اتریش اظهار داشت: روابط ایران و اتریش به صدها سال قبل بر می گردد و همواره رو به گسترش بوده است.
وی افزود: بعد از برجام تبادل هیئت های فراوانی بین دوکشور صورت گرفته و امروز صدها شرکت اتریشی در ایران مشغول به فعالیت هستند.
رئیس جمهور با بیان اینکه اراده دو کشور بر این بود که روابطمان را در زمینه اقتصادی، فرهنگی، منطقه ای ادامه دهیم، تصریح کرد: برجام به عنوان توافقی مهم برای ایران، اتحادیه اروپا و جهان است. کار آمریکا در خروج از آن خلاف مقررات و تعهدات چندجانبه است و بی تردید به ضرر آمریکا و دیگران خواهد بود. تصمیم آمریکا نه به نفع خودش و نه به نفع دیگران است و جزو تصمیمات عجیبی است که برخلاف منافع ملی خود و دیگران اتخاذ می کند.
روحانی تاکید کرد: تاجایی که برای ایران امکان پذیر باشد برجام را حفظ و حراست خواهیم کرد و این در حالی خواهد بود که ایران بتواند از منافع برجام استفاده کند. تعهدات و منافع ما دو کفه است که باید متوازن باشد. اگر غیر از آمریکا بقیه امضا کنندگان بتوانند منافع ما را تامین کنند ایران برجام بدون آمریکا را ادامه خواهد داد.
وی با بیان اینکه امیدواریم همچنان که در اراده سیاسی کشورها قاطع و مستحکم هستند، در اراده اقتصادی و تجاری هم همان قدر محکم باشند، خاطرنشان کرد: در مذاکرات بر این نکته که دوران یکجانبه گرایی به سر آمده تاکید کردیم چراکه کشوری نمی تواند در مورد کشورهای دیگر تصمیم بگیرد و استقلال و حاکمیت ملی کشورها را نقض کند، این برخلاف منشور و مقررات بین المللی است.
روحانی بحث های منطقه حساس غرب آسیا در مذاکرات دوجانبه را مهم برشمرد و گفت: اقدامات جمهوری اسلامی ایران برای مبارزه با تروریسم، کمک هایی که به ملت عراق و سوریه انجام داده است، لزوم کمک به مردم این منطقه به ویژه یمن و نقش مخرب برخی کشورها از جمله آمریکا و اسرائیل که در عراق و سوریه و سایر منطقه مخرب بودند مطرح شد.
وی افزود: ما باید به روابط دوستانه کماکان ادامه دهیم برای اینکه بتوانیم صلح و امنیت کامل را به منطقه بر گردانیم در این صورت ازست که همه ما می توانیم از منطقه به نفع خود و جهانیان منتفع شویم.
رئیس جمهور با اشاره به تبادل نظر در خصوص مسائل بین المللی، گفت: می توانم بگویم مواضع ایران و اتریش در موضوع برجام مورد اتفاق نظر هست. در توسعه روابط دوجانبه اتفاق نظر داشتیم. در مسائل منطقه ای و بین المللی نظر ما نزدیک و شبیه هم هست.

اروپا با صراحت در برابر یکجانبه گرایی آمریکا بایستند
رئیس جمهور تصریح کرد، اتحادیه اروپا باید با صراحت بیشتر یکجانبه‌گرایی دولت آمریکا را محکوم کند، زیرا فرامرزی بودن تمایلات رئیس یک کشور در دنیای امروز پذیرفتنی نیست و همه کشورها برای حفظ استقلال و هویت خود باید مقابل این اقدام آمریکا بایستند.
حسن روحانی رئیس جمهور پس از مذاکرات خصوصی با همتای اتریشی خود؛ در نشست مشترک هیات‌های عالی‌رتبه ایران و اتریش که در کاخ هوفبورگ برگزار شد، با اشاره به اشتراکات عمیق فرهنگی دو ملت و پیشینه مثبت روابط دو ملت، از توسعه بیش از پیش روابط تهران- وین استقبال کرد و گفت: ایران و اتریش جایگاه خوبی در غرب آسیا و اتحادیه اروپا دارند و می‌توانند از این موقعیت در راستای توسعه روابط و همکاری‌های منطقه ای و بین المللی به نفع دو ملت استفاده کنند.
رئیس جمهور با بیان اینکه در سال های اخیر همکاری‌های ایران و اتریش در بخش‌های مورد علاقه دو کشور رو به گسترش بوده و باید در راستای توسعه و ارتقا سطح مناسبات فی مابین تلاش کنیم، افزود: امروز فرصت‌های مناسب سرمایه گذاری در بخشهای مختلف از جمله صنعت، انرژی، تجارت، سلامت، محیط زیست، راه آهن، حمل و نقل و فناوری در ایران فراهم است که سرمایه گذاران و شرکت‌های اتریشی هم می توانند برای مشارکت در اجرای این پروژه‌ها حضور داشته و فعالیت کنند.
رئیس جمهور برجام را توافق مهم بین المللی، چندجانبه و در راستای افزایش اعتماد جهانی، رفع تحریم ها و توسعه روابط اقتصادی ایران با جهان دانست و با تقبیح اقدام آمریکا در اعمال یکجانبه گرایی و خروج یک طرفه از این توافق، گفت: ملت ایران دربرابر اقدامات غیرقانونی آمریکا مقاومت کرده و اجازه نخواهد داد سیاست های آن کشور بر روابط تهران با جهان اثر بگذارد.
رئیس جمهور با اشاره به حضور موثر جمهوری اسلامی ایران برای مبارزه با گروه تروریستی داعش در عراق و سوریه به درخواست دولت‌های قانونی این کشورها، اظهار داشت: تروریسم خطری بزرگ برای منطقه و جهان به شمار می‌رود و اقدام ایران در مبارزه با تروریسم ثبات بخش، امنیت آفرین و به نفع منطقه و جهان بوده است.

ایران و اتریش ۴ سند همکاری امضا کردند
با حضور حسن روحانی رئیس جمهور کشورمان و سباستین کورتس صدراعظم اتریش ۴ تفاهم نامه همکاری میان مقامات ایران و اتریش به امضا رسید.
در جریان سفر حسن روحانی رئیس جمهور به اتریش، ۴ تفاهم نامه همکاری در زمینه های حمل و نقل، مدیریت منابع آب، انرژی های تجدیدپذیر و همکاری در زمینه معدن میان مقامات دو کشور به امضا رسید. مهر

کد مطلب: 105055
 
Share/Save/Bookmark