میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جامعه گزارش
تاریخ انتشار : شنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۲۳:۱۷
 
 
نفس مردم خوزستان به شماره افتاده؛
دولت محیط‌زیست وعده برگزاری نشست جهانی می‌دهد
ابتکار: مهمترین اقدام ما تصویب قطعنامه جهانی است!
دولت محیط‌زیست وعده برگزاری نشست جهانی می‌دهد
 

خبرها از استان خوزستان خوشایند نیست، چند روز متوالی است که برای چندمین‌بار در سال اخیر نفس مردم شهر به شماره افتاده، این چندمین‌بار به دلیل تکرار مکرر و ناتوانی در شمارش این دفعات است، اینبار اما ریزگردها به جز ریه و چشم مردم راکتورهای برق و توربین‌های آب را هم هدف گرفته است، اغلب شهرها از جمله آبادان تعطیل شده و گرد و غبار در شوش به ۳۳ برابر حد مجاز رسیده است، در چنین شرایطی نه نامه‌ای از رئیس‌جمهور مبنی بر پیگیری فوری می‌رسد و نه خبری از معاون رئیس‌جمهور در این استان است، جلسه مدیریت بحران در پایتخت برگزار می‌شود و خانم ابتکار عنوان می‌کند که مهمتر از اقدامات صورت گرفته، تصویب قطعنامه‌های جهانی درخصوص موضوع ریزگردها و به پیشنهاد ایران در سطح مجمع عمومی سازمان ملل و تدوین یک گزارش جهانی با پیشنهاد جمهوری اسلامی ایران برای وضعیت گرد و غبار در کشورهای مختلف دنیا بوده است! نمی‌دانیم مردم خوزستان با این پاسخ قانع می‌شوند یا خیر! با نگاهی به اوضاع خوزستان به بندهای مطرح شده در این جلسه می‌پردازیم.

تعطیلی ادارات و مدارس خوزستان
میزان گرد و غبار در شوش در شمال خوزستان در ظهر دیروز به ۳۳ برابر حد مجاز و در اهواز به ۱۵ برابر حد مجاز رسید. میزان گرد و غبار در ساعت ۱۱ دیروز در اهواز ۲ هزار و ۲۵۹ میکروگرم بر مترمکعب، شوش چهار هزار و ۹۹۰ میکروگرم بر مترمکعب، سوسنگرد ۲ هزار و ۵۶ میکروگرم بر مترمکعب، ماهشهر یک هزار و ۸۳۹ میکروگرم بر مترمکعب، دزفول یک هزار و ۶۲ میکروگرم بر مترمکعب، شادگان ۲ هزار و ۴۲۰ میکروگرم بر مترمکعب و رامشیر ۲ هزار و ۲۲۷ میکروگرم بر متر مکعب است.
این در حالی است که استاندارد ذرات معلق در هوا ۱۵۰ میکروگرم بر مترمکعب است. بر اساس این گزارش، در پی ورود توده گرد و غبار به خوزستان از صبح دیروز شنبه مدارس بیش از ۱۳ شهرستان خوزستان تعطیل شد. ساعت کاری ادارات نیز در برخی شهرستان‌ها از جمله اهواز، باوی، کارون و شوش تا ساعت ۱۲ اعلام شده است.

وعده برگزاری نشست جهانی سازمان ملل به جای حل مشکل
اما در جلسه بررسی حال خوزستان رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست گفت: با توجه به مشکلاتی که در زمینه ریزگردها در طول سال‌های گذشته در برخی از استان‌های کشورمان شاهد بودیم، اولین نشست جهانی سازمان ملل در زمینه ریزگردها در ایران، بزودی در کشورمان تشکیل خواهد شد.
معصومه ابتکار دیروز شنبه در حاشیه نشست ستاد مدیریت بحران کشور برای بررسی آخرین وضعیت شهرهای آسیب دیده استان خوزستان از ریزگردها و اقدامات صورت گرفته که در دفتر معاون اول رئیس‌جمهوری برگزار شد، افزود: در رابطه با بخش محیط‌زیست و احیای تالاب‌های خوزستان گام‌های خوبی برداشته شده است و تالاب هورالعظیم و شادگان وضعیت خوبی دارند. 

خانم ابتکار بهتر نیست مستندات ارائه کنید
وی ادامه داد: همکاری بین‌المللی و منطقه‌ای را در این زمینه دنبال خواهیم کرد و اخیرا نیز با مسئولان کشور عراق درباره کانون گرد و غبار این کشور گفت‌وگوهایی صورت گرفته است و این موضوعات را از طریق وزارت امور خارجه کشورمان نیز پیگیری می‌کنیم. رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست اظهار داشت: مهمتر از اقدامات صورت گرفته، تصویب قطعنامه‌های جهانی درخصوص موضوع ریزگردها و به پیشنهاد ایران در سطح مجمع عمومی سازمان ملل و تدوین یک گزارش جهانی با پیشنهاد جمهوری اسلامی ایران برای وضعیت گرد و غبار در کشورهای مختلف دنیا بوده است.
پس چرا دوستان شما مشکلات بودجه‌ای و اعتبار را در این راستا موثر می‌دانند. نکته بعدی هم این است که تابستان سال آتی که اصلا معلوم نیست شما همچنان بر صندلیتان نشسته باشید مردم خوزستان چه کنند؟! چرا یکروز به این استان نمی‌روید که مشکلات را از نزدیک شاهد باشید؟
ابتکار گفت: تلاش می‌کنیم از توانمندی فنی و تخصصی مجامع بین‌المللی استفاده کرده وهمکاری کشورهای مختلف را جلب کنیم چراکه بخش مهمی از منشاء گرد و غبارها مربوط به کشورهای عراق و عربستان است که وارد ایران می‌شود.
وی به اقدامات ستاد ملی مبارزه با گرد و غبار اشاره کرد و گفت: کانون‌های گرد و غبار استان خوزستان شناسایی شده و برنامه‌های لازم در حال اجرا می‌باشد و در این زمینه وزارت جهاد کشاورزی هم بطور جدی وارد عمل شده است.
رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست اضافه کرد: درمورد تثبیت خاک این منطقه نیز وزارت جهاد و کشاورزی بحث مالچ پاشی را دنبال می‌کند و حدود ۷۰ نوع مالچ را بررسی کردیم و به دنبال مالچی هستیم که اثر منفی بر خاک نداشته و ماندگاری آن بیش از شش سال باشد.
وقتی طرح‌های بهتری پیشنهاد می‌شود و افرادی از جمله پروفسور کردوانی آنها را اعلام می‌کنند چرا بر مالچ‌پاشی اصرار می‌شود؟ 

جهانگیری: کل امکانات کشور باید بسیج شود!
اما در این جلسه معاون اول رئیس‌جمهوری با اشاره به مسائل دو هفته اخیر استان خوزستان و قطع شدن آب و برق ناشی از شرایط جوی در این استان گفت: کل امکانات کشور باید برای حل مسائل استان خوزستان بسیج شود.
کاش می‌شد ازمعاون اول دولت محیط‌زیستی پرسید بعد از دوهفته می‌گوید باید بسیج شود!!!!! در این دو هفته دقیقا چه می‌کردید، مگر رهبر معظم انقلاب نفرمودند که پاسخگوی گلایه‌ها باشید؟!
اما سخنان معاون اول رئیس‌جمهوری، به همین نکته ختم نشده و در جلسه بررسی مسائل و مشکلات استان خوزستان با بیان مطلب فوق گفته که مردم این استان در برابر مسائل و مشکلات ناشی از ریزگردها صبوری و تحمل همراه با بزرگواری کردند و باید از صبر و متانت این مردم قدردانی شود.
شما چرا به جای عذرخواهی از مردم به خاطر قصورهای صورت گرفته از آنها صبوری می‌خواهید؟
معاون اول رئیس‌جمهوری تصریح کرد: ریزگردها و گرد و خاک که همراه با رطوبت و بارندگی شد، اختلالات و اشکالاتی در شبکه توزیع برق استان خوزستان ایجاد کرد. جهانگیری با قدردانی از تلاش‌ها و پیگیری‌های مستمر وزرای نیرو و جهاد کشاورزی و نیز مدیران استان خوزستان، افزود: در جریان حوادث اخیر اقداماتی ضربتی و خارج از روال معمول کارها صورت گرفت تا هرچه سریع‌تر مشکلات مردم استان مرتفع شود. 

هر چه سریع‌تر یعنی چه مدت بعد از دو هفته کنونی؟!
معاون اول رئیس‌جمهوری با یادآوری اینکه بخشی از علت تشکیل ریزگردها داخلی و بخشی منشاء خارجی دارد، خاطرنشان کرد: در دیدارهای مقامات جمهوری اسلامی ایران با مقامات کشور عراق موضوع ریزگردها بارها مطرح شده و یکی از محورهای اصلی مذاکرات بوده است اما متاسفانه دولت عراق با مسائل و مشکلات متعددی روبروست که البته وزارت امور خارجه و سازمان حفاظت محیط‌زیست با طرف مقابل مذاکره و موضوع را تا حل و فصل نهایی پیگیری خواهند کرد.
جهانگیری همچنین با اشاره به منشاء داخلی تشکیل ریزگردها، مهمترین رسالت دستگاه‌های مسئول در این زمینه را شناسایی و مطالعه مناطق اصلی تشکیل ریزگردها عنوان کرد و گفت: وزارت جهاد کشاورزی مسئول اصلی اجرای طرح مقابله با ریزگردها است که امیدوارم با برنامه‌ریزی‌های انجام شده در کوتاه‌ترین زمان ممکن اقدامات موثری در این زمینه صورت پذیرد. وی افزود: اتفاقات اخیر ناشی از شرایط جوی و حوادث طبیعی بوده است و با وجود همه اقدامات صورت گرفته ممکن است مجدداً با اینگونه شرایط روبه‌رو شویم به همین دلیل وزارت نیرو باید برنامه‌ریزی لازم را انجام دهد تا در صورتیکه برق استان با اختلال مواجه شد، از قطع آب پیشگیری شود و فعالیت شبکه آبرسانی و تصفیه‌خانه‌ها با وقفه مواجه نشود.
جهانگیری با اعلام اینکه مسائل استان خوزستان اخیراً در دو جلسه هیات دولت مورد بررسی قرار گرفته است، تصریح کرد: نگاه دولت به استان خوزستان نگاهی ویژه است و رئیس‌جمهوری در این جلسات تاکید ویژه داشتند که شخصاً پیگیر مسائل استان خوزستان باشم و دکتر روحانی بر لزوم بکارگیری همه امکانات برای حل مشکلات تاکید کردند.
معاون اول رئیس‌جمهوری استان خوزستان را از مهمترین استان‌های کشور برشمرد و گفت: استان خوزستان قلب تپنده توسعه ایران است و اگر خللی در فعالیت این استان ایجاد شود، کل کشور دچار مشکل خواهد شد. 

لطفا مصداق‌های عینی از نگاه ویژه دولت به خوزستان را بیان کنید
وی با اشاره به صدمات و خساراتی که مردم استان خوزستان در دوران دفاع‌مقدس متحمل شدند، افزود: مردم استان خوزستان حق بزرگی بر دولت و نظام دارند و مشکلات استان خوزستان مشکلات ملی تلقی می‌شود نه مشکلات استانی و منطقه‌ای که باید به طور ویژه برای حل آن تلاش کنیم.
جهانگیری با اشاره به اقدامات شبانه‌روزی و تلاش‌های بی‌وقفه وزارت نیرو در روزهای اخیر، گفت: وزارت نیرو اقدامات خوبی در استان خوزستان انجام داده و بر اساس گزارش وزیر نیرو، پیشگیری‌های لازم برای جلوگیری از قطع آب و برق انجام شده و در صورت وقوع پدیده‌های ناگهانی و قطع برق، شبکه آبرسانی استان دیگر با مشکل مواجه نخواهد شد.
معاون اول رئیس‌جمهوری همچنین با اشاره به اقدامات انجام شده و برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته ازسوی وزارت جهاد کشاورزی برای مقابله با ریزگردها و بیابان زدایی در کانون‌های تشکیل ریز گردهای استان خوزستان، گفت: سازمان برنامه و بودجه کشور باید تامین اعتبار برای طرح مقابله با ریزگردها در استان خوزستان را بعنوان یکی از موضوعات و اولویت‌های اصلی مدنظر قرار دهد و برای تامین اعتبارات مورد نیاز اجرای این برنامه بصورت ویژه تلاش کنند.
جهانگیری با تاکید بر اینکه همه دستگاه‌ها باید به وزارت جهاد کشاورزی در اجرای طرح مقابله با ریزگردها کمک کنند، تصریح کرد: این یک الزام و تکلیف سازمانی از منظر اقتصاد مقاومتی است و استاندار خوزستان نیز اختیار کامل دارد که امکانات استان را برای اجرای این طرح بسیج کند.
معاون اول رئیس‌جمهوری همچنین خواستار مشارکت و حضور نیروهای مسلح و نیروهای بسیج برای کمک به اجرای این طرح شد و افزود: امیدوارم این برنامه خارج از روال معمول و با اقداماتی جهادی و ضربتی هرچه زودتر به نتیجه برسد.
جهانگیری از تشکیل جلسه آتی چند هفته آینده در استان خوزستان خبر داد و گفت: تلاش خواهیم کرد یک ردیف بودجه برای حل مسائل و بحران‌های استان خوزستان در بودجه سال ۹۶ کل کشور گنجانده شود.
معاون اول رئیس‌جمهوری از ستاد مدیریت بحران کشور نیز خواست که مسائل و مشکلات استان خوزستان را بطور ویژه دنبال کند و گفت: برنامه‌ریزی‌های لازم برای حل مسائل اخیر استان خوزستان انجام و وظایف هر بخش و هر دستگاه تعیین شده است اما در صورت نیاز کارگروهی نیز برای هماهنگی‌های لازم در این زمینه ایجاد خواهد شد.
جهانگیری همچنین با اشاره به مصوبه دولت در سال ۹۳ مبنی بر ارائه تسهیلات به مردم استان خوزستان برای عایق بندی منازل و تجهیزات استان، این مصوبه را تصمیمی مناسب و کارآمد توصیف کرد و خواستار پیگیری این مصوبه برای اجرا شد.
معاون اول رئیس‌جمهوری همچنین با اشاره به دغدغه‌های مردم خوزستان درباره رود کارون و آلودگی آب این رودخانه که ناشی از پساب واحدهای صنعتی است، گفت: دولت تصمیم جدی در این زمینه اتخاذ کرده و مقرر شده در برنامه ششم توسعه، واحدهای صنعتی آلاینده که در بالادست کارون قرار دارند، وضعیت خود را در چارچوب الزامات زیست محیطی اصلاح کنند و در غیر این‌صورت تعطیل خواهند شد.
معاون اول رئیس‌جمهوری در پایان این جلسه به بارش باران و برف در استان‌های مختلف در چند روز اخیر اشاره و خاطرنشان کرد: در برخی استان‌ها سیل جاری شده و برخی از مردم با مشکل مواجه شده‌اند که لازم است ستاد مدیریت بحران کشور و نیز مدیران استانی بسیج شوند و مشکلات مردم را حل و فصل کنند و وزیر کشور و سازمان برنامه و بودجه نیز برای جبران خسارات وارد شده به مردم پیشنهاد مشخصی را برای طرح در جلسه هیئت وزیران آماده کنند.
اجازه بدهید بعد از گذشت سه سال و نیم از دولت تدبیر و امید بگوییم که معنی این جمله شما را نمی‌فهمیم؟! « تامین منابع و اعتبار برای طرح مقابله با ریزگردهای استان خوزستان باید برای سازمان برنامه و بودجه یک اولویت اصلی باشد.»
عبدالرضا رحمانی‌فضلی وزیر کشور در این نشست استان خوزستان را استانی مهم و تاثیرگذار در کشور توصیف کرد و خواستار توجه ویژه برای حل مشکلات استان توسط مسئولین شد.
کاش وزیر کشور دقیق می‌گفت که از چه کسی این خواسته را طلب می‌کند؟
حمید چیت‌چیان وزیر نیرو نیز در این نشست گزارشی از دلایل ایجاد مشکل قطعی برق و آب در استان خوزستان ارائه کرد و گفت: در روزهای نخست بهمن‌ماه گرد و خاک با منشاء جنوب شرق اهواز در استان پراکنده شد به گونه‌ای که مقدار آن بی‌سابقه بود و یک لایه ضخیم بر روی تاسیسات برق و خطوط انتقال برق قرار گرفت که پس از بارندگی و ایجاد رطوبت در هوا این خاک تبدیل به گل شد و مشکلاتی را در سطح شبکه انتقال و توزیع و نیز در پست‌های برق بوجود آورد.
چیت‌چیان افزود: با از بین رفتن رطوبت هوا مشکل قطع آب و برق از بین رفت اما گرد و خاک همچنان بر روی تاسیسات وجود داشت و پس از بارش، رطوبت و مه غلیظ که در ۲۳ بهمن ماه ایجاد شد، پدیده قطع آب و برق تکرار شد و پنچ نیروگاه و تعدادی از پست‌های برق استان از مدار خارج شد.
وزیر نیرو ادامه داد: همان روز با تعدادی از مدیران وزارتخانه عازم اهواز شدم و ضمن بررسی مسائل، تصمیمات لازم اتخاذ شد و پس از برق رسانی به تصفیه خانه‌ها مشکل قطع آب مرتفع شد و سپس نیروگاه‌ها نیز یکی پس از دیگری به مدار بازگشتند.
وی با اشاره به تکرار این پدیده و حادث شدن مشکلات در اثر بارندگی و گرد و خاک، گفت: روز پنجشنبه نیز به همراه معاونین آب و برق وزارتخانه و تعدادی از مدیران عامل در اهواز بودم و همه توان وزارتخانه برای تمرکز بر این مسئله بسیج شد و کارها مورد پیگیری قرار گرفت.
خدارا شکر می‌کنیم که یکی از وزرا درباره کارهای صورت گرفته صحبت کرده است نه کارهایی که باید انجام شود.
سردار باقری رئیس ستادکل مشترک نیروهای مسلح هم با اشاره به بسیج نیروهای مسلح در استان خوزستان و در اختیار قرار دادن امکانات و تجهیزات برای حل مشکلات استان، گفت: نیروهای مسلح و بسیج در اجرای طرح‌های میان‌مدت و بلندمدت آماده همکاری هستند.

مائده شیرپور

کد مطلب: 98575
 
Share/Save/Bookmark