میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : شنبه ۹ مرداد ۱۴۰۰ ساعت ۲۳:۴۰
 
 
رئیسی:
هفته آینده درگیر موج سهمگین‌تری خواهیم شد
هفته آینده درگیر موج سهمگین‌تری خواهیم شد
 
سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با اشاره به شیوع ویروس دلتا در ۲۹ استان کشور گفت: یک‌میلیون دوز واکسن کرونا نیز امروز به دست ما می‌رسد.
علیرضا رئیسی در حاشیه هفتاد و هشتمین جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا اظهار کرد: جلسه آخرین جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا با حضور آقای روحانی بود که طی این جلسات با حضور اعضای سه قوه، ۵۷۳ مصوبه به مرحله اجرا گذاشته شده است.
وی افزود: امروز مروری بر وضعیت کرونا در کشورها شد، بیش از ۱۶۴ کشور دنیا گرفتار موج کرونا با ویروس دلتا شده‌اند، ویروس جهش‌یافته دلتا با قدرت سرایت بسیار بالا حتی در کشورهای با پوشش واکسیناسیون بسیار بالا، باعث افزایش موارد ابتلا به بیماری شده است؛ افرادی که واکسن کرونا تزریق کرده‌اند میزان بستری و مرگ‌ومیر پایین‌تری دارند بنابراین خواهش می‌کنیم افراد بالای ۵۵ سال حتماً برای دریافت واکسن کرونا اقدام کنند.
رئیسی ادامه داد: با توجه به بالا بودن درصد ابتلا در کشورهایی که میزان واکسیناسیون کرونا بالاست، واکسن زدن به‌تنهایی کافی نیست و باید پس از تزریق واکسن نیز پروتکل‌های بهداشتی افزایش یابد، در کشورهایی که واکسیناسیون به‌میزان بالایی انجام شده است نیز اگرچه میزان ابتلا بالاست اما درصد مرگ‌ومیر و بستری بسیار پایین‌تر است.
سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با تأکید بر لزوم رعایت پروتکل‌های بهداشتی کنار واکسیناسیون، تصریح کرد: تا زمانی که درصد بالایی از کشورهای جهان واکسیناسیون را انجام دهند باید پروتکلهای بهداشتی به‌خوبی رعایت شود.
وی خاطرنشان کرد: متأسفانه در زمان حاضر ۲۹ استان ما درگیر موج دلتا شده است و میزان بستری و ورودی بیمارستان‌های کشور به‌شدت در حال افزایش و تخت‌های بیمارستانی در حال پرشدن است، این یک هشدار جدی است؛ اگر بخواهیم میزان رعایت پروتکل‌ها را به همین روال ادامه دهیم، طی هفته آینده درگیر موج سهمگین‌تری خواهیم شد. این روند صعودی هنوز به قله خود نرسیده است و این در حالی است که میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی به زیر ۴۰ درصد رسیده است.
معاون بهداشت وزارت بهداشت هشدار داد: پروتکل‌های بهداشتی به‌خوبی رعایت نمی‌شود. یکی از جاهای بسیار خطرناک و با قابلیت سرایت بالا، رستوران‌ها است و افرادی که دوز اول واکسن کرونا را زده‌اند مستعد ابتلا به کرونا هستند؛ همچنین مردم از حضور در اماکن سرپوشیده پرهیز کنند.
سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا درباره واکسیناسیون کرونا تصریح کرد: میزان ورودی واکسن کرونا قابل قبول است و در دو روز گذشته ۲.۵ میلیون دوز واکسن کرونا به دست ما رسید و فردا نیز یک‌میلیون دوز واکسن کرونا به دست ما می‌رسد و این مسئله تا آخر این هفته ادامه خواهد داشت. تا پایان مردادماه ۷ میلیون دوز واکسن به دست ما خواهد رسید.
وی ادامه داد: سرعت واکسیناسیون قابل قبول است، از امروز افراد بالای ۵۵ سال می‌توانند با مراجعه به سامانه salamat.gov.ir ثبت‌نام و صرفاً بر اساس نوبت‌دهی خود مراجعه کنند. امکان انتخاب کردن محل، ساعت و روز تزریق واکسن کرونا وجود دارد. برای گروه‌های اعلام‌شده واکسن به‌میزان کافی وجود دارد. همزمان با عید سعید غدیر خم؛ بر اساس فاز سه سند ملی واکسیناسیون کرونا، واکسیناسیون گروه‌های پرخطر را نیز شروع کردیم، اساتید حوزه، دانشگاه‌، معلمان، کارمندان بانک‌ها، زندانیان، شاغلین سیستم حمل‌ونقل ریلی، هوایی و دریایی نیز آغاز شده است. پیش‌بینی ما این است که تا پایان شهریورماه، فاز سوم واکسیناسیون کرونا را به اتمام برسانیم.
وی یادآور شد: بانک اطلاعاتی افراد مبتلا به دیابت که انسولین تزریق می‌کنند موجود است و از طریق مراکز بهداشتی و درمانی فراخوان می‌شوند و فعلاً ثبت‌نام آن‌ها صورت نمی‌گیرد.
کد مطلب: 119050
 
Share/Save/Bookmark