میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۹ فروردين ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۳۲
 
 
مقاومت فلسطینی‌ها با صدها شهید و زخمی برای تحقق حق بازگشت ادامه دارد
گواهی مرگ معامله قرن
گواهی مرگ معامله قرن
 

ایستادگی ملت فلسطین که دهها شهید و بیش از هزار زخمی را به همراه داشته از سوی بسیاری نشانه‌ای بر مرگ سازش ارتجاع عربی و خیانت آمریکا به فلسطین ارزیابی می‌شود. این روزها ملت فلسطین ابعاد جدیدی گرفته چنانکه "محمود الزهار" عضو دفتر سیاسی جنبش حماس گفت: راهپیمایی‌های بازگشت "گواهی مرگ معامله آمریکایی قرن" را که هرگز در دور زدن مساله فلسطین موفق نخواهد شد، صادر کرد. الزهار با صدور بیانیه‌ای تاکید کرد: راهپیمایی‌های مسالمت‌آمیز فلسطینیان در شرق نوار غزه با حمله نظامیان صهیونیست به خاک و خون کشیده شد که این برای وجدان جهان و بشریت "خجالت‌آور" است.
وی افزود: ما حامل پیام آشکاری برای مبارزات فلسطینی‌ها بدون سلاح هستیم که رژیم اشغالگر آن را جرم می‌داند. جهانیان باید در مقابل اقدامات صهیونیستها بیدار شود، در غیر این صورت این رژیم را نابود خواهیم کرد. الزهار اضافه کرد: هیچ کس نمی‌تواند مردم فلسطین را مجبور به عقب‌نشینی از خاک و حقوق خود کند و این ملت راه خود را می‌داند و ما حامی مبارزات مردمی هستیم که آنها را به سرزمین فلسطین می‌رساند.
"یحیی السنوار" رهبر جنبش حماس در نوار غزه نیز در ارتباط با وقایع اخیر این منطقه گفت: توطئه محاصره و گرسنه نگه داشتن اهالی غزه با مقاومت فلسطینیان به شکست انجامید. وی افزود: راهپیمایی‌های بازگشت فلسطینیان به سرزمین‌های خود یک حرکت ملی است که باید حفظ شود.
وی که (جمعه) در راهپیمایی بازگشت همراه با هزاران تن از مردم فلسطین در اردوگاه "العوده" در شرق "خانیونس" در جنوب نوار غزه شرکت کرده بود، طی سخنانی گفت: ما راه مقاومت در برابر دشمن را ادامه می‌دهیم .
وی خاطرنشان کرد: غزه گرسنه نخواهد ماند و از ادامه راهپیمایی دست بر نخواهیم داشت و اگر منفجر شویم هم در برابر صورت رژیم اشغالگر منفجر خواهیم شد. السنوار ادامه داد: ما بر پیمان مقاومت و آزاد سازی فلسطین باقی خواهیم ماند و امروز به خیابان‌ها آمده ایم تا به جهانیان بگوییم که غزه آزاد است و تا هنگام پیروزی در خیابان‌ها خواهیم بود. در دومین جمعه خشم از تظاهرات بزرگ بازگشت، ده‌ها نقطه از منطقه تماس در مرزهای شرقی نوار غزه با اراضی اشغال شده در سال ۴۸، آتش ناشی از سوختن لاستیک خودرو شعله‌ور شد. براساس آمار منتشر شده از سوی وزارت بهداشت در دومین جمعه خشم ۱۰ تن از شهروندان به شهادت رسیده و حدود ۱۳۵۴ نفر نیز مجروح شدند. به گفته وزارت بهداشت فلسطین یک جوان به نام محمد رابعه بر اثر شدت جراحت به شهادت رسید.
وی در درگیری‌های جمعه گذشته ۳۰ مارس مجروح شده بود. وزارت بهداشت فلسطين اعلام کرد، يک جوان فلسطيني ديگر در شرق خان يونس با گلوله نظاميان رژيم اشغالگر به شهادت رسيد. در این میان دولت آمریکا بار دیگر از صدور بیانیه پیشنهادی کویت که خواستار تحقیق درباره جنایت‌های رژیم صهیونیستی علیه تظاهرات‌کنندگان در غزه است، جلوگیری کرد. این بیانیه که از سوی کویت پیشنهاد شده بود، خواستار انجام تحقیقات فوری و مستقل پیرامون کشتار فلسطینیان از سوی نظامیان صهیونیست در راهپیمایی‌های موسوم به «روز بازگشت» بود.
به نوشته روزنامه صهیونیستی «تایمز اسرائیل» پیش‌نویس بیانیه مطبوعاتی کویت که میان اعضا توزیع شده بود بر حق فلسطینی‌ها برای برگزاری تظاهرات مسالمت‌آمیز و انجام تحقیقات مستقل و شفاف از خشونت‌های رژیم صهیونیستی علیه تظاهرات‌کنندگان فلسطینی تأکید می‌کرد. نماینده فلسطین در سازمان ملل گفت با وجود موافقت ۱۴ عضو شورای امنیت با صدور این بیانیه مطبوعاتی، مخالفت آمریکا از صدور آن جلوگیری کرد.
تل آویو درپی آتش زدن لاستیک خودرو از سوی فلسطینیان برای مقابله با نظامیان رژیم صهیونیستی در راهپیمایی بازگشت بزرگ، ورود لاستیک به غزه را ممنوع اعلام کرد.
رائد فتوح رئیس کمیته هماهنگی واردات کالا به نوار غزه گفت که مقام‌های رژیم صهیونیستی مجوز ورود چهار دستگاه کامیون حامل لاستیک خودرو را که قرار بود روز یکشنبه از طریق گذرگاه کرم ابوسالم وارد غزه شود، بدون ذکر هرگونه دلیل لغو کردند. جوانان فلسطینی روز گذشته هزاران حلقه لاستیک کهنه خودرو را نزدیک دیوار امنیتی در مناطق مختلف شرق غزه به منظور حفظ جان تظاهر کنندگان برابر گلوله تک تیراندازان اسرائیلی آتش زدند.
نظامیان رژیم صهیونیستی همزمان با شلیک گلوله منور، به شهرک مادما در جنوب نابلس حمله کردند. شهرک مادما به دلیل اینکه در مسیر ارتباطی شهرک‌های صهیونیستی در غرب نابلس با شرق و جنوب این شهر واقع شده است پیوسته مورد حمله اشغالگران واقع می‌شود.

کد مطلب: 103859
 
Share/Save/Bookmark