میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : شنبه ۲۵ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۱۵
 
 
کدخدایی:
قانون انتخابات کارآمد نیست
شکایت از یک نماینده به سبب افترا

سخنگوی شورای نگهبان گفت: طبق بررسی شورای نگهبان، عدم مغایرت «طرح حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی کشور و حمایت از کالای ایرانی» با قانون اساسی و شرع مقدس اعلام شد.
عباسعلى کدخدایى در نشست خبری خود با اصحاب رسانه، گفت: طبق بررسی شورای نگهبان، عدم مغایرت «طرح حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی کشور و حمایت از کالای ایرانی» با قانون اساسی و شرع مقدس اعلام شد.
وی با اشاره سایر مصوبات شورای نگهبان تاکید کرد: همچنین عدم مغایرت «لایحه حفاظت از خاک» با توجه به اصلاحات انجام شده، با شرع مقدس و قانون اساسی اعلام شد.
سخنگوی شورای نگهبان با اشاره به بررسی لایحه حمایت از اطفال و نوجوانان در شورای نگهبان، گفت: این لایحه یکبار دیگر برای شورای نگهبان ارسال شده بود چراکه ایراداتی داشت و مجدداً ایرادات آن در برخی از موارد باقی بود.
کدخدایی با بیان اینکه در تبصره ۹ لایحه حمایت از اطفال و نوجوانان اشاره شده است که هرگاه بی‌توجهی یا سهل‌انگاری والدین منجر به نتایج موضوع این ماده شود، حسب مورد به مجازات مندرج در این قانون متهم می‌شوند، تصریح کرد: بحث این بود که اگر در جایی که والدین مکلف هستند و وظیفه قانونی و شرعی دارند اما تکالیف خود را عامداً انجام ندهند، وضعیت به چه صورت می‌شود؟ که فقهای شورای نگهبان اعلام کردند در این صورت خلاف شرع است و والدین مکلف هستند که وظایف خود را به درستی انجام دهند.
کدخدایی با اشاره به سایر مصوبات شورا اظهارداست: لایحه اصلاح قانون تعیین تکلیف تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی اصولاً مورد قبول هر فرد دلسوزی است و کلیت قانونی هم که فعلاً داریم، با این لایحه تفاوتی نمی‌کند.
وی با بیان اینکه تشریفاتی در قانون فعلی وجود دارد که مجلس آن تشریفات را حذف کرد، افزود: در این موضوع اعضای شورای نگهبان معتقد بودند که در ماده واحده این لایحه مباحث کیفری و مسائل امنیتی به طور مطلق از متن مصوبه حذف شده است و این مسئله را خلاف موازین شرع تشخیص دادند.
سخنگوی شورای نگهبان با اشاره به اینکه تبصره‌ای به این لایحه در مجلس اضافه شده بود که آن هم خلاف موازین شرع و قانون اساسی شناخته شد، ادامه داد: اطلاق اعطای تابعیت نسبت به مواردی که خوف بروز مشکلات و مسائل امنیت وجود داشته باشد خلاف موازین شرعی و قانون اساسی اعلام شد. کدخدایی گفت: همچنین در یکی از تبصره‌های این لایحه، اطلاق اعطای پروانه اقامت به پدر مطرح شده است که در این مورد هم نسبت به مواردی که خوف بروز مشکلات و مسائل امنیتی وجود داشته باشد خلاف موازین شرع و مغایر بند ۵ اصل ۳ قانون اساسی شناخته شد.
کدخدایی در ادامه در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره نظارت هر چه بهتر این شورا در انتخابات و توجه به فاکتورهایی همچون فساد مالی و اخلاقی و عدم مقابله جدی با اصل نظام از سوی نامزدها، بیان داشت: این شورا همین معیارها را مد نظر داشته است.
وی تصریح کرد: ما این سه شرط را - فساد مالی و اخلاقی و عدم مقابله جدی با اصل نظام - در مصاحبه‌های خود اعلام کردیم و باید بگوییم که ملاک و معیار برای شورا قانون است و به جز قانون در انتخابات آتی حرکتی نخواهیم داشت.
سخنگوی شورای نگهبان در ادامه در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی براینکه شما گفتید راه تخلف در قوانین انتخابات باز است و برای کمتر شدن این تخلفات چه پیشنهادهایی دارید، بیان داشت: این درد قدیمی ماست. قانون انتخابات یک قانون کارآمد و مطابق با نیازهای ما نیست و تلاشی هم صورت گرفت تا این قانون اصلاح شود اما نهایتا به نتیجه‌ای نرسید. امیدواریم اصلاح قانون انتخابات در مقطعی انجام شود.
کدخدایی در ادامه این نشست خبری و در پاسخ به سوالی درباره گفت‌وگو و دیدار با سیاسیون مبنی بر نظارت استصوابی در انتخابات مجلس گفت: ما با خیلی از دوستان گفت‌وگو و دیدار داریم و توضیحاتی به آنها داده می‌شود و به سوالات و ابهاماتشان پاسخ می‌دهیم اما قرار نیست همه این دیدارها رسانه‌ای شود.
سخنگوی شورای نگهبان در ادامه در پاسخ به سوالی درباره برگزاری انتخابات الکترونیک مجلس گفت: تا جایی که دوستان در وزارت کشور آمادگی داشته باشند، امکانات لازم فراهم باشد و امنیت انتخابات تأمین شود، آماده هستیم تا همکاری داشته باشیم.
کدخدایی درباره جزئیات شکایت شورای نگهبان از محمود صادقی، نماینده مجلس اظهار داشت: ما از آقای صادقی به هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان مجلس شکایت کردیم و خواستیم که آقای صادقی توضیحات خود را مطرح کند. وی افزود: با توجه به اصل ۸۶ قانون اساسی، نماینده می‌تواند در انجام وظایف قانونی خود اظهار نظر کند اما ایشان افترا زده و اگر نتواند نسبت به این اظهار نظر خود، توضیح ارائه کند قطعا در بررسی صلاحیت وی هم تاثیرگذار خواهد بود.
کدخدایی در ادامه در واکنش به هجمه اصلاح‌طلبان تندرو به شورای نگهبان تاکید کرد: شورای نگهبان فقط وظایف قانونی خود را انجام می‌دهد و براساس اختیارات قانونی خود عمل می‌کند.
وی افزود: ما نگرانی نداریم که کسی بگوید در انتخابات شرکت می‌کنیم یا نه، چراکه مردم هم گوششان بدهکار به این مسائل نیست ؛این اظهارات «قوروم‌قوروم‌های» اول انتخابات است. مردم در انتخابات پاسخ روشنی به آنها می‌دهند.
سخنگوی شورای نگهبان درخصوص طرح برخی اتهامات علیه شورای نگهبان درباره انتخابات ۸۸ گفت: مملکت ما، مملکت آزادی است. هر کسی هر روز حرفی می‌زند و معیار مشخصی ندارد. وی تصریح کرد: انتخابات ۸۸، انتخابات سالمی بود، اعلام نظر هم شد. ما توجهی به اظهارات برخی افراد نداریم.
کدخدایی همچنین درباره اجرای قانون رسیدگی به اموال مسئولان گفت: این قانون، قانون خوبی در راستای شفاف‌سازی است. کار خوبی انجام شده است. اگر شورای نگهبان هم مسئولیتی داشته باشد، ما آماده انجام هستیم.
سخنگوی شورای نگهبان در واکنش به ادعاهای محمدرضا خاتمی در دادگاه پیرامون انتخابات ریاست جمهوری دهم، بیان داشت: وی حرف‌هایی که زده‌ را ثابت کند، ما هم پاسخ می‌دهیم، باید اول مدارک متقن ارائه دهند؛ حرف‌هایشان اهمیتی ندارد.

کد مطلب: 109394
 
Share/Save/Bookmark