میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۹ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۰۰:۱۶
 
 
تا پایان سال ۳ هزار میلیارد تومان اوراق بدهی در بازار سهام منتشر می‌شود
زنگ خطر برای نقدینگی در گردش
زنگ خطر برای نقدینگی در گردش
 

در حالی که تنها ۴۰ روز به پایان سال‌جاری باقی مانده دولت روحانی با انتشار ۳۰۰۰ میلیارد تومان اوراق بدهی در بازار سهام برای بازپرداخت بدهی خود به وزارت آموزش و پرورش و بیمه سلامت اقدام کرده است.
به گزارش فارس؛ تازه‌ترین اطلاعات دریافتی از بازار سهام حاکی است، دولت از روز گذشته با انتشار و پذیره‌نویسی ۳۰۰۰ میلیارد تومان اوراق مرابحه و اوراق اجاره در ۱۲ نماد معاملاتی تعریف شده بنا دارد، تا در ۴۰ روز باقیمانده تا پایان امسال بدهی‌های خود به وزارت آموزش و پرورش و بیمه سلامت را تسویه کند. این تامین مالی در حالی صورت می‌گیرد که ارزش معاملات بازار سهام به دلیل تضعیف نقدینگی در گردش و گرایش صندوق‌های سرمایه‌گذاری و سایر حقوقی‌ها به بازار بدهی، در پایین‌ترین حد خود طی ۴ سال گذشته قرار گرفته و به زحمت به ۱۰۰میلیارد تومان در روز می‌رسد.
براساس این گزارش، وزارت امور اقتصادی و دارایی از امروز (دیروز) به منظور پرداخت بدهی وزارت آموزش و پرورش، در بازار ابزارهای نوین مالی فرابورس ایران در مجموع ۲ هزار میلیارد تومان اوراق اجاره با نرخ سود ۲۰ درصدی را منتشر و پذیره‌نویسی می‌کند که موعد پرداخت سود آن هر شش ماه یک بار است.
سررسید این اوراق ۴۸ ماه و تعداد اوراق پذیرش شده ۲۰ میلیون ورقه بهادار است که از امروز از طریق واسط مالی شهریور سوم (با مسئولیت محدود) از طریق کارگزاری بانک ملی پذیره‌نویسی می‌شود.
متعهد تضمین و تخصیص اعتبار این اوراق سازمان برنامه و بودجه کشور بوده و عامل پرداخت سود نیز شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه تعیین شده است.
براساس این گزارش اوراق مذکور در ۷ نماد معاملاتی جداگانه و از طریق کنسرسیومی با پیشگامی شرکت تامین سرمایه آرمان متشکل از شرکت‌های تامین سرمایه لوتوس پارسیان، تامین سرمایه بانک ملت، تامین سرمایه نوین، تامین سرمایه سپهر، تامین سرمایه امید و تامین سرمایه کاردان، پذیره‌نویسی و بازار گردانی آن تعهد شده است.
تعهد پذیره‌نویسی و بازار گردانی ۲۵۰ میلیارد تومان از اوراق اجاره مذکور در نماد معاملاتی "اجاد۲۱" از طریق تامین سرمایه آرمان، مبلغ ۵۰۰ میلیارد تومان در نماد "اجاد ۲۲" از طریق تامین سرمایه لوتوس پارسیان، مبلغ ۲ هزار میلیارد تومان در نماد "اجاد ۲۳" از طریق تامین سرمایه ملت، مبلغ ۵۰۰ میلیارد تومان در نماد "اجاد ۲۴" از طریق تامین سرمایه نوین، مبلغ ۳۰۰ میلیارد تومان در نماد "اجاد ۲۵" لز طریق تامین سرمایه سپهر، مبلغ ۱۵۰ میلیارد تومان در نماد " اجاد ۲۶" از طریق تامین سرمایه امید و مبلغ یکصد میلیارد تومان در نماد "اجاد ۲۷" از طریق تامین سرمایه کاردان از دوشنبه ۱۸ بهمن‌ماه به مدت ۵ روز کاری تا تاریخ ۲۴ بهمن‌ماه پذیره‌نویسی و بازار گردانی می‌شود.
مدیر ابزارهای نوین مالی فرابورس در اطلاعیه خود به بازار سهام عنوان کرده که در صورت عدم فروش این اوراق در مدت پذیره‌نویسی، توسط متعهد پذیره‌نویسی خریداری خواهند شد و به مرور توسط آنها در بازار عرضه می‌شوند.
همزمان وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی نیز برای تسویه بخشی از بدهی‌های سازمان بیمه سلامت ایران برای خرید نقدی دارو از سوی نهاد واسط و فروش اقساطی به بانی به منظور تامین وجوه ، از امروز مبلغ یک هزار میلیارد تومان اوراق مرابحه را از طریق ۵ نماد معاملاتی مستقل منتشر و پذیره‌نویسی کند. تعداد اوراق پذیرش شده فوق، ۱۰ میلیون ورقه و مدت اعتبار آن ۴۸ ماه با نرخ سود ۲۰ درصدی است که هر شش ماه یکبار محاسبه و پرداخت می‌شود.
سازمان برنامه و بودجه کشور به عنوان متعهد تامین و تخصیص اعتبار این اوراق تعیین شده و همزمان تعهد تسویه و پرداخت اصل و سود اوراق مذکور را نیز برعهده دارد.
متعهد پذیره‌نویسی و بازار گردان اوراق مرابحه سلامت نیز از طریق کنسرسیومی با پیشگامی شرکت تامین سرمایه ملت و متشکل از شرکت‌های تامین سرمایه لوتوس پارسیان، تامین سرمایه نوین، تامین سرمایه امید و تامین سرمایه کاردان راهبری می‌شود و کارگزاری بانک ملت نیز فروش این اوراق در بازار ابزارهای نوین مالی را برعهده داد.
بر این اساس ۳۵۰ میلیارد تومان از اوراق مرابحه مذکور در نماد معاملاتی "سلامت ۱" از طریق تامین سرمایه ملت، ۳۰۰ میلیارد تومان در نماد معاملاتی "سلامت ۲" از طریق تامین سرمایه کاردان، ۱۵۰ میلیارد تومان از طریق نماد "سلامت ۳" از طریق تامین سرمایه امید، یکصد میلیارد تومان در نماد "سلامت ۴" از طریق تامین سرمایه لوتوس پارسیان و یکصد میلیارد تومان در نماد "سلامت ۵" از طریق تامین سرمایه نوین پذیره‌نویسی خواهد شد.
فرابورس اعلام کرده که خرید اوراق مستلزم وجود کد معاملاتی فعال در سیستم شرکت سپرده گذاری مرکزی است. علاوه بر آن کلیه خریداران اوراق باید هنگام خرید اوراق یک شماره حساب بانکی متمرکز به همراه شماره شبا که به نام شخص دارنده باشد، جهت واریز سود و اصل اوراق اعلام نمایند و کارگزار نیز باید متعاقبا کد اخذ شده را به همراه شماره حساب به شرکت سپرده گذاری اعلام نماید و درآمد یا سود و اصل اوراق در تاریخ سررسید، توسط شرکت سپرده گذاری مرکزی به این حساب واریز خواهد شد.
پذیره‌نویسی اوراق مرابحه بیمه سلامت از سوی وزارت تعاون از دیروز آغاز و به مدت سه روز کاری تا روز چهارشنبه این هفته ادامه خواهد داشت.
در همین راستا طی روزهای اخیر معاون نظارت بر بورس‌ها و ناشران سازمان بورس در نشست بررسی مشکلات بازار سرمایه در کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق بازرگانی درخصوص اقدام دولت برای انتشار اوراق بدهی و تأمین مالی از طریق بازار سرمایه گفت: در این زمینه تنها می‌توان گفت که سازمان بورس هیچ محدودیتی برای بخش خصوصی ایجاد نکرده و این در حالی است که عدم برخورداری از دانش فنی و نهادینه نشدن این دانش در شرکت‌ها باعث شده تا بخش خصوصی به خوبی از این بازار استفاده نکند. در دوره‌ای که نرخ بین بانکی با کاهش مواجه شد فرصتی مناسبی برای بخش نیمه دولتی و دولتی کشور برای تأمین مالی از طریق بازار بدهی ایجاد شد که برخی از بنگاه‌های بخش خصوصی از آن استفاده نکردند. این در حالی است که ظرفیت بازار سرمایه محدود بوده و نباید همه امکانات را تنها برای استفاده دولت از این بازار گذاشت.

کد مطلب: 98449
 
Share/Save/Bookmark