میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۵ فروردين ۱۳۹۷ ساعت ۰۱:۳۴
 
 
شکست ائتلاف آمریکایی - عربستانی وارد چهارمین سال شد
سرافکندگی سعودی در برابر اراده مردم یمن
سرافکندگی سعودی در برابر اراده مردم یمن
 

سعودی در حالی به کشتار و جنایت علیه یمن ادامه می‌دهد که همه شواهد و اسناد نشان می‌دهد که این رژیم پس از سه سال کشتار نتوانسته در برابر اراده مردم یمن ایستادگی کند و گزینه نهایی آن تسلیم شدن است.
تهاجم نظامی عربستان به یمن ششم فروردین سه ساله شد. این جنگ با مقاومت مردم یمن روبرو شده است که علاوه برناکام گذاشتن دولت سعودی دررسیدن به رویاهای خود، هزینه‌های گزاف و کمرشکنی را بر اقتصاد این کشور تحمیل کرده که پیامد منفی سنگینی بر اوضاع سیاسی و اجتماعی آن داشته است.
هر موشک پاتریوت برای عربستان سه میلیون دلار هزینه دارد. برای رهگیری هر موشک بالستیک یمنی می‌بایست دستکم سه فروند موشک پاتریوت شلیک شود بنا بر این برای رهگیری مثلا ۷ فروند موشک بالستیک باید ۷۹ میلیون ریال سعودی (۲۱میلیون دلار)هزینه کرد.
نگهداری این موشک‌ها درخاک عربستان هم سالانه دست‌کم دویست میلیون دلار هزینه دارد و این درحالی است که انصارالله از مارس ۲۰۱۵ تاکنون عربستان را با صدها موشک میان برد و دستکم ۱۰۰ فروند موشک بالستیک هدف قرار داده است. هر فروند هواپیمای جنگنده برای نگهداری، تجهیز و سوخت، ماهیانه ۲۳ میلیون دلار و طی سه سال ۸۲۸ میلیون دلار هزینه دارد اگر تنها ۱۰ فروند جنگنده سعودی در انجام حملات هوایی به یمن حضور داشته باشد از آغاز جنگ تاکنون بیش از ۸ میلیارد دلار هزینه شده است.
نشریه فارین پالیسی اخیرا در گزارشی نوشت: مخارج به خدمت گرفتن دو ماهواره نظامی در هر ساعت دو میلیون دلار یا به عبارتی ۴۸میلیون دلار در روز می‌باشد و این یعنی عربستان درماه یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار بابت آنها پرداخت کرده است که در طول شش ماه این مخارج برابر با هشت میلیارد و ۶۴۰ میلیون دلار ارزیابی می‌شود.
هزینه تجزیه و تحلیل و استخراج اطلاعات از گزارش‌ها و تصاویر ماهواره‌ای نظامی روزانه بیش از پنج میلیون دلار است که به این ترتیب مخارج دو ماهواره روزانه بیش از۱۰میلیون دلار ارزیابی می‌شود. همچنین مخارج هواپیمای آواکس به خدمت گرفته شده ۲۵۰هزار دلار در ساعت است.
همچنین عربستان در طول مدت جنگ علیه یمن از طریق تخفیف در فروش نفت و یا دیگر روش‌ها مبالغ سنگین دیگری را نیزهزینه کرد که از آن جمله می‌توان به چهارمیلیارد دلار تخفیف درفروش نفت به اتحادیه اروپا، دو میلیارد به سودان، یک میلیارد و۵۰۰ هزار دلار به مراکش، دومیلیارد دلار به پاکستان اشاره کرد.
هر روز جنگ برای عربستان ۲۰۰ میلیون دلار هزینه دارد. دولت سعودی در بودجه سال ۲۰۱۸ خود از رقم ۲۶۱ میلیارد دلاری ۸۳ میلیارد دلار یا به عبارتی یک سوم بودجه را به هزینه‌های نظامی اختصاص داده است. جنگ همچنین باعث شده است تا ذخایر ارزی این کشور به شکل بی‌سابقه‌ای درسال ۲۰۱۷ کاهش یابد و به ۴۸۷ میلیارد دلار برسد درحالی که ذخایر ارزی این کشور در سال ۲۰۱۴ میلادی و پیش از آغاز جنگ بیش از ۷۳۷ میلیارد دلار بود.
لازم به ذکر است صالح صماد رئیس شورای عالی سیاسی یمن روز دوشنبه گفت: مردم یمن ساخت موشک و تسلیحات را آغاز کردند. در این میان دبيرکل سازمان ملل راهکار سياسي براي پايان جنگ در يمن را خواستار شد و از همه طرف‌هاي درگير در يمن خواست با فرستاده ويژه جديد سازمان ملل در امور يمن همکاري کنند.

خیانت سعودی به فلسطین
همزمان سعودی به سرعت خیانت به فلسطین را دنبال می‌کند چنانکه تنها چهار روز پس از آنکه رژیم صهیونیستی هجده فلسطینی را در نوار غزه به شهادت رساند، «محمد بن‌سلمان» ولیعهد سعودی موجودیت این رژیم را به رسمیت شناخت.وی در مصاحبه با مجله آمریکایی «آتلانتیک» پاسخ به این پرسش که «آیا معتقد هستید که مردم یهود حق دارند دولت ملت خود را دست‌کم در بخشی از سرزمین اجدادی شان داشته باشند؟» اظهار داشت: من معتقدم، هر مردمی، در هر جایی، حق دارند در کشور امن خودشان زندگی کنند.
من اعتقاد دارم که فلسطینی‌ها و اسرائیلی‌ها حق دارند که سرزمین خودشان را داشته باشند. اما ما باید توافق صلحی داشته باشیم تا ثبات برای هر فردی تضمین شده و روابطی عادی وجود داشته باشد. وی گفت: اسرائیل در مقایسه با وسعتش یک اقتصاد بزرگ و رو به رشد است. البته که ما منافع مشترک زیادی با اسرائیل داریم و اگر صلحی برقرار شود، سود زیادی میان اسرائیل و کشورهای شورای همکاری خلیج فارس و کشورهایی مانند مصر و اردن ایجاد می‌شود.
در همین حال «ملک سلمان» در تماس تلفنی با رئیس‌جمهور آمریکا ضمن تشکر از حسن استقبال صورت گرفته از ولیعهد در این کشور، درباره یمن، عراق و سوریه با وی گفت‌وگو کرد. لازم به ذکر است کمیته یهودیان آمریکا از اظهارات اخیر ولیعهد عربستان در مصاحبه با نشریه آتلانتیک مبنی بر حمایت وی از وجود کشور صهیونیستی استقبال کرد. سفیر امریکا در فلسطین اشغالی در آیین‌هایی تلمودی یهودی در پای دیوار براق شرکت کرد و با این حرکت از محدوده وظایف سیاسی خود به عنوان یک سفیر تجاوز کرده و به نوعی در یهودی سازی قدس شرکت کرد.

کد مطلب: 103796
 
Share/Save/Bookmark