میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی اقتصاد خبر
تاریخ انتشار : جمعه ۱ تير ۱۳۹۷ ساعت ۲۲:۲۷
 
 
همزمان با نشست اوپک
نفت گران شد

روز گذشته در حالی نشست ۱۷۴ اوپک با حضور تمامی اعضای این سازمان آغاز به کار کرد که به گفته کارشناسان درپی درخواست دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا از اوپک به منظور افزایش تولید با هدف کاهش قیمت ها، برخی از اعضای این سازمان نسبت به این درخواست واکنش نشان داده و آن را محکوم کردند. چراکه اوپک سازمانی اقتصادی و مستقل است که براساس شرایط بازار درباره افزایش یا کاهش تولید و عرضه نفت اعضای خود تصمیم می‌گیرد.
بیژن زنگنه وزیر نفت ایران در واکنش به این درخواست ترامپ گفته بود در مقطع کنونی با هیچ افزایش تولیدی موافق نیستم، زیرا در بازار عدم تعادل نداریم. ضمن اینکه قرار نبود در جلسه اوپک در مورد افزایش تولید بحثی داشته باشیم. پرداختن به این موضوع نشان دادن چراغ سبز به تصمیم‌های آمریکاست.
وزرای نفت عراق، عمان، ونزوئلا نیز به طور ضمنی از این نوع رویکرد زنگنه حمایت کردند.
طبق گفته زنگنه یکی از موضوعاتی که در این نشست بررسی می‌شود احتمال افزایش تولید است که در صورت عدم اجماع اعضا این احتمال مردود شده و توافق قبلی که پایبندی به کاهش ۱.۸ میلیون بشکه در روز است تا پایان سال‌جاری میلادی ادامه می‌یابد. طبق پیش‌بینی خالد الفالح، وزیر نفت عربستان تقاضا در فصل سرما افزایش می‌یابد.
از سوی دیگر همزمان با تشکیل جلسه وزرای نفت اوپک برای تصمیم‌گیری در مورد سقف تولید این سازمان قیمت جهانی نفت رو به افزایش گذاشت. هر بشکه نفت برنت دریای شمال در لحظه مخابره خبر با رشد ۹۱ سنتی نسبت به روز گذشته به ۷۳ دلار و ۷۱ سنت رسید. قیمت نفت سبک امریکا نیز با ۷۲ سنت افزایش به ۶۶ دلار و ۲۶ سنت رسید.
صعودی شدن قیمت نفت نشان می‌دهد بازار، انتظار ندارد تصمیم موثری در زمینه کاهش تولید اوپک در این سازمان گرفته شود.
لغو توافق کاهش تولید نفت که از ابتدای سال ۲۰۱۷ و با هدف تقویت قیمت‌ها و کاهش مازاد عرضه به اجرا گذاشته شده است مهمترین موضوع نشست اوپک است. برخی کارشناسان معتقدند با توجه به مخالفت صریح ایران و چند کشور دیگر با هرگونه افزایش تولید اوپک بعید به نظر می‌رسد که تصمیم قاطع و موثری در زمینه افزایش تولید نفت در نشست امروز گرفته شود.
عربستان مبتکر اصلی طرح افزایش تولید اوپک و لغو توافق کاهش تولید است و اگرچه برای کاهش کسری بودجه و تامین هزینه بلندپروازی‌های شاهزاده جوان خود به نفت بالای ۱۰۰ دلار نیاز دارد اما تحت فشار آمریکا و با هدف همراهی با سیاست تحریم نفتی ایران گزینه لغو توافق کاهش تولید را دنبال می‌کند.

دیدار وزرای نفت ایران و عربستان
همچنین وزیر نفت ایران و خالد بن‌عبدالعزیز الفالح وزیر انرژی عربستان پیش از شروع نشست اوپک با یکدیگر دیدار و درباره آخرین تحولات اوپک و بازار نفت گفت‌وگو کردند.
این نشست حدود نیم ساعت به طول کشید و به گفته خبرنگاران حاضر در محل، زنگنه پس از این دیدار گفت که از رسیدن به توافق ناامید نیستم. وزیر نفت ایران با اشاره به اینکه در این نشست راجع به همه چیز صحبت شد، اضافه کرد: ملاقات خوبی بود.
این درحالی بود که پیش از این وزیر نفت نشست مقدماتی وزرای نفت اوپک را به نشانه اعتراض به توافق افزایش یک میلیون بشکه‌ای تولید نفت ترک کرد. رویترز اعلام کرد اوپک و متحدانش به توافق اولیه‌ای برای افزایش یک میلیون بشکه در روز تولید نفت خود دست پیدا کردند. مهر

کد مطلب: 104849
 
Share/Save/Bookmark