میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : يکشنبه ۴ اسفند ۱۳۹۸ ساعت ۲۱:۳۸
 
 
کارشناس مسائل منطقه:
طرح ایران برای حل مسئله فلسطین منطبق با موازین بین المللی است

آمریکا و رژیم‌صهیونیستی به تازگی از طرحی موسوم به معامله‌ی قرن رونمایی کردند. طرحی که در آن بدون حضور هیچ یک از طرف‌های فلسطینی برای سرزمین فلسطینیان تصمیم‌گیری شده است. اما حضرت آیت‌الله خامنه‌ای بیش از دو دهه است که طرح اساسی جمهوری اسلامی را در تریبون‌ها و مجامع و کنفرانس‌های مختلف به اطلاع عمومی دنیا رسانده‌اند.
البته وزیرخارجه کشورمان پیشتر در مصاحبه‌ای اظهارداشت: متأسفانه در طول سال‌های گذشته و به‌ویژه در چند سال اخیر، جهان عرب با رژیم‌صهیونیستی و آمریکا نه‌تنها برخورد منفعلانه‌ای داشته‌ است، بلکه با صهیونیست‌ها علیه کشور اسلامی فلسطین هم‌پیمان شده‌اند. این اقدام آن‌ها را در موضعی بسیار ضعیف قرار داده است. بر همین اساس آمریکایی‌ها به این نتیجه رسیدند که می‌توانند طرحشان را رونمایی کنند، اما چند سال قبل آمریکایی‌ها در چنین موقعیتی نبودند، چه برسد به این که راجع به تبدیل کل موضوع فلسطین به موضوع معاملات ملکی فکر هم بکنند و همه‌ی آمال و آرزوها و حقوق اولیه‌ی مردم فلسطین را فدای پروژه‌ی ساخت‌وساز خود بکنند. براساس ذهنیات و گفته‌های ترامپ و کوشنر، آن‌ها به حقوق کسی کار ندارند و این طرح را یک پروژه می‌دانند و به این نتیجه رسیدند که واقعاً‌ جهان عرب به حدی از ذلّت رسیده که می‌توانند چنین موضوع سخیفی را به‌عنوان حقوق مردم فلسطین مطرح کنند.
به گفته ظریف؛ موضع‌گیری‌های بعضی از سران وابسته‌ی کشورهای عربی که امروزه به‌‌دلیل مشکلات کشورهای بزرگ عربی به سردمداران جهان عرب تبدیل شده‌اند، موضع‌گیری مردم عرب نیست، اما اتفاق مهمی که در اینجا افتاده، این است که رژیم‌های وابسته‌ی عربی در طول سال‌های گذشته سعی کردند تا جمهوری اسلامی را به‌عنوان یک خطر دروغین به مردمشان ارائه کنند.
ولی این اتفاق نشان داد خطری که جهان عرب با آن مواجه‌ است، همین اربابان سران کشورهای عرب هستند که همه‌ی آمال و حقوق مردم فلسطین را به یک‌باره نقض می‌کنند و حتی این‌ها جرأت برخورد کردن هم ندارند و به‌‌جای اینکه موضعی در حمایت از فلسطین بگیرند، از تلاش‌های آقای ترامپ هم تشکر می‌کنند. در واقع این پیامی به جهان عرب است که با این سیاست‌ها نمی‌شود راه‌‌حل فلسطین را دنبال کرد و باید برگردند و خطر صهیونیزم را که جهان اسلام را تهدید می‌کند و خطر کسانی ‌که در برابر صهیونیزم سیاست ذلت‌بار همراهی و همسویی با رژیم‌‌صهیونیستی را دنبال کنند.
طرحی که رهبر معظم انقلاب در سال‌های قبل آن را به‌‌عنوان طرح جمهوری اسلامی برای فلسطین مطرح کردند و طرح طبیعی هم هست، مگر در آفریقای جنوبی که این طرح اجرا شد و آپارتاید کنار گذاشته شد، سفیدپوست‌ها قتل‌‌عام شدند؟ چرا به‌ دروغ می‌خواهند این تصور را ایجاد کنند که این طرح به‌ معنی قتل‌عام یهودیان است؟ حضرت آقا بارها فرموده‌اند که ما با مردم یهودی هیچ‌کاری نداریم و مردم یهودی که در فلسطین زندگی کرده‌اند، این حق را دارند که در فلسطین باشند، ولی نمی‌توانند برای دیگران تعیین سرنوشت کنند. بلکه همه‌ی فلسطینی‌ها باید در تعیین سرنوشت‌شان نقش داشته باشند.
جمهوری اسلامی همواره در کنار مقاومت مردم فلسطین و مقاومت کشورهای مسلمانی که اراضی‌شان توسط رژیم‌‌صهیونیستی اشغال شده، از جمله لبنان، سوریه و دیگر کشورهای عربی بوده است. شهید سلیمانی درواقع نماد همراهی و همیاری مردم ایران با مردم منطقه است. شهید سلیمانی کسی بود که نه‌تنها در برابر رژیم‌صهیونیستی، بلکه در برابر کل افراط‌گرایی و تروریزم مقاومت می‌کرد. ایشان در کنار مردم مقاوم عراق، سوریه، لبنان و فلسطین بود. می‌توان گفت شهید سلیمانی نه‌تنها قهرمان مقاومت، بلکه قهرمان مبارزه با تروریزم و قهرمان صلح بود.در همین رابطه؛ جعفرقناد باشی با اشاره به جزییات طرح پیشنهادی ایران در مورد مسئله فلسطین اظهار کرد: طرحی که رهبر معظم انقلاب نزدیک به دودهه پیش در سخنرانی‌ها‌ی خود ارائه کردند بسیار منطقی، همه جانبه و فراگیر است.
او ادامه داد: این طرح منطبق با موازین بین المللی بوده و تمام مسائلی که حقوق بین الملل از آن صحبت می‌کند را شامل می شود. پیشنهاد برگزاری همه پرسی در فلسطین به این منظور مطرح شد که حکومتی متشکل از مسلمان، یهودی ها و مسیحیان همچنین آوارگان در آن شرکت کنند و ساختار سیاسی متناسب با خواست اکثریت را در این سرزمین حاکم کنند. این درحالی است که طی سالیان متمادی صهیونیست‌ها به زور و سرکوب یا جنگ و انواع ارعاب فلسطینی‌ها را از سرزمین های خود رانده اند.
قنادباشی تصریح کرد: طی چهار دهه گذشته شاهد بودیم که صهیونیست ها تحت عنوان شهرک سازی، سرزمین‌های فلسطینی را اشغال کرده و آنها را به مناطق دیگر راندند. در کرانه باختری هم با ایجاد دیوار از استقرار مردم ممانعت کردند که این اقدام هم طبق قطعنامه‌های سازمان ملل غیر قانونی تلقی می شود. این طرح به صورت مدون مرحله بندی تهیه و تدوین شده و جزء اسناد بین المللی در سازمان ملل است.
او با اشاره به اجرایی نشدن طرح پیشنهادی ایران خاطر نشان کرد: رژیم صهیونیستی از ابتدا بنا را بر غصب سرزمین‌های فلسطینی گذاشته است.صهیونیست‌ها براساس ادعای دروغ خود را مالک سرزمین فلسطین می‌دانند. آنها با برگزاری انتخابات در این کشور نیستندچون بر خلاف رویه اشغالگرانه صهیونیست‌ها است. در جهت مقابله با اقدامات اسرائیل ایران طرح برگزاری یک همه‌پرسی از تمام مردم فلسطینیّ‌الاصل را مطرح کرد اما پس از شاهد ارائه طرح معامله قرن از سوی آمریکا بودیم.
کارشناس مسائل غرب آسیا ادامه داد: اسرائیلی‌ها تحت عنوان شهرک سازی در اطراف بیت المقدس در حال مصادره زمین‌های فلسطینی‌ها هستند.

کد مطلب: 112949
 
Share/Save/Bookmark