میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی اقتصاد خبر
تاریخ انتشار : سه شنبه ۸ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۲۳:۰۱
 
 
نایب رئیس کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران:
سهمیه‌بندی کالا بهترین راه شکستن قیمتها در بازار

نایب‌رئیس کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران معتقد است سیاست سهمیه بندی کالاهای اساسی دولت باید ادامه یابد تا هم قیمتها شکسته شود و هم بازار به تعادل لازم برسد.
ناصر چمنی اظهار کرد: بخش اعظمی از هزینه های سبد معیشت کارگران را خوراک و موادغذایی دربر می‌گیرد دولت می‌تواند مایحتاج اصلی و ضروری خانوارهای کارگری را به شکل یک پکیج پیش بینی و در قالب ارزاق سهمیه‌ای توزیع کند. وی ادامه داد: تجربه دولت در عرضه گوشت تنظیم بازاری موفق بود و این امر نشان می‌دهد که دولت می‌تواند بازار رتحت کنترل درآورده و جلوی دلالان و رانتخواران را بگیرد. به گفته نایب رئیس کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران، اگر دولت اقلام مصرفی جامعه کارگری نظیر روغن و گوشت و برنج را به شکل یک پکیج و با قیمت مناسب توزیع کند کمر احتکار کنندگان و انحصارگران می شکند و در انبارهایی که محصولات غذایی مردم را احتکار کرده‌اند باز می‌شود و کالا به بازارها تزریق می‌شود.
چمنی پیشنهاد کرد: عرضه کالاهای سهمیمه‌ای از طریق فروشگاه‌های بزرگ در سطح شهر صورت گیرد تا مردم از هر مرکز و نقطه و فروشگاهی که مایل بودند خرید خود را انجام دهند. این مقام مسئول کارگری در پایان از دولت خواست تا به جهت رفاه حال خانوارهای کارگری کالاهای دیگری را هم در طرح سهمیه‌بندی کالا درنظر بگیرد و از طریق دسترسی فروشگاههای طرف قرارداد با سامانه دولت و ساز و کاری که در بحث عرضه گوشت تنظیم بازاری دنبال کرد این اقلام را در میان خانوارها توزیع کند.
در روزهای اخیر برخی کارشناسان و فعالان حوزه کار با تقدیر از عملکرد موفق دولت در عرضه گوشت تنظیم بازار از دولت خواستند تا به منظور کنترل و نظارت بهتر بر قیمتها در بازار و افزایش توان خرید گروه‌های درآمدی، سیاست سهمیه‌بندی کالاهای اساسی را در خصوص سایر اقلام ضروری در پیش گیرد.

کد مطلب: 110149
 
Share/Save/Bookmark