میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : شنبه ۱۱ دی ۱۳۹۵ ساعت ۲۰:۵۸
 
 
جدال ترامپ و اوباما بر سر پوتین

در ادامه تنش‌ها میان ترامپ و اوباما، «کلیان کانوی» مشاور ارشد رئیس جمهور منتخب آمریکا در مخالفت با اقدامات دولت باراک اوباما علیه مسکو گفت: «در اوج جنگ سرد هم این تعداد دیپلمات اخراج نشده بودند».
کمتر از سه هفته تا پایان هشت سال ریاست جمهوری «باراک اوباما»، او دستور داد تا ۳۵ دیپلمات روس از آمریکا اخراج شوند و تحریم‌هایی را نیز علیه دو نهاد اطلاعاتی روسیه به اتهام مداخله مسکو در روند انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۱۶ آمریکا وضع کرد.
ولادیمیر پوتین علی رغم تاکید وزارت خارجه روسیه برای تلافی اقدام واشنگتن تاکید کرد که هرگز خودش را در سطح آمریکا پایین نمی‌آورد و طرح‌های دیگری برای پاسخ به آمریکا دارد.
«دونالد ترامپ» رئیس جمهور منتخب آمریکا از اقدام رئیس جمهور روسیه در تلافی نکردن اخراج ۳۵ دیپلمات روسی از آمریکا به دستور دولت اوباما استقبال کرد.
مشاور ترامپ نیز در مصاحبه با سی ان ان، اقدامات دقیقه نودی دولت اوباما به ویژه در قبال روسیه و همچنین رژیم صهیونیستی در شورای امنیت سازمان ملل به شدت انتقاد کرد.
«کلیان کانوی» تاکید کرد بسیاری معتقدند که اقدامات اوباما علیه روسیه با انگیزه‌های سیاسی و برای «بستن دست و پا و گیر انداختن» دولت بعدی آمریکا انجام شده است. مشاور ارشد ترامپ همچنین تاکید کرده که اخراج این تعداد از دیپلماتهای روسیه حتی در «اوج جنگ سرد» هم انجام نشده بود.
مجری سی ان ان از مشاور ترامپ سوال کرد آیا او پس از ریاست جمهوری تحریمهای اخیر ضد روسیه را لغو خواهد کرد که او جواب داد: «من قطعا در این باره اظهارنظر نخواهم کرد و خود رئیس جمهور منتخب باید در این باره صحبت کند». در این میان «جان مک‌کین‌» سناتور جمهوری‌خواه آمریکا اعلام کرد روسیه باید بهای «اقدام جنگی» که علیه ایالات متحده انجام داده را پرداخت کند.
مک‌کین با بیان اینکه ممکن است تحریم‌های بیشتر و سخت‌تری از جمله بر موسسات مالی در روسیه وضع کرد، گفت روسیه باید بهای کاری که کرده است را پرداخت کند. این سناتور جمهوری‌خواه که اکنون در «کی‌یف» پایتخت اوکراین به سر می‌برد در مصاحبه با تلویزیون این کشور تاکید کرد: «زمانی که به کشوری حمله می‌کنید، این یک اقدام جنگی است.» وی همچنین افزود: «و برای اینکه مطمئن شویم بهای این مسئله پرداخت خواهد شد، می‌توانیم روسیه را مجبور کنیم که بر اساس بنیان‌های دموکراسی ما دست از این حملات بردارد.»
برخی هوچی‌گری اوباما در باب روسیه را برگرفته از چالشهای داخلی می‌دانند چنانکه قرار است باراک اوباما پیش از ترک کاخ سفید برای ممانعت از لغو قانون اوباماکر با تعدادی از نمایندگان دموکرات کنگره ملاقات کند. یک مقام کاخ سفید اعلام کرد: «باراک اوباما»، رئیس جمهور آمریکا قرار است در این هفته با قانونگذاران دموکرات کنگره در خصوص راه‌های محافظت از قانون «اوباماکر» که جمهوری خواهان قصد لغو آن را دارند، گفت وگو کند. اوباما که در ۲۰ ژانویه سال ۲۰۱۷ میلادی (۱ بهمن ۹۵) قدرت را به «دونالد ترامپ»، رئیس جمهور منتخب آمریکا واگذار می‌کند، روز چهارشنبه این هفته با تعدادی از نمایندگان دموکرات مجلس نمایندگان و مجلس سنای آمریکا ملاقات خواهد کرد. به گفته این مقام کاخ سفید، اوباما در این نشست به دموکرات‌ها هشدار خواهد داد که اگر به قانونگذاران جمهوری‌خواه اجازه دهند طرح ملی بیمه خدمات درمانی او موسوم به «اوباماکر» را پیش از پیشنهاد یک جایگزین بهتر برای آن، لغو کنند، این مسئله باعث ایجاد اختلال در نظام سلامت کشور می‌شود. دونالد ترامپ وعده داده است قانون اوباماکر که در سال ۲۰۱۰ تصویب شد را لغو و آن را با یک قانون جدید جایگزین می‌کند.
در ادامه یارگیری میان روسیه و آمریکا رئیس‌جمهور روسیه طی پیام تبریک سال نو میلادی به همتای فرانسوی خود، خواستار حفظ و افزایش سطح روابط دوجانبه پاریس و مسکو شد. «ولادیمیر پوتین» طی پیام تبریک سال نو میلادی ضمن آرزوی سالی خوب برای «فرانسوآ اولاند» و شماری از شخصیت‌های سیاسی بین‌المللی به ویژه «فرانسوآ فیون» نامزد انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۷ فرانسه، ابراز امیدواری کرد که پاریس و مسکو روایط دوجانبه خود را حفظ کرده و سطح آن را افزایش دهند. کاخ کرمیلن با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد: رئیس‌جمهور روسیه طی پیام تبریک سال نو میلادی به فرانسوآ اولاند ابراز امیدواری کرد که فرانسه و روسیه پتانسیل روابط دوجانبه خود را حفظ کرده و افزایش دهند و به مشارکت سازنده خود برای حل مشکلات فعلی اروپا و جهان ادامه دهند.
همچنین شی جینپینگ، رئیس جمهور چین در پیام تبریک سال نو به همتای روس‌ خود بر تعمیق روابط دوجانبه تاکید کرد. شی جینپینگ در پیام خود آورده است: در سال ۲۰۱۶ میلادی تقویت همکاری و گفت وگو‌ها بین دو کشور را در تمامی سطوح شاهد بودیم و هماهنگی و همکاری در امور بین‌المللی برای رسیدن به موفقیت‌های جدید در توسعه روابط دو جانبه چین و روسیه کمک کرده است. رئیس جمهور چین تاکید کرد: در سال جدید، با شما دست در دست هم برای حفظ سطح بالای همکاری‌های نزدیک، تقویت اعتماد سیاسی و همکاری استراتژیک در کمربند اقتصادی جاده ابریشم تلاش خواهیم کرد.

کد مطلب: 98034
 
Share/Save/Bookmark