میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی فرهنگ گزارش
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۶ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۲۱:۴۴
 
 
تداوم نارضایتی رهبری از سیاست‌های فرهنگی
جای خالی «رهبر» در نمایشگاه کتاب سه ساله شد!
جای خالی «رهبر» در نمایشگاه کتاب سه ساله شد!
 

مدیران دولت یازدهم در حالی بر مثبت بودن عملکرد خود در حوزه فرهنگ خود تاکید دارند که عدم حضور رهبری در سه دوره از چهار دوره برگزاری نمایشگاه کتاب در این دولت نشان‌دهنده ناراحتی ایشان از اوضاع فرهنگی کشور و عمق فاجعه است.
سی‌امین نمایشگاه کتاب در حالی به پایان رسید؛ که عدم حضور مقام معظم رهبری برای بازدید از این دوره نمایشگاه باز هم این سوال را تکرار کرد که آیا رهبری از عملکرد فرهنگی دولت یازدهم ناراضی هستند؟

اعتراض دارم!
اولین باری که رهبری به نمایشگاه کتاب نرفتند، مربوط به سال ۷۸ بود. یعنی زمانی که وزارت ارشاد تحت مدیریت عطاالله مهاجرانی فعالیت می‌کرد. ایشان در آذرماه سال ۷۸ در دیدار با اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی فرمودند: «من از وزارت ارشاد توقع دارم. البته آقای «مهاجرانی» - ظاهراً - نیستند و خودشان را راحت کردند از این‌که بیایند و حرف‌های ما را بشنوند! به‌هرحال، فرق نمی‌کند؛ چه ایشان باشند، چه نباشند، من اعتراضم این است - این اعتراض را بارها هم گفته‌ام، الان هم در جمع شما می‌گویم - وزارت ارشاد در این دو سالی که ایشان در رأس این کار هستند، هیچ کار اسلامی به‌عنوان اسلامی ارائه نداد!»
ایشان در ادامه نیز تا سال ۸۳ به نمایشگاه کتاب نرفتند تا نارضایتی خود را از وضعیت فرهنگی کشور نشان دهند. 

چهار دوره و یک بازدید!
ماجرای اعتراض رهبری به وضعیت فاجعه‌بار فرهنگی کشور به ویژه اوضاع نشر، محدود به دوران اصلاحات نماند و ایشان در دولت یازدهم نیز در چند نوبت ناراضایتی خود را نشان دادند.
جالب آن که ایشان در چهار دوره نمایشگاه کتابی که در این دولت برگزار شده است؛ تنها یک بار، آن هم بعد با تاخیر و پس از درخواست وزیر ارشاد برای بازدید ایشان از نمایشگاه کتاب، اقدام به این کار کردند!
اولین عدم بازدید رهبر معظم انقلاب در دوره تدبیر و امید از نمایشگاه کتاب به سال ۹۳ باز می‌گردد. اتفاقی که علتش از سوی دفتر ایشان، مشغله‌ی کاری عنوان شد و حتی نماینده‌ای را هم که فرستادنش در چنین مواقعی مرسوم است، برای بازدید در نظر نگرفتند، در همان سال، آقای گلپایگانی، رئیس دفتر رهبری، در نمایشگاه حضور یافت که علت حضورش را بازدید شخصی اعلام کرد.
این اتفاق در سال‌های ۹۵ و ۹۶ نیز تکرار شد تا ماجرای نارضایتی رهبری از اوضاع آشفته فرهنگی کشور در دولت روحانی یک بار دیگر به اثبات برسد.

اصرار دولتی‌ها برای نپذیرفتن واقعیت
هرچند که هیاهوی انتخاباتی این روزها باعث شد تا عدم بازدید رهبری از نمایشگاه کتاب چندان که باید و شاید در رسانه‌ها مورد توجه قرار نگیرد ولی کارشناسان و اهالی فرهنگ و هنر به خوبی متوجه عمق نارضایتی ایشان از وضعیت فرهنگی کشور و عملکرد نامناسب دولت در سامان‌دهی این وضعیت شدند.
نکته تاسف‌بار در این است که دولت یازدهم با وجود همه اعتراضات صورت گرفته چه از جانب حضرت آیت‌الله خامنه‌ای به عنوان رهبر جامعه و چه از جانب اهالی فرهنگ و هنر، باز هم مدعی آن است که بهترین کارنامه مدیریت فرهنگی را در دولت‌های پیش داشته است و در ادامه نیز قرار است با همین دست فرمان به کار خود ادامه دهد!
(فردا)

کد مطلب: 99303
 
Share/Save/Bookmark