میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
۱
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۰ تير ۱۳۹۶ ساعت ۲۳:۲۶
 
 
نگاهی به نکات کلیدی در سخنان سردار سلیمانی
پیروزی عراق متعلق به همه ملت‌های منطقه است
پیروزی عراق متعلق به همه ملت‌های منطقه است
 

فرمانده نیروی قدس سپاه در مراسم اربعین شهادت شهید نصیری سخنان مهمی در خصوص تحولات منطقه به‌خصوص عراق و سوریه، بیان کرد؛ که نکات برجسته‌ای را می‌توان در این سخنان یافت. در عین حال می‌توان به این نتیجه رسید که ایران با عملکردی موفق، تاکنون توانسته تلاش گروه‌های تروریستی از جمله داعش را با شکست روبه‌رو کند و تلاش‌های ایران در عراق و سوریه ثمربخش شده است.

کمک و حمایت ایران برای مقابله با داعش
یکی از مسائلی که در این سخنان می‌توان به آنها دست یافت، کمک و حمایت همه‌جانبه مردم ایران برای مقابله با نیروهای داعش است. در تحولات اخیر عراق و درست در زمانی که دیگر کشورها از جمله امریکایی‌ها مشغول تدارک برگزاری اجلاسی نمایشی درباره این کشور بودند، جمهوری اسلامی ایران به طور عملی و جدی از دولت و مردم عراق برای رفع تهدید فوری گروهک تروریستی داعش حمایت کرد.
ایران تاکنون نشان داده است که به طور عملی نخستین حامی مردم عراق در مقابل حملات داعش است ملت ایران با جان و مالش به‌ فرمان رهبر انقلاب در خدمت آنها بوده است.
همانگونه که سردار سلیمانی در سخنان خود اشاره کرد، مقام معظم رهبری در ملاقات با تمام شخصیت‌های عراقی بر حمایت تمام‌عیار جمهوری اسلامی ایران از مرجعیت و مردم عراق تأکید داشتند و فرمودند آیت‌الله سیستانی گنجی است که مردم عراق باید قدر آن را بدانند و همواره تأکید داشتند که دولت جمهوری اسلامی ایران از هرگونه کمکی به مردم عراق دریغ نکند.
این درحالی است که مردم ایران نه تنها حمایت معنوی و مستشاری از مردم عراق دارند بلکه حمایت نظامی و تسلیحاتی نیز در زمره حمایت‌های مردم ایران از مردم عراق است و این نشان می‌دهد که بر خلاف آنچه که برخی از کشورهای متخاصم بر علیه ایران تبلیغ می‌کنند سلاحهای ایرانی نه برای تهدید منطقه بلکه در حمایت از مردم منطقه در برابر تروریسم بکار می‌رود.
در همین زمینه سردار سلیمانی در سخنان خود به این نکته اشاره کرد که وزارت دفاع ایران به‌صورت ۳ شیفت برای عراق سلاح تولید و به آنجا ارسال کرد.
وی همچنین افزود: مهندس ابومهدی فرمانده حشدالشعبی توانست کلید درب انبارهای تسهیلات جمهوری اسلامی را در خدمت خودش بگیرد، زیرا جمهوری اسلامی ایران مانند دیگران نبود که پول ملت عراق را بگیرد و در موقع اضطرار به آنها سلاح ندهد.
سردار سلیمانی با بیان اینکه در نیروی هوایی سپاه تنها اسکادران جنگنده‌های سوخو۲۵ به‌محض درخواست عراق در خدمت این کشور قرار گرفت خاطر نشان کرد که هزاران تن سلاح از طرف جمهوری اسلامی در خدمت آنها داده شد.

حمایت برای پاسداری از ارزش‌ها
در عین حال می‌توان دریافت که اگرچه کشورهای دیگر تظاهر به حمایت از دولت عراق می‌کند اما ایران با شهادت سرداران بزرگ خود در جبهه نبرد منطقه نشان داد که حمایتی وفادارانه، برادرانه، صادقانه در جهت حفظ ارزش‌های اسلامی و جهان اسلام دارد. مردم ایران نشان دادند که امروز شکل ایثارگری تغییر یافته و سنگر آنها دفاع از ارزش‌های دینی در منطقه سوریه و عراق است.
سردار سلیمانی درسخنان خود با اشاره به این مطلب و طرح این پرسش که کجا چنین حمایتی مانند ملت ایران وجود دارد؟ در این‌باره افزود: بعضی از عزیزان عراقی خودشان را به‌عنوان سربازان مقام معظم رهبری می‌دانند، اما کاری را که فرزندان ملت ایران در خدمت ملت عراق کردند، کار سربازی بود زیر بیرق عراق و علمای عراقی انجام شد تا یک فرهنگ را صادر کنند. برای مثال یک ژنرال برجسته نظامی ما با سن بالای ۵۰ سال در جلوی نیروهای عمل‌کننده می‌رود و شهید می‌شود، این معنای وفای صادقانه است.
همچنین ازسخنان سردار سلیمانی می‌توان دریافت که سرداران ایرانی بسیاری از تجربه و ارزش‌های انقلاب اسلامی را با عمل صالح، رزمندگی و بی‌باکی و خط‌شکنی خود به رزمندگان عراقی منتقل می‌کردند. آنها نشان دادند که دفاع از حریم اسلام همچنان باقيست و محدود به جغرافياي خاصي نمی‌شود و مادامي كه دشمن توطئه جنگ و تهاجم در سر دارد، دفاع از اسلام همچنان باقي است.
وی تصریح کرد: در این روزها که در آستانه پیروزی بزرگ مردم عراق هستیم، سرداری با همان خصوصیات و نام‌آوری همچون شهید تقوی به شهادت رسیده است؛ شهید نصیری که از خدمتگزاران مجاهدان عراقی بود و بیش از ۳۰ سال آنان را در شرایطی سخت همراهی کرد، از مؤسسان شجره طیبه سپاه بدر بود که مملو از شهدای بزرگی است که تحت زعامت علمای عراق، خدمات بزرگی انجام داد. شهید نصیری در تأسیس سپاه بدر تا زمان شهادتش همراه بود و انسان باید این‌گونه درس وفاداری را یاد بگیرد.

دیپلماسی و مقابله با داعش
در بخش دیگری از سخنان سردار سلیمانی به اهمیت ارزش خون شهیدان اشاره شده و تاکید کرده است که این ارزش بزرگ و معنوی فراتر از ارزشهای دپیلماتیک و مذاکراتی است که معمولا نتیجه ندارد . ملتهای جهان همه شاهد هستند که امریکایی‌ها و دیگران سالیان درازی است که ادعا می‌کنند می‌خواهند با تروریسم مبارزه ‌کنند اما سوال این است که چرا تاکنون موفق نبوده‌اند؟
در حقیقت این اولین قدم و شرط برای مبارزه با تروریسم کمک به مردمی که مورد هجمه و فشار تروریسم قرار گرفته‌اند و مردم ایران نشان دادند که در برابر تروریسم به وظیفه انسانی خود عمل کرده و نسبت به همسایگان خود احساس مسئولیت می‌کنند و اگر امروز جمهوری اسلامی از نظر نظامی، سیاسی، اجتماعی و ارزشهای معنوی که همان روحیه شهادت‌طلبی و انقلابی است، در جایگاهی والا قرار دارد بخاطر خون شهداست.
شهید سلیمانی با طرح این پرسش که کدام دیپلماسی می‌تواند کار خون شهیدان نصیری، تقوی و همدانی و خون صدها شهید دیگر را که برای دفاع از بشریت جاری شد، انجام دهد تاکید می‌کند که بعضی وقت‌ها ما از راه دیپلماسی اقداماتی می‌کنیم که در دنیا هم بر آن تأکید می‌کنند، اما بعضی گره‌ها و حل برخی مشکلات خصوصاً جایی که مشکلات مهمی وجود دارد، فقط با دیپلماسی حل نمی‌شود، اتفاقات دیگری هم هست که از همه رفتارهای معمول عبور می‌کند و درها را می‌گشاید و یک صمیمیت و اخوتی ایجاد می‌کند، خون شهید نصیری این‌گونه بود.
با این حال ایشان در سخنان خود از اهمیت همراهی کشورها درحل مشکل داعش غافل نمی‌شود و تاکید دارد که مبارزه با گروه‌های تروریستی در منطقه باید توسط مردم و دولت‌های منطقه انجام گیرد.
همان‌طور که ما برای ریزگردها و محیط‌زیست جلسه برگزار می‌کنیم، باید بدانیم داعش این عصاره خباثت خوارج بر منطقه‌ای سیطره پیدا کرد که به‌تنهایی وسعت زیادی را داشت و با وسیله صدها نفر انتحاری حکومتی را تأسیس کرد، امروز هزاران نفر مفقود در جنایات داعش وجود دارد.

جنایات داعش
جالب آنجاست که جهان غرب معمولا به خاطر یک ماجرای حیوان‌آزاری صدایش به آسمان می‌رسد، موج رسانه‌ای به راه می‌اندازد و شبکه‌های رسانه‌ای را از پخش تصاویر آن منع می‌کند، چشم‌های خود را بر روی جنایات داعش در عراق بسته‌اند و سکوت بی‌رحمانه‌ای بر فضای رسانه‌ای جهان و کشورهای ظاهرا متمدن غربی در این‌باره حاکم است.
در عین حال شاهد هستیم که سازمانهای بین‌المللی و حقوق بشری نیز علی‌رغم محکومیت این اقدامات هنوز هیچ اقدام عملی برای جلوگیری از این اقدامات که در زمره جنایت علیه بشریت به شمار می‌رود اقدامی نکرده است. این درحالی است که این گروه تروریستی توسط برخی دولت‌ها حتی دولتهای دارای حق وتو حمایت می‌شود.
سردار سلیمانی در سخنان خود با اشاره به این جنایات می‌گوید: پدیده داعش و تکفیر در تاریخ جهان یک پدیده کم‌نظیر از نوع جنایت بوده است، هیچ قلبی تحمل دیدن جنایات داعش را ندارد. آنها هزار و ۲۰۰ نفر جوان بی‌گناه را که از پادگانی در تکریت فارغ‌التحصیل شده بودند سر بریدند و ۲ هزار زن ایزدی را دست به دست بین خودشان به فروش رساندند. من در همین دیاله دیدم کودکی را از سینه مادر گرفتند و روی آتش سرخ کردندو لای برنج گذاشتند و برای مادرش فرستادند.
در عین حال وی داعش را دست پرورده جهان غرب بخصوص امریکا و صیهونیسم جهانی می‌داند و در این‌باره می‌افزاید: پایان بخشیدن به حاکمیت داعش نیاز کارهای هنری طولانی‌مدت است تا مکر آنها را برملا کند، ما شاهد بودیم که ترامپ در جلسات متعددی رئیس‌جمهور سابق آمریکا را متهم به ایجاد داعش کرد و مردم عراق امروز این موضوع را فهمیده‌اند.

مقابله با نفوذ ایران و تاثیر مرجعیت
در این میان آنچه که کارشناسان سیاسی بر آن تاکید دارند این است که امریکا و ائتلاف تحت امرش برای مقابله با نفوذ ایران و انزوای بشار اسد، به ظهور داعش کمک کردند و این نکته نیز در سخنان سردار سلیمانی بچشم می‌خورد.
وی در این‌باره گفت: پیروزی در موصل پیروزی برای کل بشریت محسوب می‌شود و ملت عراق و سوریه حق بزرگی بر گردن بشریت دارند، کسانی که فکر می‌کردند این فتنه شیعه و سنی است و ایران در مقابل آن زانو می‌زند، خودشان با حوادث وحشتناکی مواجه شدند. ملت عراق و سوریه با قبول مرارت‌های فراوان منت بزرگی بر تمام جهان دارند.
در عین حال آنچه که در سخنان سردار سلیمانی دیده می‌شود اهمیت نقش مرجعیت عراق در اعتماد مجدد مردم این کشور به ارتش در مبارزه با داعش بود. رهنمودهای مرجعیت نجف باعث تقویت روحیه و راسخ‌تر شدن عزم ارتش و مردم برای ایستادگی و پایداری در برابر داعش شد.
در این‌باره سردار سلیمانی در سخنان خود به این نکته اشاره دارد که: پیروزی عراقی‌ها در موصل برخاسته از تقوای یک مرد برجسته در یک خانه محقر است و او کسی نیست جز آیت‌الله سیستانی، این فقیه حکیم در مواقع متعددی مردم عراق را نجات داد. در زمان اشغال عراق وجود این شخصیت و اصرار او بر نوشتن قانون اساسی به‌دست مردم عراق و شکل‌گیری دولت‌ها و برخورد با فتنه‌ها و نزدیکی شیعه و سنی از اقدامات این مرد بزرگ است. امروز کسی در عراق نیست که نداند این مرجع حامی همه مردم عراق است.

حشد‌الشعبی عراق و حزب‌الله لبنان
سردارسلیمانی همچنین تشکیل حشد‌الشعبی را نتیجه فتوای این مرجع بزرگ می‌داند و در این‌باره می‌گوید: این شجره طیبه (حشد‌الشعبی) با فتوای این مرجع بزرگ تأسیس شد و همبستگی امروز عراق در تاریخ این کشور نادر است، خون جوانان شیعه امروز برای نجات اهل‌سنت بر زمین ریخته شد و نشان داد کسی نمی‌تواند این ملت را از هم تفکیک کند.
در این میان وی به نقش استراتژیک بسیج نیروهای مردمی عراق اشاره کرده الحاق نیروهای بسیج مردمی به قوای مسلح عراق موجب توانمندی حشدالشعبی عراق در دفع حملات داعش پیروزهای اخیر دانست.
سردار سلیمانی دراین‌باره گفت: مروز ساختارهای حشدالشعبی قدرتمندتر از هر ساختار ارتشی در منطقه است، امروز دیگر آثار حزب بعث را در ارتش عراق نمی‌بینیم و این ارتش به‌سمت یک ارتش حزب‌اللهی در حرکت است. ارتشی که در شهر ۲ میلیون نفری توانست با مروت این پیروزی را به دست آورد، ارتش بزرگی است.
وی در عین حال یکی از عوامل پیروزی ملت عراق را نقش شخصیت‌های سیاسی عراق دانست و در این‌باره گفت: نباید نقش شخصیت‌ها را نادیده گرفت؛ نخست‌وزیر و پارلمان عراق نقش بی‌بدیلی در این پیروز‌ی‌ها داشتند و کارهای بزرگی انجام دادند. پارلمان عراق در تصویب حشدالشعبی و پشتیبانی از دولت نقش بزرگی داشت.
در این میان نباید از هماهنگی نیروهای مقاومت و نقش نیروهای حزب‌الله در مقابل هجوم داعش غافل شد. استفاده از تجربیات این گروه در مبارزه با داعش در سوریه همچنین مانع از پیشروی داعش از سمت سوریه به لبنان شد.
سردار سلیمانی در این‌باره اظهار داشت: من باید به‌طور ویژه از نیروهای حزب‌الله لبنان که نقش بزرگی در پیروزی‌های عراق و سوریه داشتند تشکر کنم و جا دارد دست آن سید بزرگوار حکیم را ببوسم و از این سازمان جهادگر و جهادپرور هم تشکر می‌کنم.

کد مطلب: 100032
 
Share/Save/Bookmark
 


۱۳۹۶-۰۴-۲۱ ۰۸:۵۹:۵۴
الحمد لله عراق آزاد حالا ماندیم چه طوری عراق را آباد کنیم شهید دادیم با هزینه ملت با عراق جنگیدیم با هزینه ملت موصل را آزاد کردیم با هزینه ملت عتبات عالیات عراق را ساختیم با پول ملت غرامت جنگی را به عراق بخشیدیم حالا دنده مان نرم موصل وکل عراق را باید بسازم ساختن سوریه ویمن انشاء الله در گامهای بعدی بزرگان ما اقدام خواهند فرمود ایران با 73 میلیون بیکار و18استان مواجه با بحران آب مال ما خانه اعراب آبادان فقر وفلاکت مال ایران