میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی فرهنگ خبر
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱ تير ۱۳۹۶ ساعت ۰۲:۲۴
 
 
سی و چهارمین نشست «کبوتران مسجد دوردست»
شاعران از غربت و مظلومیت مردم فلسطین گفتند

سی و چهارمین نشست «کبوتران مسجد دوردست» در استقبال از روز جهانی قدس، از سوی دفتر ادبیات بیداری حوزه هنری و با همکاری جمعیت دفاع از ملت فلسطین برگزار شد.
تازه‌ترین نشست «کبوتران مسجد دوردست» تحت عنوان «قدس ما را آزاد خواهد کرد» با اجرا و مدیریت ناصر ضرابی دبیر دفتر ادبیات بیداری اسلامی حوزه هنری برگزار شد و طی آن شاعرانی از کشورهای ایران، فلسطین، بحرین، یمن، پاکستان و افغانستان به شعرخوانی پرداختند.

بین بدنه فرهنگی دو ملت ایران و فلسطین باید پیوند ایجاد کرد
محمدجواد آسمان شاعر در این نشست با بیان اینکه برای کشورهای مظلومی مانند فلسطین، از دست شاعران کاری جز شعر سرودن بر نمی‌آید؛ اظهار کرد: بخشی از این شعرها از خود شاعر می‌جوشد و انقلابی است که در دل شاعر شکل می‌گیرد.
وی ادامه داد: مبارزه فرهنگی مبارزه تاثیرگذاری است؛ اما این مبارزه با تاخیر به نتیجه می‌رسد. پیشینه مبارزه فرهنگی و سرایش شعر برای فلسطین به پیش از انقلاب باز می‌گردد و در این ۴۰ و ۵۰ سال اخیر، شاعران ایران بی‌تفاوت نبوده‌اند. اما حلقه‌های مفقوده‌ای هست که باید تکمیل شود. رهبر معظم انقلاب اسلامی به بخشی از این حلقه مفقوده اشاره کردند که همان رساندن صدای شاعران به گوش برادران فلسطینی و دنیای اسلام است.
آسمان افزود: از روابط بین دولت‌ها آبی گرم نمی‌شود و ایجاد پیوند بین بدنه فرهنگی دو ملت می‌تواند موثر باشد. شاعران سوریه چندی پیش به ایران آمدند و دیدیم که از اتفاقاتی که در حوزه ادبیات مقاومت در کشورمان رخ می‌دهد اطلاعی نداشتند. باید به نحوی ارتباط بین ادیبان ایران و کشورهای مظلوم جهان همچون فلسطین و سوریه شکل بگیرد.

امروز همه جای دنیا فلسطین شده است
احمد شهریار شاعر پاکستانی حاضر در این نشست نیز با بیان اینکه امروز همه جای دنیا فلسطین شده است، عنوان کرد: پاکستان، کشمیر، افغانستان، عراق، سوریه و بسیاری کشورهای دیگر، امروز همچون فلسطین درگیر جنگ و دفاع از کشورشان هستند و ما هم کاری از دستمان بر نمی‌آید جز اینکه صدای مظلومان را به گوش جهانیان برسانیم.
وی تصریح کرد: مسبب تمام ظلم‌هایی که امروز در جهان بر مردم روا داشته می‌شود را در نهایت صهیونیسم می‌دانیم. وی شعری به زبان اردو و شعر دیگری به زبان فارسی برای مردم مظلوم فلسطین خواند.

آزادی را باید از ذهن و زمان خود شروع کنیم
ابوالقاسم حسینجانی نیز در سخنانی با تاکید بر اینکه زندگی به معنای حرکت است، اظهار کرد: کسی که حرکتی نمی‌کند نمی‌تواند خودش را نجات دهد و پیامی برای دیگران داشته باشد. معجزه ما مسلمانان کلمه و قرآن است که بتوانیم بگوییم، بخوانیم و بیندیشیم.
وی همچنین گفت: باید از خود بپرسیم اشغال فلسطین از کجا شروع می‌شود؟ اشغال از زمین و یا از زمان شروع می‌شود؟ تمام کسانی که مسئول نیستند، اما جای مسئولیت‌ها را اشغال کرده‌اند، اشغال‌گران زمانند. این‌ها اشغال گران زمین‌اند. آزادی را باید از ذهن و زمان خود شروع کنیم. بسیاری هستند که تفکرات آزادی بخش شان جایی برای مخابره و ارائه ندارد و باید تاریخ را آزاد کنیم تا دیگر ملت‌هایی همچون فلسطین در بند نباشند.

فلسطین تداعی‌گر غربت انسان در کره‌ خاکی است
همچنین علی داوودی مدیر دفتر شعر حوزه هنری با بیان اینکه همیشه فلسطین به عنوان نماد چندگانه‌ای برای ما شاعران جذابیت ویژه‌ای داشته است، اظهار کرد: فلسطین در مرحله اول به عنوان تداعی گر غربت انسان در کره‌ خاکی است. این نگاه به فلسطین باعث شده احساس نزدیکی با مردم فلسطین داشته باشیم.
وی خاطرنشان کرد: شعر ترسیم گر جامعه آرمانی است و گاهی این جامعه آرمانی در گذشته وجود داشته و گاهی هم در آینده ترسیم می‌شود و فلسطین هر دو ویژگی را دارا است. فلسطین همچنین به عنوان محور وحدت در ادیان مختلف بوده است و در شعر متجلی شده است.
داوودی اظهار داشت: شعر فلسطین در سابقه ادبیات کهن کشورمان وجود نداشته است و هر چه در این عرصه رخ داده، حاصل ۵۰ سال اخیر است و پس از پیروزی انقلاب اسلامی نیز موضوع فلسطین بیش از پیش در شعر نمود داشته است.
وی در پایان سخنانش، از آماده چاپ بودن مجموعه شعر تازه اش با موضوع فلسطین خبر داد و شعری از این مجموعه برای حضار خواند.

زودتر از تاریخی که رهبر فرمودند شاهد محو اسرائیل خواهیم بود
در ادامه علیرضا قزوه شاعر و مدیر مرکز آفرینش‌های ادبی حوزه هنری با بیان اینکه موضوع فلسطین بسیار مهم است، عنوان کرد: امسال با توجه به وضعیت منطقه موضوع روز قدس مهم‌تر شده است. انشاالله در سال‌های آینده خبرهای خوبی از فلسطین می‌شنویم. باورم این است که زودتر از آن تاریخی که رهبر معظم انقلاب اسلامی اعلام کردند، شاهد محو اسرائیل خواهیم بود.
وی با اشاره به حوادث تروریستی اخیر در کشورمان، عنوان کرد: موشک‌هایی که برادرانمان در سپاه به سمت داعش روانه کردند، نشان داد که اگر تفکر افرادی همچون شهید طهرانی مقدم‌ها نبود، شاید امروز دستمان خالی می‌بود. دنیای امروز، دنیای زور است و در چنین دنیایی، ما با تفکر و قدرت پاسخ دشمن را دادیم.
وی در ادامه از مجموعه شعر عشق علیه‌السلام چند شعر کوتاه با موضوع فلسطین خواند.
حجت الاسلام سید عبدالله حسینی نیز از دیگر شاعرانی بود که در این نشست به شعرخوانی پرداخت.
سیدسکندر حسینی شاعر افغان و احمد جنید شاعر کشور یمن نیز به شعرخوانی با موضوع مقاومت و قدس پرداختند.
مجتبی رحماندوست مدیر دفتر ادبیات بیداری اسلامی حوزه هنری نیز در پایان این نشست، متنی را خطاب به ادبا و شعرایی که در حوزه فلسطین و دفاع از مظلوم فعالیت می‌کنند، خواند.
گفتنی است؛ دکتر زهرا مصطفوی، فرزند گرامی امام راحل از میهمانان شب شعر فلسطین بود که به دلیل کسالت موفق به حضور در این برنامه نشد.

کد مطلب: 99772
 
Share/Save/Bookmark