میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۲۲:۵۹
 
 
سرلشکر سلیمانی:
بحران کردستان عراق ناشی از خلاء وجود جلال طالبانی است

فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در پیامی، درگذشت جلال طالبانی رئیس‌جمهور پیشین عراق و دبیرکل اتحادیه‌ میهنی کردستان عراق را تسلیت گفت.
به گزارش فارس، سردار سرلشکر قاسم سلیمانی در این پیام با اشاره به اینکه خبر درگذشت رئیس‌جمهور فقید عراق، جلال طالبانی نه تنها مردم مسلمان عراق بلکه همه ملت‌های منطقه را متاثر نمود، اظهار داشت: مرگ شخصیت مجاهدی که قریب به بیش از شصت سال برای آزادی ملت عراق مبارزه نمود و به حق کلمه «مام» برازنده او بود. شخصیتی که بارها سنگر خود را سنگر دفاع از شیعه، سنی، کُرد و عرب قرار داد.
وی با اشاره به اینکه منزلت این مرد بزرگ هنوز در بین ملت عراق شناخته نشده است افزود: مردم کردستان عراق بیش از دیگر آحاد ملت این کشور به خوبی می‌دانند که طالبانی با چه مهارت و حکمتی در کنار حقوق دیگر اقوام عراقی، حقوق مردم کردستان عراق را در قانون اساسی تصویب نمود.
فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران، با بیان اینکه طالبانی پیوسته استقلال و یکپارچگی عراق را مدنظر داشت: وی در استراتژی خود جهان اسلام را مامن و کشورهای همسایه خصوصاً جمهوری اسلامی ایران را عمق این استراتژی می‌دانست، لذا در تمام بحران‌ها و کشمکش‌ها این دو بعد بعنوان خط قرمز غیرقابل عدول، مدنظر برای آن بزرگوار محسوب می‌شد و از آن مراقبت می‌نمود.
وی طالبانی را بزرگترین مانع بر سر راه تخریب روابطه ایران و عراق در زمان اشغال این کشور دانست و گفت: او جمهوری اسلامی ایران را وطن دوم خود می‌دانست و بدون اعتنا به مخالفت‌های آمریکا در زمان اشغال عراق، به دلیل فهم دقیق از حقایق منطقه، پیوسته از همبستگی ملت‌های عراق و ایران و دیگر کشورهای منطقه دفاع نمود.
به گفته سلیمانی ویژگی این شخصیت مبارز به گونه‌ای بود که اجازه ورود و ظهور و هیچگونه مشروعیتی به دشمنان عالم اسلامی خصوصاً رژیم صهیونیستی نداد.
سردار سلیمانی بحران کنونی در کردستان عراق ناشی از خلاء وجود چنین شخصیتی دانست و خاطر نشان کرد : او نه تنها بر موج احساسات سوار نمی‌شد بلکه احساسات را در یک چارچوب منطقی و عقلانی هدایت می‌نمود.
فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران گفت: طالبانی عمر خود را فدای ملت عراق نمود و حقیقتاً باید ایشان را شهید راه عراق دانست. وی با اشاره به اینکه طالبانی مدرسه خاصی تاسیس کرده بود ابراز امیدوار کرد که شاگردانی که در این مدرسه درس خوانده و تربیت شده‌اند راه آن بزرگ مرد را در پیش گیرند.
سردار سلیمانی با تاکید براینکه اینجانب خود را در غم از دست دادن این مرد بزرگ و استاد وارسته مبارزه عزادار می‌دانم اظهار داشت : این حزن بزرگ را به خانواده محترم آقای طالبانی، همسر و فرزندانش و دیگر رهبران کردستان عراق خصوصاً حزب اتحادیه میهنی کردستان عراق تسلیت عرض می‌نمایم و برای آن دوست سفر کرده ، مغفرت و رحمت واسعه الهی و برای خانواده بزرگوارش صبر و اجر از خداوند سبحان خواستارم.

کد مطلب: 101329
 
Share/Save/Bookmark