میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۰۰:۱۷
 
 
نیویورکر فاش کرد؛
جزئیات همکاری آمریکا، رژیم صهیونیستی، عربستان و امارات برای مقابله با ایران

نشریه آمریکایی نیویورکر در گزارشی جزئیات همکاری‌ میان عربستان سعودی، امارات، رژیم صهیونیستی و آمریکا علیه ایران را فاش کرد.
نشریه آمریکایی نیویورکر با انتشار گزارشی با عنوان «نظم نوین جهانی در دوران ترامپ» در پایگاه اینترنتی خود، به بررسی این موضوع پرداخت که چگونه کشورهای عربی حوزه خلیج فارس به همراه رئیس جمهور آمریکا و رژیم صهیونیستی جبهه جدیدی را علیه ایران تشکیل داده‌اند و موضوع فلسطینیان را به فراموشی سپرده‌اند.
در این گزارش با اشاره به خدمات دولت باراک اوباما، رئیس جمهور پیشین آمریکا، به رژیم صهیونیستی و حمایت‌هایی که دولت وی از این رژیم داشت –برای مثال وتوی قطعنامه شورای امنیت سازمان‌ملل متحد در سال ۲۰۱۱ که خواستار محکومیت شهرک سازی صهیونیست‌ها در سرزمین‌های اشغالی بود و تلاش اوباما برای ناکام گذاشتن فلسطینی‌ها در پیوستن به دادگاه بین‌المللی جنایی – آمده است با این حال، بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل و ران درمر، سفیر اسرائیل در واشنگتن در روزهای پایانی ریاست جمهوری اوباما برای فرا رسیدن لحظه ای که او کاخ سفید را ترک کند و جایش را به ترامپ بدهد، لحظه شماری می‌کردند؛ زیرا معتقد بودند او نسبت به یهودی‌ها احساس خاصی ندارد. نتانیاهو همچنین از تلاش‌های اوباما برای حفظ تعادل قدرت میان ایران و عربستان در خاورمیانه ناراضی بود.
در بخش دیگری از گزارش آمده است اوباما و مشاورانش در نخستین دوره ریاست جمهوری او به این نتیجه رسیده بودند که نتانیاهو آنها را بازی می‌دهد. او از یک طرف تظاهر می‌کرد از راه حل دو کشور مستقل استقبال می‌کند، اما از طرف دیگر طرح‌های شهرک سازی را در کرانه باختری رود اردن گسترش می‌داد که رسیدن به چنین راه حلی را به طور فزاینده‌ای مشکل می ساخت. در دومین دوره ریاست جمهوری اوباما، مشاوران وی حتی استیصال خود را بابت اقدامات اسرائیل پنهان هم نمی‌کردند. بنیامین رودز، یکی از مشاوران اوباما در حوزه سیاست خارجی، در این باره اذعان می‌کند: آنها (اسرائیلی ها) از ما به عنوان یک پوشش استفاده کردند تا تظاهر کنند فرآیند صلح را دنبال می کنند. آنها داشتند ما را بازی می دادند. آنها در واقع وقت کشی کردند تا دوران ریاست جمهوری اوباما به پایان برسد.
در بخشی از این گزارش با اشاره به روابط حسنه میان نتانیاهو و چارلز کوشنر، داماد ترامپ آمده است این روابط باعث نزدیکی خاص اسرائیل به دولت ترامپ شد. از سوی دیگر، یوسف العتیبه، سفیر امارات در واشنگتن، نیز از افراد دیگری بود که در جریان رقابت‌های ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ میلادی از طریق یک واسطه میلیاردر آمریکایی-لبنانی و از حامیان مالی ترامپ به نام «توماس باراک»، روابط نزدیکی را با تیم ترامپ برقرار کرد. تسنیم

کد مطلب: 104722
 
Share/Save/Bookmark