میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جامعه گزارش
تاریخ انتشار : يکشنبه ۹ دی ۱۳۹۷ ساعت ۲۳:۲۵
 
 
در حاشیه مطرح شدن شایعه استعفای قاضی‌زاده هاشمی از وزارت بهداشت
آقای وزیر، خودتان هم رای دادید!
آقای وزیر، خودتان هم رای دادید!
 

روز گذشته یکی از نمایندگان مجلس در توئیتی اعلام کرد که وزیر بهداشت از سمت خود استعفا داده است. خبری بسیار قابل تامل.
ماجرا از این قرار است که الیاس حضرتی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در صفحه شخصی خود نوشته: «متاسفانه باخبر شدیم دکتر قاضی‌زاده هاشمی در اعتراض به کاهش بودجه سلامت استعفا داده و چند روزی است در جلسات هیئت دولت شرکت نمی‌کند وظیفه تمام دلسوزان است که مانع از استعفای ایشان شوند و امیدوارم به زودی وزیر بهداشت دوباره در دولت حاضر شوند.»
اینکه به قول آقای حضرتی وزیر بهداشت در جلسات هیئت دولت شرکت نمی‌کند هم چیز عجیبی نیست چراکه قاضی‌زاده آخر هفته خود را در استان کرمانشاه سپری کرد و چندین پروژه را نیز افتتاح کرد و مقادیری هم برای دولت تبلیغ کرد.
اگر بحث استعفای وزیر بهداشت صحت داشته باشد، این سوال پیش می‌آید که وزیری که در شهریورماه مردم را به تاب‌آوری و قبول وضعیت موجود و ایستادگی حواله می‌داد چرا تاب نیاورد و نماند تا از خدمات بیشترشان در بحث تحول سلامت و... لذت ببریم.
قاضی‌زاده شهریور امسال گفته بود: «دولت، نه از باب غفلت بلکه از باب واقعیت مشکلات و تنگناهای خاص و زیادی دارد، فعلأ مدیریت همین و وضعیت همین است، شما مردم رأی داده‌اید، رئیس‌جمهور و مجلس انتخاب کردید و آنان نیز وزیر و مدیر انتخاب کردند، پس بی‌خود اعصاب، روح و روان همدیگر را آزار ندهیم، فعلأ همین هستیم و باید درست مدیریت کنیم. باید در سیاست داخلی، سیاست خارجی، فضای فرهنگی و مسائل اخلاقی تجدیدنظر کنیم، تجدیدنظرهای جدی که نیاز است تا بتوانیم مسیر سعادت و پیشرفت را با مقاومت و ایستادگی بر آرمان‌ها دنبال کنیم، به قانون احترام بگذاریم و اخلاق‌مدار باشیم که در ایران بسیاری قانون‌گریز هستند و فرقی بین مسئولین و مردم نیست.
آیا این استعفا (در صورت صحت) و تکذیب شدن تکذیب‌های از پس آن توئیت، در آستانه تحریم‌های دارویی فقط به خاطر کاهش بودجه است یا به خاطر فرار از مسئولیت و شعارهایی که به مردم داده شد تا از لحاظ خدمات درمانی و داروها در بزنگاه تحریم نگران نباشند؟

مسئله استعفای وزیر فرار روبه‌جلو است
عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در واکنش به اخبار منتشر شده درباره استعفای وزیر بهداشت به خاطر کمبود بودجه گفت:‌ بودجه وزارت بهداشت نسبت به سال گذشته حداقل ۱۰ درصد افزایش پیدا کر‌د‌ه است، وزارت بهداشت د‌ر زمینه مصرف بودجه، قانون ر‌ا رعایت نمی‌کند و مسئله استعفای وزیر نیز فرار روبه‌جلو است.
علی نوبخت درخصوص انتقادات به بودجه طرح تحول سلامت گفت: از لحاظ کارشناسی بودجه وزارت بهداشت مناسب تعیین شده و هیچ‌گونه کمبودی د‌ر این زمینه احساس نمی‌شو‌د.‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌
وی با بیان اینکه بر‌خی به دنبال فضاسازی رسانه‌ای هستند توضیح داد: با توجه به منابع خزانه، بودجه وزارت بهداشت به‌طور دقیق تعیین شد و حتی می‌توان یک‌سوم این مبلغ ر‌ا صرفه‌جویی کر‌د.
نماینده مردم تهران د‌ر مجلس تصریح کرد: افرادی که درخصوص کمبود بودجه وزارت بهداشت اظهارنظر می‌کنند لازم است از کارشناسان کمیسیون بهداشت و درمان مجلس نظر مشورتی بگیرند و همواره نگویند که بودجه وزارت بهداشت کم است‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌.
و‌ی ا‌فزود: مسئولان سازمان بر‌نامه و بودجه می‌توانند از بودجه وزارت بهداشت دفاع کنند و اینکه ۱۰ درصد از منابع عمومی دولت به امر سلامت اختصاص پیدا کر‌د‌ه، رقم بالایی است و ما باید به بودجه سایر دستگاه‌ها نیز توجه داشته با‌شیم.
عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی در واکنش به اخبار منتشر شده درباره استعفای وزیر بهداشت به خاطر کمبود بودجه طرح تحول سلامت گفت:‌ بودجه وزارت بهداشت نسبت به سال گذشته حداقل ۱۰ درصد افزایش پیدا کر‌د‌ه است، وزارت بهداشت د‌ر زمینه مصرف بودجه، قانون ر‌ا رعایت نمی‌کند و مسئله استعفای وزیر نیز فرار روبه‌جلو است.
گفتنی است بودجه وزارت بهداشت از سال ۹۲ تاکنون بیش از ۴۰۰درصد افزایش داشته است و برای سال آتی نیز ۳۶ هزار میلیارد تومان تعیین شده است. نحوه اجرای طرح تحول سلامت یکی از نقاط اختلاف در دولت است که عملا با هدررفت منابع بیمه‌ها را در آستانه ورشکستگی قرار داده است.

نویسنده: نوید زالی

کد مطلب: 107404
 
Share/Save/Bookmark