میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۰۱:۵۲
 
 
آملی‌لاریجانی:
قوه قضاییه‌ای با این استقلال در دنیا پیدا نمی‌کنید
قوه قضاییه‌ای با این استقلال در دنیا پیدا نمی‌کنید
 

رئیس قوه قضاییه نسبت به برخی سخنان در رابطه با عدم نظارت بر زندان‌ها و تعداد پرونده‌ها واکنش نشان داد.
به گزارش مهر، آیت‌الله صادق آملی لاریجانی در همایش قانون اساسی و آرمان‌های انقلاب اسلامی با گفت: همان طور که بنیانگذار کبیر جمهوری اسلامی، پیش از انقلاب مکررا اشاره کردند، اصل نظام، اسلام و طریقه انبیای الهی خصوصاً حضرت محمد(ص) است.
وی تصریح کرد: نظام جمهوری اسلامی یک نظام یکتای سیاسی است. در هیچ نظام سیاسی دیگری، مولفه‌های این نظام را پیدا نمی‌کنید. مردم‌سالاری دینی فقط در این قانون اساسی تبلور پیدا کرده است. رئیس قوه قضاییه گفت: سکولاریسم در نظام جمهوری اسلامی معنا ندارد. در دوران‌های مختلف، عده‌ای آمدند و حتی مسئولیت در این کشور داشتند و از سکولاریسم به نحوی دفاع می‌کردند و ترویج می‌دادند و برای مدعیان روشنفکری مجال عجیب و غریب داده بودند تا سکولاریسم را در بستر دانشگاه‌ها و مطبوعات ترویج کنند در حالی که این با قانون اساسی ما سازوکار نیست و سکولاریسم نفی شده است.
وی افزود: در همین نظام جمهوری اسلامی، برخی مسئولان طور دیگر عمل کردند. در بند اول اصل سوم قانون اساسی آمده که دولت جمهوری اسلامی باید همه امکانات خود را برای این امور که ۱۶ بند است، بکار بگیرد. یک عده‌ای از بزرگواران گفتند ما نمی‌توانیم مردم را به زور به بهشت ببریم. یک عده‌ای گفتند حالا دو نخ موی خانمی بیرون باشد، چه اشکال دارد؟ اصلا واقعا بحث بر سر اینهاست؟ بحث بر سر این است که مسئول جمهوری اسلامی، چقدر به همین بند التزام دارد؟
آملی‌لاریجانی تصریح کرد: مقصود من این است که اصول قانون اساسی ما هم دقیق نوشته شده و هم انعکاس‌دهنده خوبی برای آرمان‌های انقلاب اسلامی است و هم وظیفه سنگینی را بر دوش مسئولان برای حرکت به سوی اهداف متعالی انقلاب اسلامی قرار داده است. در مقام عمل طبیعی است هر نظامی با چالش مواجه است و همیشه نمی‌تواند آنچه می‌خواهد در بستر واقعیت متبلور کند.
رئیس دستگاه قضا ادامه داد: در مقام ارزیابی آنچه واقع شده، باید منصفانه عمل کرد. وی گفت: عده‌ای در حال تخریب جمهوری اسلامی هستند. در درون کشور هم عده‌ای سیاه‌نمایی می‌کنند و این همه واقعیت را نمی‌بینند. برخی دنبال قطع امیدها هستند و عده‌ای می‌خواهند برای خود کاسبی راه بیندازند و بگویند ما منجی هستیم. چرا می‌خواهید به خاطر یک کار سخیف، روی ارزش‌های انقلاب یک خط سیاه بکشید؟ این بالاترین خیانتی است که عده‌ای انجام می‌دهند.
رئیس دستگاه قضا با اشاره به قوه قضاییه به عنوان یک رکن نظام اسلامی اضافه کرد: قوه قضاییه در چارچوب نظام اسلامی یک رکن بسیار مهم و اثرگذار است. تخریب این رکن نظام چه معنایی دارد؟ وی افزود: در درون کشور هم متاسفانه کسانی آب به آسیاب دشمن می‌ریزند و دروغ‌های عجیب و غریب می‌گویند که انسان متاسف می‌شود. یک آقایی در طول چند دقیقه صحبت کردن، شاید ۵۰ حرف خلاف واقع علیه قوه قضاییه و مسئولان دستگاه زد. آخر چرا؟ متاسفانه توجه هم نمی‌کنند که این خیانت به جمهوری اسلامی و آرمان‌های شهدا و مردم است. انسان ادعای مردمی بودن بکند واین طور از پشت به نظام جمهوری اسلامی خنجر بزند.
آملی‌لاریجانی تصریح کرد: آمده‌اند و استنکار می‌کنند که سازمان زندان‌ها زیرمجموعه قوه قضاییه باشد در حالی که اینها از لوازم کار دستگاه قضایی است. می‌گویند در فلان کشورها زیر نظر دولت است، خب در آنجا نظاماتشان فرق می‌کند.
رئیس قوه قضاییه افزود: در هیچ جای دنیا، قوه قضاییه‌ای با این استقلال پیدا نخواهید کرد. می‌گویند الحاق سازمان زندان‌ها خلاف قانون اساسی است. اصلا الحاق سازمان زندان‌ها به قوه قضاییه ربطی به مصوبه شورای انقلاب ندارد زیر سازمان زندان‌ها مصوبه سال ۱۳۶۴ است. حالا یک آقایی بلند می‌شود و می‌گوید خلاف قانون اساسی است. خیلی خب، نظر شماست اما این را به عنوان یکی از خطاهای جمهوری اسلامی عنوان می‌کنند. واقعاً عجیب است. وی ادامه داد: می‌گویند به زندان‌ها نظارت نمی‌شود. این چه دروغی است آخر؟ من خودم در دادسرا، زندان، سازمان ثبت و پزشکی قانونی حضور یافتم. در تهران یکبار بدون هیچ اطلاع قبلی، به یکی از شعبات دادگاه رفتم. دفتر حضور و غیاب را گرفتم و دیدم برخی نیستند. پرسیدم گفتند که در زیارت عاشورا هستند و گفتم زیارت عاشورا مستحب اما خدمت به مردم واجب است و می‌توانند در منزل خود زیارت عاشورا بخوانند.
رئیس قوه قضاییه افزود: مسئولان قوه قضاییه همه زحمت می‌کشند. اما چه دروغ‌هایی که علیه آنها نمی‌گویند. عده‌ای بال بال می‌زنند برای دفاع از همراهانشان و نظام را زیر سوال می‌برند. یک بنده خدایی گفته بود ۱۷ میلیون پرونده در قوه قضاییه وجود دارد و سریع ضرب در دو کرده و گفته بود ۳۴ میلیون گرفتار داریم و قوه قضاییه توی سر آنها می‌زند. این چه ادبیاتی است؟ آن هم کسی که سال‌ها مسئولیت داشته است.

کد مطلب: 102102
 
Share/Save/Bookmark