میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۳۰ فروردين ۱۳۹۷ ساعت ۰۱:۰۲
 
 
حال و روز ناخوش سعودی

هر چند که عربستان تلاش دارد تا خود را فاتح نبرد یمن معرفی کند اما روند تحولات حکایت از واقعیتی دیگر دارد و آن ناکامی‌های گسترده ائتلاف در برابر اراده مردم یمن است. یمنی‌ها در کنار مقاومت زمینی به تقویت توان موشکی خود پرداخته‌اند که در چندین پاسخ موشکی به تجاوزات سعودی به موشک باران مناطق حساس این رژیم از جمله در جده و ریاض کرده‌اند. هر چند که محافل رسانه‌ای و سیاسی دشمنان یمن سعی دارند این را یک فضای تبلیغاتی عنوان و با فرافکنی مبنی بر نقش ایران در تقویت توان موشکی یمن از اهمیت دستاوردهای موشکی یمنی‌ها بکاهند اما رفتار عملی ائتلاف و نیز روند تحولات نشانگر عمق هراس آنها از مقاومت یمن است. بخشی از این هراس را در افزایش استخدام مزدور برای ادامه جنگ می‌توان مشاهده کرد. هنوز زمان زیادی از انتشار رشوه‌های سنگین سعودی به پاکستان برای اعزام نیرو به جنگ یمن نمی‌گذرد که منابع خبری اعلام کردند دولت امارات تصمیم دارد برای تقویت عملیات نظامی خود در یمن از نیروهای اوگاندایی استفاده کند.
در همین حال مغرب نیز آرام آرام در حال کاستن از نیروهای خود در جنگ یمن است و عملا ائتلاف سعودی در حال فروپاشی است. مسئله‌ای که سعودی با سوق دادن محور نشست اخیر اتحادیه عرب در ظهران به مسئله یمن سعی در پنهان‌سازی آن داشته است.
بعد دیگر هراس سعودی از آینده جنگ یمن را در سفر بن سلمان ولیعهد سعودی به آمریکا، فرانسه، اسپانیا می‌توان مشاهده کرد که محور آن را خریدهای تسلیحاتی آن هم با عنوان ادامه جنگ یمن تشکیل داد. در همین حال سعودی تلاش کرده تا بازی سیاسی در سازمان ملل را راهکاری دیگر برای فرار از شکست در یمن قرار دهد.
در همین چارچوب جلسه شورای امنیت سازمان ملل، محملی برای ادامه حمایت غربی‌ها از متجاوزان سعودی و اتهام‌زنی به ایران و انقلابیون یمن بود.
در ابتدای نشست که با هدف بررسی آخرین وضعیت یمن برگزار شد، «کارن پیرس» نماینده انگلیس دامنه اتهام‌زنی‌ها را به مرزهای ایران کشاند و گفت: «پنل کارشناسی سازمان ملل به این نتیجه رسیده که در بازه زمانی پس از تصویب تحریم تسلیحاتی یمن، قطعات مرتبط با موشک با مبدأ ایران، به یمن وارد شده است که این به معنای نقض قطعنامه ۲۲۱۶ شورای امنیت از سوی ایران است.»
«نیکی هیلی» نماینده آمریکا نیز گفت: «لازم است که ایران و حوثی‌ها درک بهتری از جدیت ما در قبال اقدامات ثبات‌زدای خودشان داشته باشند.» مواضع نمایندگان انگلیس و آمریکا به خوبی بیانگر هراس ائتلاف آمریکایی-سعودی در برابر مقاومت یمن است که آنها را به موضع‌گیری و پرونده‌سازی در فضای جهانی علیه مقاومت یمن سوق داده است و این خود سندی بر تزلزل شدید موقعیت سعودی در برابر اراده ملت است. 

نویسنده: فرامرز اصغری

کد مطلب: 104002
 
Share/Save/Bookmark