میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۲۲:۳۱
 
 
رئیس قوه قضاییه:
دهان مدعیان حقوق بشر در بحرین و یمن بسته است اما از آشوبگران ایران حمایت می‌کنند
دهان مدعیان حقوق بشر در بحرین و یمن بسته است اما از آشوبگران ایران حمایت می‌کنند
 

رئیس قوه قضاییه گفت: دهان مدعیان حفظ حقوق بشر بسته است اما وقتی به ایران می رسند از آشوبگران خیابانی و کسانی که مغازه‌ها را به آتش می‌کشند حمایت می‌کنند.
آیت‌الله صادق آملی‌لاریجانی با بیان اینکه در نظام جمهوری اسلامی علاوه بر اینکه اصل و اساس نظام بر اسلام مبتنی شده، در قانون اساسی نیز به صراحت این مسئله آمده است، یادآور شد: علاوه بر اینکه مصادیق حقوق انسانی در جای جای قانون اساسی و خصوصا فصل سوم که حقوق ملت را مورد تاکید قرار داده، آمده است، این حقوق در جوانب مختلف حیات انسانی نیز تصریح شده است.
وی افزود: علاوه بر این در اصل دوم قانون اساسی که مبنای جمهوری اسلامی را بیان می‌کند، عنوان می‌دارد که جمهوری اسلامی، نظامی است بر پایه ایمان بر شش مبنا که شامل توحید، وحی، معاد، عدل، امامت و کرامت و ارزش والای انسانی و آزادی توام با مسئولیت در برابر خدا.
آیت‌الله آملی‌لاریجانی با تاکید بر اینکه در قانون اساسی جمهوری اسلامی در اصل دوم که بنیان‌های این نظام را بیان می‌کند، در عِداد توحید، نبوت، معاد، عدل و امامت، بحث کرامت و ارزش والای انسانی را بیان شده است، اظهار کرد: این ترجمانی از اهمیتی است که قرآن نسبت به کرامت انسان دارد و همچنین ترجمانی از مشی پیامبراکرم(ص) و ائمه اطهار(ع) در اعتنا به کرامت و ارزش انسانی است.
وی تاکید کرد: به لحاظ سیاسی، نظری و عملی با رویه‌ای در دنیا مواجهیم که نه فقط ادعای کذب حمایت از حقوق انسان‌ها و حقوق بشر از ناحیه کشور‌های سلطه است، بلکه ابزار ساختن بحث حقوق بشر برای سرکوب حقوق بشر است.
آیت‌الله آملی‌لاریجانی با تاکید بر اینکه امروز راه و روشی که امریکایی‌ها و غربی‌ها در سراسر دنیا پیش گرفته‌اند، جز نقض حقوق بشر چیزی نیست، ادامه داد: می‌توانید وضعی را که امروز مردم یمن دارند، مشاهده کنید. برحسب تعریف قرارداد‌های بین‌المللی و اعلامیه‌ها و بیانیه‌های جهانی، در این کشور جنایات جنگی صورت می‌گیرد. حمله به بیمارستان‌ها، مساجد و آثار باستانی جزو جنایات جنگی است. ببینید در بحرین چه اتفاقاتی رخ می‌دهد.
رئیس قوه قضاییه افزود: امروز بیماران، کودکان و زنان مورد هجمه عظیم قرار می‌گیرند. در همین چند روز اخیر بیمارستانی در حدیده مورد هجوم ائتلاف سعودی قرار گرفت و ۲۰۰ شهید داد که این مصداق جنایت جنگی است؛ لکن حامیان حقوق بشر اینجا چشمان و دهانشان بسته است؛ اما وقتی به جمهوری اسلامی می‌رسند، از عده‌ای که در خیابان‌ها آشوب می‌کنند و ماشین‌ها و مغازه‌ها را به آتش می‌کشند، به عنوان حمایت از حقوق بشر حمایت می‌کنند و انسان واقعا از این همه تناقض در حیرت می‌ماند.
وی تصریح کرد: حضور امریکایی‌ها در عراق با بزرگترین فجایع حقوق بشر در عصر حاضر توام بود. به حقوق یک ملت تجاوز کردند؛ تمام زیرساخت‌های این کشور را از بین بردند تا اینکه امروز قرارداد‌های ۲۵ ساله نفت امضا کنند؛ برای گرفتن ثمن همان فجایعی که انجام دادند.
آیت‌الله آملی‌لاریجانی ادامه داد: کار‌هایی که امریکایی‌ها در افغانستان انجام دادند و اقداماتی که در فلسطین به پشتوانه امریکا انجام می‌شود، نیز نمونه‌ای دیگر از جنایات آن‌ها علیه حقوق بشر است.
رئیس قوه قضاییه خلق داعش را نمونه بزرگی از نقض حقوق بشر دردنیای معاصر دانست و افزود: همین آقای ترامپ در تبلیغات انتخاباتی بصراحت به‌عنوان یک امر مذموم علیه آقای اوباما و خانم کلینتون این موضوع را پیش کشید که شما داعش را خلق کردید. حال سوال اینجاست که این داعشِ مخلوق امریکایی‌ها در زمان خود آقای ترامپ چه شد؟ اسما" ائتلافی علیه آن دارند، اما در واقع از آن حمایت می‌کنند و جمهوری اسلامی که به حمایت مظلومین در عراق و سوریه شتافت، به نقض حقوق بشر محکوم است.
آیت‌الله آملی‌لاریجانی با اشاره به اهداف امریکایی‌ها برای خلق داعش به ماهیت حقوق بشر غربی اشاره و عنوان کرد: امریکایی‌ها با خلق داعش دنبال این بودند که هم چهره اسلام را مشوه کنند، هم کشور‌های مسلمان را مشغول نمایند و پایگاهی برای خود درست کنند و لذا در تشکیل ائتلاف علیه داعش گفتند که مقابله ما با آن‌ها ۲۰ سال طول می‌کشد.
رئیس قوه قضاییه خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی با کمک به برادران خودش در عراق و سوریه توانست این غدد سرطانی را تقریبا از بین ببرد و این ماهیت حقوق بشر غربی است.
وی با تاکید بر اینکه ما با حقوق بشر به نحوی که مغرب‌زمین ارائه، عمل و رفتار می‌کند، گفت: در یمن با حمایت امریکایی‌ها بمباران‌های چندساله، متناوب و پیوسته بر روی مردم انجام می‌دهند، تنگنا‌های غذایی، دارویی و مشکلات بیمار‌ی‌های واگیردار در این کشور حق بشر امریکایی است. در فلسطین اشغالی بمباران‌های کورِ رژیم غاصب صهیونیستی با حمایت امریکایی‌ها انجام می‌شود.
رئیس قوه قضاییه در ادامه این مطلب تصریح کرد: این‌ها رویه‌هایی است که جهان اسلام باید به آن پاسخ دهد و رویه واحدی را علیه آن‌ها اتخاذ کند، متاسفانه امروز حکام برخی ازکشور‌های اسلامی درست در راستای نقض حقوق بشر کار می‌کنند. سعودی‌ها و ائتلاف سعودی در این کشور‌ها چه می‌کنند؟
وی خاطرنشان کرد: به نظر می‌آید باید بحث حقوق بشر را در وجهه نظری و به چالش کشیدن تفکر غربی دنبال کنیم و در این زمینه وقت بگذاریم. اینجا جای اندیشه‌ورزی است و با تبلیغاتِ صِرف نمی‌شود کار کرد. بنده به عنوان فردی که در این زمینه کار کرده‌ام، معتقدم ما حرف‌های گفتنی بسیاری هم به لحاظ فلسفی و نظری و هم از جهت محتوای ادیان الهی و خصوصا اسلام داریم.
آیت‌الله آملی‌لاریجانی تصریح کرد: کتاب غیرمُحَرَّفِ نور مبین و نازل شده در اختیار مسلمانان است؛ براین اساس می‌توانیم کار کنیم. مکرر از ستاد حقوق بشر اسلامی خواسته‌ام بخشی از فعالیتشان را روی بحث‌های مبنایی بگذارند و از استادان و بزرگوارانی که اهل فکر هستند در حوزه و دانشگاه استفاده کنند و در باب حقوق بشر جلسات و همایش‌هایی برگزار کنند تا مبانی فلسفی و نظری کنکاش، تامل، عرضه، نقادی و پالایش شود و در اینجاست که می‌توان تفکر غربی را چه آنجا که برخاسته از مدرنیته یا لیبرال دموکراسی است، به چالش کشید.
وی خاطرنشان کرد: در فرمایشات مقام معظم رهبری که به حضورشان رسیده بودیم، تاکید شد که نسبت به غرب در بحث حقوق بشر بصورت تهاجمی برخورد کنیم. غربی‌ها در طول تاریخ و در همین زمان بزرگترین ناقضان حقوق بشر هستند.
آیت‌الله آملی‌لاریجانی گفت: کار‌هایی که کشور‌های غربی از جمله فرانسه، انگلیس و امریکا در الجزایر، هند، کشور‌های افریقایی و ویتنام انجام داده‌اند، در سرتاسر تاریخ انجام نشده است. این موارد را باید نشان دهیم که چه کرده‌اند و در همین روزگار ما چه می‌کنند. باید نشان دهیم سعودی‌ها با بمب‌های امریکایی، انگلیسی، فرانسوی و آلمانی چطور مردم یمن را مورد تهاجم قرار می‌دهند.
آیت‌الله آملی‌لاریجانی افزود: همین امروز در آمریکا توسط اقتصاددان‌هایشان اعلام می‌شود که ۴۰ میلیون فقر مطلق دارند. آیا این نظامی است که از حقوق بشر دفاع می‌کند؟ وی اظهار کرد: من فکر می‌کنم ما چه در ستاد حقوق بشر و چه اندیشه‌ورزان ما باید یک ناحیه از تفکرشان همین موضوع باشد. اینجا جایی است که ما حرف داریم برای گفتن و ارائه دادن. پایگاه اطلاع‌رسانی قوه قضاییه

کد مطلب: 105506
 
Share/Save/Bookmark