میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۶ ارديبهشت ۱۳۹۹ ساعت ۲۲:۲۱
 
 
بحران در ایالات متحده هر روز ابعاد گسترده‌تری می‌گیرد
مردم آمریکا گرفتار خشونت مسلحانه، کرونا و بی‌تفاوتی دولتمردان
مردم آمریکا گرفتار خشونت مسلحانه، کرونا و بی‌تفاوتی دولتمردان
 

آمریکایی که تلاش دارد تا همچنان مدعی هژمونی جهانی باشد این روزها در عرصه داخلی حال و روز مناسبی ندارد چنانکه مردم بسیاری از مناطق آن همزمان با خشونت مسلحانه، کرونا و البته ناکارآمدی و بی تفاوتی دولتمردان مواجه هستند.
ساختار سرمایه داری حاکم بر آمریکا در دوران کرونا نشان داد که جز منافع سرمایه‌داران به دنبال کارکرد دیگری نبوده که آمار بالای قربانیان کرونا نمودی از این وضعیت است. در همین حال خشونت را نیز باید به این وضعیت افزود که بر رنج و ترس مردم آمریکا افزوده بویژه اینکه دولتمردان این کشور نیز جز تقابل داخلی بر سر قدرت کارکرد چندانی ندارد. جامعه‌ای که به علت خشونت با سلاح گرم، دچار مشکلات بسیار زیادی است با شیوع ویروس کرونا، اکنون باید به طور همزمان با دو چالش بزرگ مقابله کند.
شیوع ویروس کرونا پیامد‌های منفی بیشتری برای جامعه سیاهپوستان در آمریکا داشته است. چند دهه تبعیض و عدم دسترسی سیاهپوستان به خدمات درمانی مناسب موجب شده است درصد ابتلای جامعه آفریقایی تبار‌ها در آمریکا به فشار خون بالا و دیابت افزایش یابد. این بیماری‌های زمینه‌ای موجب شده است ویروس کرونا برای جامعه سیاهپوستان بسیار مرگبارتر شود. کمتر از ۳۰ درصد از جمعیت شیکاگو را آمریکایی‌های آفریقایی تبار تشکیل می‌دهد، اما ۵۳ درصد از مرگ و میر‌های ناشی از کرونا را در شیکاگو سیاهپوستان به خود اختصاص داده اند.جامعه‌ای که به علت خشونت با سلاح گرم، دچار مشکلات بسیار زیادی است با شیوع ویروس کرونا، اکنون باید به طور همزمان با دو چالش بزرگ مقابله کند. تیراندازی‌ها ۷ درصد افزایش داشته است. این افزایش در حالی است که به مردم دستور داده شده است در خانه‌ها بمانند.رئیس پلیس جدید شیکاگو در گفتگوی اختصاصی با ان بی سی گفت: مردم در شیکاگو تنها نگران ویروس کرونا نیستند، بلکه جرائم با استفاده از سلاح هم جان آن‌ها را تهدید می‌کند.
این وضعیت در حالی است که دولتمردان آمریکا درگیر بازی انتخاباتی هستند چنانکه کاخ سفید، بعد از واکنش رئیس مجلس نمایندگان به ممانعت از حضور اعضای کارگروه کرونا در جلسه استماع کنگره، بر این دستور اصرار کرده و گفت آنها باید فعلا به وظایف خود عمل کنند. مقام‌های ارشد دولت آمریکا می‌گویند اعضای کارگروه مبارزه با کرونای کاخ سفید و دیگر نهادهای اصلی درگیر با بحران شیوع ویروس «کووید۱۹»، باید در این برهه روی کار خود تمرکز کرده و نیازی به حضور آنها در جلسه استماع کنگره نیست. در مقابل دموکرات‌ها این اقدام کاخ سفید را رد و خواستار نشست کنگره شده‌اند. «نانسی پلوسی» رئیس مجلس نمایندگان آمریکا در واکنش به اقدام کاخ سفید در ممنوع کردن حضور اعضای کارگروه ویژه مقابله با ویروس کرونا گفت: «شاید آنها (دولت ترامپ) نگران مطرح شدن حقایق هستند».
اما در حوزه اقتصادی نیز خبر می رسد شرکت جی کرو گروپ بزرگترین شرکت خرده‌فروشی آمریکا اعلام ورشکستگی کرد. این شرکت که در نیویورک قرار دارد و به خاطر طراحی لباس‌های میشل اوباما، بانوی نخست سابق آمریکا شناخته شده است، در دادگاه فدرال ویرجینیا با این توافق اعلام ورشکستگی کرد که ۱.۶۵ میلیارد دلار از بدهی هایش در ازای تفویض مالکیت این شرکت به وام دهندگان بخشیده شود.نکته قابل توجه آنکه با بالا گرفتن تنش‌ها میان آمریکا و چین بر سر شیوع ویروس کووید-۱۹، بازار‌های سهام جهانی سیر نزولی بی‌سابقه‌ای را تجربه کرد.شاخص سهام کشور‌های اروپایی برغم کاهش محدودیت‌های اجتماعی و از سرگیری فعالیت‌های اقتصادی کاهش شدیدی از خود نشان داد. شاخص DAX، مهمترین شاخص در آلمان، در معاملات اولیه روز گذشته ۲.۸ درصد کاهش نشان داد که قابل توجه است. این در حالی است که شاخص مهم CAC ۴۰ فرانسه نیز افت ۳.۲ درصدی را تجربه کرد. در انگلیس شاخص FTSE ۱۰۰، ۲.۳ درصد کاهش از خود نشان داد. در همین حال روزنامه دولتی «گلوبال تایمز» چین، در سرمقاله‌ای، «مایک پامپئو»، وزیر خارجه آمریکا را به دلیل صحبت‌هایی که در مورد منشأ ویروس کرونا کرده بود به دروغ‌گویی متهم کرد.

کد مطلب: 113642
 
Share/Save/Bookmark