میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۹ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۲۳:۲۵
 
 
راز آنان چیست؟

در اقدامی جنجال‌ساز برای شرق آسیا، وزیر خارجه آمریکا اعلام کرده که این کشور برای دفاع اتمی از متحدان خود در برابر تهدید کره‌شمالی آمادگی دارد.«رکس تیلرسون» در اولین سفر خارجی خود در مقام وزیر خارجه، به آلمان رفت و ضمن حضور در نشست گروه ۲۰ در شهر بُن، با وزرای خارجه کشورهای مختلفی دیدار کرد.تیلرسون طی اظهاراتی تاکید کرده که آمریکا آماده دفاع اتمی از کره‌جنوبی و ژاپن در برابر تهدیدات کره‌شمالی است. «رکس تیلرسون» همچنین مواضعی مشابه دولت قبل این کشور در قبال بحران اوکراین اتخاذ کرد.وی در عین حال از مسکو خواست ضمن پایبندی به توافق «مینسک» برای «کاهش تنش در اوکراین» تلاش کند. در ادامه سیاست‌های بحران ساز آمریکا، در اقدامی غیرمنتظره که می‌تواند به شدت باعث نگرانی و خشم چین شود، آمریکا قصد دارد شماری از تفنگداران خود را در موسسه آمریکا در تایوان مستقر کند.در ادامه سیاست جنجال‌ساز وزیر خارجه دولت ترامپ می‌گوید آمریکا تا زمانی که مسکو معارضان سوریه را تروریست می‌داند، با روسیه حول بحران سوریه همکاری نمی‌کند. 
در همین حال آمریکا به اعضای ناتو هشدار داده که باید سهم خود را از بودجه ناتو افزایش دهند. در اقدام قابل تامل دیگر جیمز مَتیس وزیر دفاع دولت جدید آمریکا در نخستین سفر خود در این سمت، به ژاپن و کره‌جنوبی سفر کرد. از سوی دیگر مایکل پمپئو رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) نیز در نخستین‌ سفرهای خارجی خود پس از انتصاب از سوی «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا راهی آنکارا و ریاض شد.
در باب این رفتارها برخی بر این عقیده‌اند که ترامپ در عرصه داخلی با چالشهای بسیاری مواجه است از یک سو اعتراض‌های مردمی همچنان ادامه دارد و از سوی دیگر اعضای کابینه وی نیز حاضر به ادامه همکاری نیستند که استعفای مشاور شورای امنیت ملی ترامپ نمودی از آن است. 
با این شرایط ترامپ با دشمن‌سازی خارجی و سوق دادن افکار عمومی به خارج سعی در پنهان‌سازی این وضعیت دارد. نکته مهم دیگر آنکه روند تحولات نشان می‌دهد سیاست آمریکا بر اصل سرکیسه کردن کشورهای عربی که تشدید بحران در غرب آسیا از جمله حمایت گسترده از رژیم صهیونیستی و نیز ایران هراسی نمودی از آن است. هر چند مواضع اخیر آمریکا در قبال روسیه و چین نیز بوده و گمانه‌زنی درباب تغییر نگاه آمریکا از غرب آسیا را در اذهان ایجاد کرده اما حقیقت امر آن است که غرب آسیا همچنان کانون اصلی نگاه آمریکاست و ترامپ سعی دارد با ادعای توان جهانی برای حمایت از متحدان، به احیای جایگاه آمریکا در میان کشورهای عربی بپردازد تا به هدف نهایی خود دست یابد. وی صرفا به دنبال پول کشورهای عربی است و با ادعای مقابله با ایران و اجرای خواست آنان در سوریه و یمن طرح فریب این کشورها و سرکیسه کردن آنها را اجرا می‌سازد.

کد مطلب: 98657
, مولف : علي تتماج
 
Share/Save/Bookmark