میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : جمعه ۸ دی ۱۳۹۶ ساعت ۲۱:۵۴
 
 
اعتراض‌ها به اقدام آمریکا علیه قدس ادامه دارد
خروش فلسطین در چهارمین جمعه خشم
خروش فلسطین در چهارمین جمعه خشم
 

مردم فلسطین دیروز با برگزاری تظاهرات گسترده در نقاط مختلف سرزمین‌های اشغالی چهارمین جمعه خشم را در اعتراض به اقدام ایالات متحده علیه قدس، رقم زدند.
فلسطینیان برای چهارمین جمعه متوالی دست به تظاهرات های گسترده در محکومیت تصمیم دونالد ترامپ مبنی بر اعلام قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی زدند.
گروه های فلسطینی از حمله حماس و جهاد اسلامی طی روزهای گذشته با صدور فراخوان هایی خواستار مشارکت گسترده فلسطینیان در این تظاهرات ها شده اند. لازم به ذکر است که در سومین #جمعه_خشم هم ۲ فلسطینی به ضرب گلوله به شهادت رسیده و صدها نفر دیگر زخمی شدند. پس از اعلام تصمیم ترامپ در مورد قدس تاکنون ۱۶ فلسطینی به شهادت رسیده و هزاران نفر زخمی شده اند.
در همین حال درپی شلیک شدن ۳ فروند راکت از نوار غزه به سمت شهرک‌های صهیونیست‌نشین جنوب فلسطین اشغالی، آژیرهای خطر در این مناطق به صدا در آمد. گفته می‌شود یک راکت نیز به ساختمانی در شهرک «شعر هانقب» برخورد کرده است. در این میان رژیم صهیونیستی برای جلب حمایت کشورهای جهان سوم از تصمیم آمریکا درباره قدس، کمک‌های مالی به آنها ارائه می‌کند. «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر رژیم صهیونیستی برای جلب حمایت کشورهای جهان سومی و در حال توسعه، یک صندوق مالی ایجاد کرد.
این صندوق برای ارائه کمک ۵۰ میلیون دلاری به ۵۰ کشور جهان سومی و در حال توسعه در ازای حمایت از اسرائیل در مجامع بین‌المللی تاسیس شده است. همچنین گفته می‌شود رژیم صهیونیستی برای ترغیب یک کشور جزیره‌ای کوچک در اقیانوس آرام برای دادن رای مخالف به قطعنامه ضد تصمیم آمریکا درباره قدس در مجمع عمومی، مبلغ ۷۲هزار دلار به آنها پرداخت کرده است. این جزیره به مساحت ۲۱ کیلومتر مربع و جمعیت حدود ۱۱هزار نفر در فاصله ۴هزار کیلومتری شمال شرق استرالیا در اقیانوس آرام واقع شده است.
یک مرکز فلسطینی ویژه امور اسرا اعلام کرد طی امسال (۲۰۱۷) بیش از ۶ هزار فلسطینی بازداشت شده‌اند. «رأفت حمدونه » مدیر مرکز اسرای فلسطینی اعلام کرد برآوردها حاکی از آن است که رژیم صهیونیستی به موج بازداشت‌های خود و یورش‌ها و تفتیش‌های شبانه افزایش داده است. حمدونه در ادامه گفت بر اساس موسسات ویژه امور اسرا، در سال ۲۰۱۷ ۶۴۰۰ فلسطینی بازداشت شده‌اند.
در همین حال پلیس رژیم صهیونیستی می‌گوید وزیر امنیت داخلی که به یکی از روستاهای مجاور قدس رفته بود، با «یک معجزه» از اعتراضات فلسطینیان جان سالم به در برد. درپی حضور «گیلعاد اردان» وزیر امنیت داخلی رژیم صهیونیستی در روستای «ابو دیس» در نزدیکی شهر بیت‌المقدس، فلسطینیان معترض کاروان او را با سنگ و بمب‌آتش‌زا (کوکتل مولوتف) هدف قرار دادند. یک افسر پلیس مرزی نیز به وبگاه عبری‌زبان «۰۴۰۴» گفت نجات پیدا کردن گلیعاد اردان از این حادثه «یک معجزه بوده است».
از سوی دیگر پارلمان رژیم صهیونیستی قانونی را تصویب کرد که گفته می‌شود برای ارائه مصونیت به بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر در جریان پرونده‌های فساد مالی است. پارلمان رژیم‌صهیونیستی «کنست» لایحه‌ای را تصویب کرد که در پی آن پلیس دیگر نمی‌تواند به دادستانی کل، دادخواست محکومیتی را پیشنهاد دهد. این طرح که از سوی نمایندگان «لیکود»، حزب حاکم به رهبری «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر رژیم صهیونیستی، ارائه شده، پلیس را از ارائه پیشنهاد در رابطه با محکومیت زمانی که هنوز تحقیقات ادامه دارد، منع می‌کند. در حالی که مخالفان، هدف این طرح را ارائه مصونیت به نتانیاهو، درپی پرونده‌های فساد مالی، می‌دانند، اما «تایمز اسرائیل» نوشت قانون مذکور قابلیت اجرایی درباره دو پرونده او را ندارد.
همچنین این قانون افشای هرگونه جزئیات در رسانه‌ها درباره تحقیقات پلیس و یا مصاحبه بازرسان درباره پرونده‌های فساد اشخاص مهم را ممنوع کرده است.این قانون در حالی تصویب شد که نتانیاهو جمعه سه هفته قبل، برای هفتمین بار مورد بازجویی پلیس قرار گرفت. خبر دیگر آنکه پسر ۱۶ ساله فلسطینی که عکس بازداشتش توسط ده‌ها نیروی نظامی رژیم صهیونیستی بازتاب زیادی پیدا کرده بود، با پرداخت جریمه‌ای حدود ۱۰ هزار شِکِل (واحد پول رژیم صهیونیستی) آزاد شد. عکس وی در حالی دست و چشم بسته بود و توسط ۲۳ نظامی اسرائیلی احاطه شده بود، در شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌های به صورت گسترده بازنشر شد.

کد مطلب: 102473
 
Share/Save/Bookmark