میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی فرهنگ خبر
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۵ ساعت ۲۲:۵۲
 
 
در نشست خبری مطرح شد
تجلیل از ۱۰ چهره شعر انقلاب در شب‌های شعر انقلاب
برگزاری برنامه‌ها با توجه به سیاست‌ اقتصاد مقاومتی

از ۱۰ چهره شعر انقلاب در نشست خبری سومین دوره «شب‌های شعر انقلاب» تجلیل می‌شود.
به گزارش فارس، نشست خبری سومین دوره «شب‌های شعر انقلاب» با حضور علی‌محمد مؤدب، علیرضا قزوه، مرتضی امیری‌اسفندقه دبیر علمی سومین دوره شب‌های شعر انقلاب و محمود حبیبی کسبی به عنوان نماینده هیأت اجرایی صبح دیروز در مؤسسه شهرستان ادب برگزار شد.

شب‌های شعر انقلاب عَلَم شعر انقلاب را برافراشته نگاه داشته
علی‌محمد مؤدب در این نشست با اشاره به نقش محافل ادبی در رونق ادبیات گفت: هر پدیده‌ای برای رواج و رونق خود نیاز به محافلی دارد. انجمن‌های ادبی در کشور سابقه بسیاری دارند و علی‌رغم فضای مدیران فرهنگی و رسانه‌ها، این انجمن‌ها توانسته‌اند برای شعر نیرو تربیت کنند.
وی افزود: شعر انقلاب هم از این قضیه مستثنا نیست و برنامه شب‌های شعر انقلاب برنامه‌ای است که برگزیده‌های شعر انقلاب دور هم جمع شده و توانستند به واسطه آن، علم شعر انقلاب را برافراشته نگاه دارند و در ظلمت این روزها، چراغ شعر انقلاب را روشن نگه دارند.

شعر انقلاب به نسبت هنرهای دیگر جلوتر است
علیرضا قزوه در بخش دیگری از این نشست خبری گفت: سومین دوره از شب‌های شعر انقلاب با همکاری پنج نهاد در حال برگزاری است، اما ظرفیت شعر انقلاب بیشتر از این است و در سراسر کشور از این دست برنامه‌ها برگزار می‌شود و نباید اینطور فکر کنیم که فقط این برنامه به شعر انقلاب اختصاص دارد. خوبی انقلاب و فرهنگ آن این است که به این شکل حرکت می‌کند.
وی افزود: شعر انقلاب به نسبت هنرهای دیگر جلوتر است و شاعران انقلاب در تمام برهه‌ها جلوتر بوده‌اند. شعر انقلاب جرقه‌ها و درخشش‌های خود را دارد و بیشترین بار را شعر انقلاب به دوش می‌کشد. مطمئن هستم که میزان رضایت رهبر انقلاب از شعر، بیشتر از سایر هنرها است و این را از این حیث گفتم که به جایگاه شعر پی ببریم.
قزوه گفت: این برنامه طی دو سال قبل در سراسر کشور برگزار شده، اما دوره سوم آن را باید به فال نیک گرفت که چندین مؤسسه با ظرفیت‌های خود پای کار این برنامه آمده‌اند، البته این برنامه تمام برنامه‌ای نیست که در این ماه برگزار خواهد شد. 

شعر انقلاب به موضوعاتی انقلابی محدود نمی‌شود
این شاعر انقلاب گفت: شعر انقلاب تنها به موضوعات انقلابی محدود نمی‌شود، بلکه موضوعات انسانی، اجتماعی، آئینی و حتی عاشقانه‌های نجیب را دربرمی‌گیرد. شعر انقلاب با گذشته شعر فارسی آشتی کرده و از تجارب گذشته استفاده برده است، اگرچه منتقد بخشی از آن نیز بوده است.
وی در پایان سخنانش گفت: برنامه‌ای که امسال درنظر گرفته شده کار خوبی است که حاصل ساعت‌ها مشورت و کار گروهی بوده و با توجه به سال اقتصاد مقاومتی سعی کرده‌ایم با کمترین هزینه، بیشترین بهره را ببریم.

شعر فارسی از ابتدا شعر انقلاب بوده است
مرتضی امیری‌اسفندقه دبیر علمی سومین دوره شب‌های شعر انقلاب، گفت: من به نوعی در خط مقدم شب‌های شعر انقلاب هستم که از این بابت خوشحالم، چون بچه‌های خط دوم سرشان به مهر است و بچه‌های خط اول، آسمان را سرکشیده‌اند.
وی افزود: شعر فارسی از ابتدا تاکنون شعر انقلاب بوده است و امروز شعر کاشان، گرمسار و حتی کوچه پس‌کوچه‌های تهران فقط با کوچه‌های خود حرف نمی‌زند بلکه با جهان سخن می‌گوید. شعر پارسی اگر لازم باشد با پاریس سخن می‌گوید و این اغراق نیست.
امیری‌اسفندقه در پایان گفت:‌در جهان آنکه شعر نخواند و نداند، آدم نیست و البته انسان ذاتاً شاعر است و آنکه شاعری او محرز است، در این شب‌ها با او کار داریم.

تجلیل از ۱۰ چهره شعر انقلاب
محمود حبیبی کسبی به عنوان نماینده هیأت اجرایی در این نشست گفت: سال اولی که شب‌های شعر انقلاب برگزار شد، در پنج استان شاهد شب شعر بودیم، سال دوم نیز به همین صورت برنامه اجرا شد، اما در سال سوم، پنج برنامه در سه استان برگزار خواهد شد. هیأت اجرایی برای این دوره، از مهرماه جلسات خود را آغاز کرده تا تصمیمات لازم اتخاذ شود.
وی افزود: افتتاحیه سومین دوره شب‌های شعر انقلاب، اول بهمن در مشهد از ساعت ۱۸ با حضور شاعران خراسانی و سایر شاعران در سالن همایش‌های آستان قدس رضوی با تجلیل از غلامرضا شکوهی، محمدحسین جعفریان و مصطفی محدثی خراسانی که هر سه خراسانی هستند، آغاز به کار خواهد کرد. همچنین در بخش ویژه از محمدکاظم کاظمی تجلیل به عمل می‌آید.
حبیبی کسبی در ادامه گفت: ۶ بهمن از ساعت ۱۸ در شهر مقدس قم در سالن‌ همایش‌های بین‌المللی غدیر، دومین شب از شب‌های شعر انقلاب با تجلیل از محمدعلی مجاهدی، غلامرضا سازگار و ناصر فیض که هر سه اهل قم هستند، برگزار می‌شود. روزهای دهم، یازدهم و دوازدهم بهمن از ساعت ۱۸ در فرهنگسرای اندیشه با تجلیل از محمدرضا آقاسی در تالار فردوسی دانشکده ادبیات دانشگاه تهران با تجلیل از سیدحسن حسینی و در تالار سوره حوزه هنری با تجلیل از قادر طهماسبی برنامه شب‌های شعر انقلاب به کار خود پایان خواهد داد.
نماینده هیأت اجرایی در پایان گفت: در سومین دوره شب‌های شعر انقلاب حدود ۶۰ شاعر از سراسر کشور شعرخوانی خواهند داشت که سیدعلی موسوی‌گرمارودی، علی معلم دامغانی، سیمین‌دخت وحیدی، پرویز بیگی‌حبیب‌آبادی، جواد محقق، حسین اسرافیلی، سعید بیابانکی، عباس براتی‌پور و... برخی از چهره‌هایی هستند که شعرخوانی خواهند داشت.

کد مطلب: 98215
 
Share/Save/Bookmark