میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۲۲:۲۱
 
 
رئیس‌جمهور فهرست وزرای پیشنهادی را به مجلس ارائه می‌کند
مطالبه افکار عمومی: کابینه‌ای ‌عملگرا
مطالبه افکار عمومی: کابینه‌ای ‌عملگرا
 

رئیس‌جمهور امروز فهرست وزرای پیشنهادی خود را به مجلس ارائه می‌دهد این درحالی است که روحانی از سوی اصلاح‌طلبان برای چینش کابینه تحت فشار است و از سوی دیگر مطالبه افکار عمومی گزینش کابینه‌ای عملگرا برای دولت دوازدهم است.
اگرچه پیش از این حسینعلی امیری معاون امور مجلس رئیس‌جمهوری اعلام کرده بود که زمان ارائه دقیق لیست کابینه مشخص نشده است ولی برخی نمایندگان مجلس اعلام کردند که این لیست قرار است امروز از سوی دولت به مجلس شورای اسلامی ارائه شود.
دیروز اسدالله عباسی عضو هیئت ‌رئیسه مجلس شورای اسلامی از حضور حسن روحانی رئیس‌جمهور برای تقدیم لیست کابینه پیشنهادی دولت دوازدهم به مجلس خبر داد و گفت: آقای روحانی سه‌شنبه ۱۷ مرداد برای تقدیم لیست وزرای پیشنهادی دولت دوازدهم در جلسه علنی مجلس حضور می‌یابد. وی افزود: هنوز لیست وزرای پیشنهادی دولت دوازدهم از سوی دولت به مجلس ارائه نشده که قرار است رئیس‌جمهور امروز این لیست را در جلسه علنی مجلس تقدیم هیئت‌رئیسه پارلمان کند.
پیشتر نیز غلامرضا کاتب عضو هیئت‌رئیسه مجلس شورای اسلامی از ارائه لیست اعضای کابینه دوازدهم از سوی رئیس‌جمهور به پارلمان در روز سه‌شنبه خبر داده بود. همچنین قرار است که روند رای اعتماد به کابینه دوازدهم از دوشنبه آینده در مجلس آغاز شود.
اکبر رنجبرزاده عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی با اشاره به روند رأی اعتماد به وزرای پیشنهادی کابینه دولت دوازدهم در جلسات علنی مجلس، گفت: طبق شنیده‌ها اگر آقای روحانی اعضای کابینه پیشنهادی دولت دوازدهم را امروز سه‌شنبه ۱۷ مرداد به مجلس معرفی کند، روند رأی اعتماد به وزرا از روز دوشنبه ۲۳ مرداد در مجلس آغاز می‌شود.
وی در تشریح جزئیات روند رأی اعتماد به وزرای پیشنهادی دولت دوازدهم در مجلس، اظهار داشت: رأی اعتماد به وزرای پیشنهادی دولت دوازدهم در دو نوبت صبح و عصر در جلسات علنی مجلس انجام می‌شود و در صورت نیاز و در جهت تسریع در روند کار، احتمال برگزاری جلسات در سه شیفت کاری نیز وجود دارد.
عضو هیئت رئیسه مجلس تصریح کرد: روند رأی اعتماد به وزرای پیشنهادی دولت دوازدهم در ۴ روز کاری در مجلس پایان می‌یابد.
طبق ماده ۲۰۵ آیین‌نامه داخلی مجلس، یک هفته پس از معرفی دولت، برای بحث و بررسی خط‌مشی و اصول کلی برنامه دولت و أخذ رأی اعتماد برای هیأت وزیران جلسات مجلس به‏ طور متوالی تشکیل می‏‌شود. طبق این ماده با پیشنهاد رئیس و تصویب مجلس، جلسات به صورت صبح و بعد ازظهر برگزار می‌شود.

آخرین گمانه‌زنی‌ها
در همین حال روند حدس و گمانه‌زنی‌ها درباره آخرین تغییرات کابینه افزایش یافته و فراکسیون‌های مختلف مجلس نیز به فکر سازوکار چگونگی بررسی لیست پیشنهادی هستند.
محمدرضا عارف رئیس فراکسیون امید مجلس درباره نحوه بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی در فراکسیون امید گفت‌: براساس تصمیم شورای مرکزی، مقرر شد اعضای فراکسیون امید در هر یک از کمیسیون‌های تخصصی، کمیته بررسی وزرای مربوط به آن حوزه را تشکیل دهند و در روزهای آینده، نتیجه این بررسی‌ها به مجمع عمومی ارائه خواهد شد.
این در حالی است که قاسم میرزایی‌نکو نماینده دماوند گفت: پس از معرفی کابینه، فراکسیون امید کمیته‌های مختلفی تشکیل داده و در پایان نسبت به وزرا با خرد جمعی در مجمع رای‌گیری می‌کند. عضو فراکسیون امید ضمن افزود: ما طی بررسی که در فراکسیون امید کردیم، هفت وزیر رفوزه شده و نمره خوب نیاوردند.
وی به برخی از این وزرا اشاره کرد و گفت: ازجمله کسانی که نمایندگان در بررسی‌های اولیه ان‌قلت‌هایی درباره‌شان مطرح کردند، وزرای پیشنهادی مخابرات، آموزش و پرورش و علوم بود و به‌طور کل درباره چهره‌هایی که کمتر شناخته شده‌اند و یکی از آن‌ها نیز بسیار جوان است، بحث‌هایی مطرح شده که در نهایت قرار شد اطلاعات بیشتری درباره‌شان جمع‌آوری کنیم، از این افراد دعوت کنیم و در جلساتی از نزدیک در جریان مسائل قرار بگیریم و درمجموع نیز با تصمیم فراکسیونی در این رابطه اقدام کنیم.
بهرام پارسایی، سخنگوی فراکسیون امید نیز خاطرنشان کرد: در فراکسیون امید کمیته‌ای برای ارزیابی چهره‌های جدید کابینه که از سوی رئیس‌جمهور به مجلس معرفی می‌شوند، تشکیل شده است. این کمیته درخصوص وزرایی که در کابینه یازدهم نبودند، تحقیق می‌کند و اطلاعات را در اختیار اعضا قرار می‌دهد. کمیته مورد نظر قرار است پرونده‌ای دال بر توانمندی، اطلاعات و رزومه و عملکرد و برنامه وزرا تشکیل دهد.
از سوی دیگر مهرداد بائوج لاهوتی عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: متاسفانه اخباری به دست‌مان رسیده که حاکی است وزرای اقتصادی معرفی شده برای دولت دوازدهم چندان قوی‌تر و کارآمدتر از دولت قبل نیستند.
نماینده مردم لنگرود و سخنگوی فراکسیون مستقلین ولایی افزود: هم‌اکنون برخی از وزرایی که قرار است در دولت بعد نیز حضور داشته باشند، مشخص شده که از جمله می‌توان به آقایان مسعود سلطانی‌فر وزیر ورزش و جوانان، عبدالرضا رحمانی‌فضلی وزیر کشور، حجت‌الاسلام سیدمحمود علوی وزیر اطلاعات، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه، بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت و علی ربیعی وزیر رفاه، کار و تعاون اجتماعی اشاره کرد.
او اضافه کرد: همچنین حضور برخی وزرا در کابینه دوازدهم نیز همچون عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی نیز به‌صورت نیمه قطعی و به قول معروف پنجاه-پنجاه است که باید در این ارتباط نیز صحبت کنیم و قرار است نظراتمان را درباره افراد مختلف اعلام کنیم.
اما سیدجواد ابطحی عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس با اشاره به ارائه لیست وزرای پیشنهادی دولت، اظهار داشت: پس از ارائه لیست وزرا، فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس کارنامه کاری، سوابق اجرایی و برنامه‌های کاری وزرای پیشنهادی را بررسی و ارز‌یابی می‌کند و نظر اعضا و نتیجه ارز‌یابی نمایندگان از طریق سخنگوی فراکسیون اعلام می‌شود.
وی با بیان اینکه دعوت از وزرا برای حضور در صحن فراکسیون نیز در دستور کار اعضای فراکسیون است، تصریح کرد: ترجیح اعضای فراکسیون این است که وزرا را به صورت تک‌تک و جداگانه برای ارائه و دفاع از برنامه‌های‌شان دعوت کند، اما به دلیل کمبود زمان ممکن است در گروه‌های چند نفره از وزرا دعوت به عمل آید.
ابطحی درباره اولویت اعضای فراکسیون متبوعش برای دعوت از وزرا اظهار داشت: با توجه به اهمیت مباحث اقتصادی و سیاست خارجی، لذا دعوت از تیم اقتصادی دولت دوازدهم و وزیر پیشنهادی برای دستگاه دیپلماسی در اولویت اعضای فراکسیون است.
احمد امیرآبادی فراهانی نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی نیز با اشاره به جلسه مشترک کمیته تعامل و گفت‌وگو با دولت و شورای مرکزی فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس گفت: در این جلسه موضوع نحوه بررسی کارنامه و برنامه کاری وزرای پیشنهادی برای کابینه دولت دوازدهم مطرح و مورد بحث قرار گرفت.
وی افزود: در این جلسه کمیته‌هایی به صورت جداگانه برای بررسی کارنامه کاری وزرای پیشنهادی دولت دوازدهم مشخص شدند.
عضو شورای مرکزی فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس اظهارداشت: جلسه فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس با وزرای پیشنهادی دولت برای کابینه دوازدهم از امروز آغاز می‌شود و پیش از آغاز جلسه علنی مجلس، جلسه فراکسیون با امیر سرتیپ حاتمی وزیر پیشنهادی احتمالی برای وزارت دفاع برگزار می‌شود. وی خاطرنشان کرد: این احتمال نیز وجود دارد که آخرین دقایق نام وزیری تغییر کند.
در همین حال الیاس حضرتی، نماینده مردم تهران اعلام کرد که طبق نظر نمایندگان مجلس دو، سه وزیر پیشنهادی برای کابینه دوازدهم رای اعتماد نمی‌گیرند. وی افزود: برآیند نظرات همکارانم در مراسم تحلیف نشان می‌دهد که دو، سه وزیر رای اعتماد نمی‌گیرند. وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش کمترین شانس را دارد.
گفته می‌شد علی زرافشان گزینه پیشنهادی برای وزارت آموزش و پرورش بوده‌اند اما برخی خبرگزاری‌ها دیروز از انصراف وی خبر دادند.
این درحالی است که برخی از رسانه‌ها نیز پیش‌‌بینی کردند با توجه به افزایش مطالبات مبنی بر حضور بانوان در دولت دوازدهم، احتمال اینکه دولت برای وزارت آموزش و پرورش یک زن را به مجلس معرفی کند بسیار افزایش یافته است.
اما حسین مقصودی نماینده مردم سبزوار با بیان اینکه احتمال می‌دهم نمایندگان مجلس به ۴ گزینه احتمالی که از سوی رئیس‌جمهور به پارلمان ارائه می‌شود، رای اعتماد ندهند، ادامه داد: احتمالاً وزرای پیشنهادی برای وزارت اقتصاد، صنعت، معدن و تجارت، کار و آموزش و پرورش به دلیل اینکه کارنامه مناسبی ندارند از سوی وکلای ملت رای اعتماد دریافت نکنند.
وی با بیان اینکه طبق اخبار رسیده قرار بر این بود که علی زرافشان به عنوان وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش به مجلس معرفی شود، تصریح کرد: اما با صحبت‌هایی که نمایندگان با مسئولان دولتی داشتند، طبق اخبار رسیده آقای روحانی وی را از لیست وزرای پیشنهادی حذف کرده و در حال جایگزینی فردی دیگر به جای وی است.
عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس اضافه کرد: گزینه‌هایی همچون فاطمه سعیدی نماینده مردم تهران، جواد اطاعت، سیدرضا صالحی‌امیری، روح‌الله عالمی و بنده برای معرفی به مجلس به عنوان وزیر آموزش و پرورش مطرح هستیم. وی با بیان اینکه نمایندگان بر روی چهار وزارتخانه اقتصاد، صنعت، کار و آموزش و پرورش حساسیت ویژه‌ای دارند، اظهار داشت: طبق اخبار رسیده، رئیس‌جمهور در حال تجدید نظر درباره وزرای پیشنهادی برای این وزارتخانه‌هاست.
وی تصریح کرد: به نظر می‌رسد به جز وزرایی که مجلس بر روی آنها حساسیت دارد، سایر وزرا برای اخذ رای اعتماد در مجلس مشکلی نداشته باشند.

کابینه احتمالی دولت دوازدهم چه کسانی هستند؟
همچنین آخرین گمانه‌زنی درباره کابینه دوازدهم به این قرار است:
معاون اول: اسحاق جهانگیری
معاون ارتباطات و اطلاع‌رسانی: رضا صالحی‌امیری (تازه تاسیس)
معاون اجرایی: محمد نهاوندیان (به جای شریعتمداری)
معاون امور اداری و استخدامی: جمشید انصاری
معاون امور زنان و خانواده: معصومه ابتکار
معاون پارلمانی: حسینعلی امیری
معاون علمی و فناوری: سورنا ستاری
معاون حقوقی: الهام امین‌زاده (به جای مجید انصاری)
دستیار حقوق شهروندی: شهیندخت مولاوردی (به جای امین‌زاده)
رئیس دفتر رئیس‌جمهور: محمود واعظی (به جای نهاوندیان)
رئیس بانک مرکزی: ولی‌الله سیف
رئیس بنیاد شهید: سیدمحمدعلی شهیدی
رئیس سازمان انرژی اتمی: علی اکبر صالحی
رئیس سازمان برنامه و بوجه: محمدباقر نوبخت
رئیس سازمان محیط‌زیست: عیسی کلانتری (به جای ابتکار)
رئیس سازمان میراث فرهنگی: اصغر مونسان (به جای زهرا احمدی‌پور)
رئیس سازمان هلال‌احمر: مرتضی بانک (به جای علی‌اصغر احمدی)
وزیر کشور: عبدالرضا رحمانی‌فضلی
وزیر ارتباطات: محمدجواد آذری جهرمی (به جای واعظی)
وزیر ارشاد: سیدعباس صالحی (به جای صالحی‌امیری)
وزیر اطلاعات: محمود علوی
وزیر اقتصاد: مسعود کرباسیان (به جای طیب نیا)
وزیر امور خارجه: محمدجواد ظریف
وزیر بهداشت: حسن قاضی‌زاده هاشمی
وزیر جهاد کشاورزی: محمود حجتی
وزیر دادگستری: سیدعلیرضا آوائی (به جای پورمحمدی)
وزیر دفاع: سرتیپ امیر حاتمی (به جای سردار دهقان)
وزیر راه و شهرسازی: عباس آخوندی
وزیر صنعت: محمد شریعتمداری (به جای نعمت‌زاده)
وزیر علوم: علی خاکی‌صدیق (به جای فرهادی)
وزیر کار و رفاه: علی ربیعی
وزیر نفت: بیژن نامدار زنگنه
وزیر نیرو: حبیب‌الله بیطرف (به جای چیت‌چیان)
وزیر ورزش: مسعود سلطانی‌فر
این درحالی است که اگرچه برخی چهره‌ها همچون نعمت‌زاده با کابینه خداحافظی کرده‌اند اما قرار است روی صندلی برخی دیگر از سازمان‌های وابسته به دولت را بنشینند و همچنان احتمال تغییر برخی گزینه‌ها وجود دارد.

ادامه سهم‎خواهی اصلاح‌طلبان تا دقیقه ۹۰
در همین حال اصلاح‌طلبان که خود را بزرگترین حامی حسن روحانی در انتخابات و سهیم در پیروزی وی می‌دانند همچنان تا آخرین لحظه معتقدند که رئیس‌جمهور این بار باید ملاحظاتش را کنار گذاشته و کابینه‌ای اصلاح‌طلب‌تر تشکیل دهد.
آنها مرتباً به میزان رای روحانی اشاره کرده و معتقدند تشکیل کابینه باید تبلور اراده و خواست ۲۴ میلیون نفری باشد که به وی رای داند. بیشتر آنچه که از واکنش اصلاح‌طلبان مشخص است فشار فعالان این جریان برای تغییر کابینه به نفع اصلاح‌طلبان و مشارکت زنان در کابینه است . این درخواست در حالی مطرح می‌شود که آنها توجهی به موضوع شایسته‌سالاری ندارند و تنها برای جلب نظر حامیان خود و کسب قدرت تلاش می‌کنند.

کابینه‌ای عملگرا و کارا خواست افکار عمومی
باید گفت رئیس‌جمهور تا آخرین لحظات فرصت دارد تا کابینه‌ای را معرفی کند که دغدغه‌های جامعه را بشناسد. مردم انتظار دارند که کابینه دولت دوازدهم کارآمد، عملگرا و بی‌حاشیه باشد و تمام فکر و ذکر کابینه در جهت تحولات مثبت بخصوص در اقتصاد کشور متمرکز شود.یادمان باشد که دشمنان ایران و در راس آنها دولت امریکا به دنبال اعمال فشار اقتصادی بر مردم ایران هستند بنابراین تیم اقتصادی دولت جدید باید در سال تولید و اشتغال با ایجاد فضای جدید برای فعالیت‌های تولیدی و اقتصادی وضعیت ٨ میلیون بیکار در کشور را سامان دهند. تیم اقتصادی قدرتمند و قوی دولت دوازدهم باید بخش خصوصی را باور داشته و ظرفیت مردمی اقتصاد را جدی بگیرد و بساط قاچاق و فساد را از کشور برچیند. اصلاح ساختار نظام بانکی کشور، ساماندهی وضعیت بدهی‌های دولت، اهتمام به تولید داخلی از جمله درخواست‌های مردم از دولت است.
در نهایت رئیس‌جمهور باید کابینه‌‌ای را برگزیند که ویژگی‌‌هایی نظیر تخصص، تعهد، تجربه، توان مدیریتی بالا در آن مشاهده شود و با نوع عملکرد خود باعث عقبگرد جامعه نشود. انتظار عمل به وعده‌ها، مساله‌ای است که دولت دوازدهم نمی‌تواند به راحتی از کنار آن گذشته و با چینش درست وزرا تلاشی برای عمل به آن از خود نشان ندهد.

نویسنده: کتایون مافی

کد مطلب: 100394
 
Share/Save/Bookmark