میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۲۳:۲۰
 
 
راهی ‌برای شرق

چین این روزها میزبان نشستی با نام جاده ابریشم است که بسیاری آن را راهبردی برای اقتصاد چین و منطقه و حتی جایگزینی برای اقتصاد جهانی می‌دانند.
جاده ابریشم شبکه راه‌های به‌ هم‌ پیوسته‌ای با هدف بازرگانی در آسیا بود که خاور و باختر و جنوب آسیا را به هم و به شمال آفریقا و خاور اروپا پیوند می‌داد؛ مسیری که تا سده پانزدهم میلادی به‌مدت ۱۷۰۰ سال، بزرگ‌ترین شبکه بازرگانی دنیا بود. اکنون چین به همراه ۲۹ کشور جهان قصد دارد این جاده را دوباره احیا کند. این نشست در حالی با حضور افرادی همچون پوتین رئیس‌جمهور روسیه و بسیاری از سران کشورهای منطقه برگزار شد که بسیاری از ناظران اقتصادی و سیاسی جهان آن را راهبردی می‌دانند که می‌تواند بر آینده منطقه تاثیر بسیار داشته باشد چراکه محور اصلی آن کشورهایی همچون چین، روسیه، هند و جمهوری اسلامی ایران می‌توانند باشند. این محور اقتصادی در نهایت به سمت ترکیه و حتی اروپا نیز حرکت می‌کند چنانکه انگلیسی‌ها از هم‌اکنون برای حضور در آن تقلا می‌کنند فیلیپ هاموند"، وزیر دارایی انگلیس که برای شرکت در نشست "یک کمربند- یک جاده" به پکن سفر کرده است، با حضور در این نشست تاکید کرد لندن در تکمیل پروژه جاده ابریشم با چین مشارکت خواهد داشت.هاموند اظهار داشت لندن همزمان با خروج از اتحادیه اروپا، به دنبال تحکیم روابط تجاری با دیگر کشورها به ویژه چین است.
بسیاری بر این امر تاکید دارند که تحرکات امریکا در افغانستان و پاکستان درراستای بر هم زدن امنیت و ثبات در منطقه در چارچوب مقابله با همگرایی اقتصادی منطقه با محوریت احیای جاده ابریشم است.
امریکایی‌ها و اروپا به این مهم رسیده‌اند که در صورت تحقق طرح مذکور جایگاه اقتصادی خود را در عرصه جهانی از دست خواهند داد، بر این اساس شاهد هستیم که از یک سو کشورهای غربی بر افزایش نیروی نظامی در افغانستان تاکید دارند و از سوی دیگر با گسترش تروریست در منطقه به دنبال اخلال در تحقق احیای جاده ابریشم هستند. بسیاری از ناظران سیاسی بر این عقیده‌اند که اقدامات امریکا در شبه جزیره کره و نیز دریای چین جنوبی ادامه دارد وسیاست امریکا برای مشغول ساختن کشورها به امورحاشیه‌ای برای هزینه شدن همگرایی اقتصادی در حوزه امنیتی است.
به هر تقدیر می‌توان گفت آنچه این روزها در حوزه اقتصاد جهانی در جریان است افول جایگاه غرب و افزایش موقعیت شرق در معادلات مذکور است که برگزاری نشست چین نمودی از این اقدام است. آنچه در این میان بیش از هر چیز باید مورد توجه باشد لزوم همگرایی منطقه‌ای در مقابله با تروریسم و تحرکات بحران‌ساز غرب در منطقه است که می‌تواند زمینه‌ساز اهداف طرح جاده ابریشم باشد روندی که تاکنون به دلیل برخی اختلافات میان کشورها و نیز تشدید بحران تروریسم اجاره‌ای تحقق آن ناکام مانده است. 

کد مطلب: 99269
, مولف : فرامرز اصغري
 
Share/Save/Bookmark