میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۶ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۲۰:۴۰
 
 
مخالفان فروش تسلیحات به سعودی مقابل سفارت عربستان در لندن تجمع کردند
محکومیت مشارکت انگلیس در کشتار یمن
محکومیت مشارکت انگلیس در کشتار یمن
 

شماری از معترضان فروش جنگ افزارهای ساخت انگلیس به ریاض، تجمعی را مقابل سفارت عربستان در لندن برگزار و خواستار پایان همکاری انگلیس با عربستان در کشتار مردم یمن شدند.
ده‌ها انگلیسی مخالف فروش جنگ افزار از سوی دولت انگلیس به عربستان مقابل سفارت سعودی در لندن تجمع کردند. حاضران در این تجمع خشم خود از تداوم فروش تسلیحات ساخت انگلیس به عربستان سعودی که ائتلافی بین‌المللی علیه یمن و شیعیان این کشور را از سال ۲۰۱۵ به این سو شکل داده و منجر به کشته شدن هزاران نفر شده، بیان کردند.
«ایان پکاک» سخنگوی سازمان مردم نهاد «کات» به اسپوتینک گفت: «دولت انگلیس از زمان آغاز جنگ در مارس ۲۰۱۵ بیش از ۲ میلیارد دلار جنگ افزار به رژیم سعودی فروخته است. ما از دولت خواستاریم به خاطر کشتارها و تخریب‌های رخ داده‌ در یکی از فقیرترین کشورهای جهان به این سودآوری خاتمه دهد.»
معترضان انگلیسی در ماه ژانویه نیز نامه‌ای سرگشاده را به «ترزا می» نخست وزیر انگلیس ارسال کرده و از وی خواستند تا ملاقات برنامه ریزی شده با «محمد بن‌سلمان بن‌عبدالعزیز» ولی‌عهد عربستان را به خاطر وضعیت یمن لغو کند.
«استیفن بل» سخنگوی گروه ائتلاف «جنگ را متوقف کنید» نیز در گفت‌‌وگو با اسپوتنیک ضمن اشاره به همراهی کامل دولت انگلیس با آمریکا و ائتلاف عربستان گفت: «بر اساس نظر سنجی‌ها، امروز در انگلیس اکثر مردم مخالف حمایت از رژیم سعودی هستند و داخل پارلمان نیز شاهدیم که حزب‌های عمده مخالف و نیز بخشی از حزب محافظه کار مخالف ادامه حمایت از نبرد در یمن هستند.
بر این باوریم که با راه اندازی ساز و کاری پیرامون این موضوع و بهره بردن از عقاید جامعه و مجلس، نظر دولت را تغییر دهیم.» دولت انگلیس از ابتدای سال ۲۰۱۸، تحرکات خود را با چراغ سبز عربستان سعودی با هدف توقف جنگ علیه یمن و آغاز مذاکرات سیاسی آغاز کرده است که در این صورت، انگلیس باید فروش سلاح‎های خود به عربستان را متوقف کند.
«آنتونی گوترش» دبیرکل سازمان ملل اخیرا یک تبعه انگلیسی به نام «مارتین گریفیتس» را به عنوان نماینده جدید سازمان ملل در امور یمن به جای «اسماعیل ولد الشیخ» معرفی کرده است. گام بعدی که لندن برای ورود به عرصه سیاسی تحولات یمن برداشته است، سفر منطقه‎ای «بوریس جانسون» وزیر خارجه انگلیس به کشورهای ایران، عربستان و عمان قبل از آغاز سال نوی میلادی است؛ هر چند برخی از تحلیگران، مهمترین هدف انگلیس در سفر جانسون به عربستان را دستیابی به منابع اقتصادی و انعقاد قرارداد فروش سلاح به این کشور عنوان کردند، اما بدون شک علت اصلی سفر جانسون به عمان و ایران مسایل منطقه از جمله تحولات یمن بوده است.
روزنامه انگلیسی «تایمز» با انتشار گزارشی درباره جنگ یمن نوشت: «انگلیس اگرچه از محمد بن‌سلمان ولی‎عهد سعودی و وزیر دفاع عربستان در انجام اصلاحات اقتصادی و اجتماعی حمایت می‏کند، اما از وی می‌خواهد که به جنگ علیه یمن پایان دهد.»
«سایمون شرکلیف» سفیر انگلیس در یمن نیز ضمن انتقاد از محاصره عربستان علیه یمن اعلام کرد که برای حل بحران و پایان جنگ، هیچ گزینه‎ای به غیر از مذاکره با انصارالله وجود ندارد.
این در حالی است که شکست سعودی در برابر یمن هر روز بیشتر می‌شود چنانکه پایگاه نظامی «ملک فیصل» در منطقه «خمیس مشیط» منطقه عسیر صبح دیروز با حمله موشک بالستیک «کوتاه برد» ارتش یمن و انصارالله، منهدم شد. یک منبع نظامی وابسته به یگان موشکی ارتش یمن و انصارالله به المسیره گفته که موشک بالستیک دقیقا به هدف مورد نظر در پایگاه نظامی خمیس مشیط اصابت کرده است.
حملات موشکی ارتش یمن به عمق خاک عربستان از ابتدای سال جدید میلادی شدت پیدا کرده است؛ به طوری که از ماه ژانویه سال ۲۰۱۸ تاکنون بیش از ۱۲ فروند موشک بالستیک شلیک کرده‌‏اند. ارتش یمن و انصارالله در ژانویه امسال همچنین سه فروند جنگنده و ۱۸۹ خودروی نظامی ائتلاف ضد یمنی را هدف قرار داده و منهدم کردند. یگان تک تیرانداز ارتش یمن و انصارالله طی یک ماه گذشته میلادی، ۷۲ نظامی سعودی و ۱۷۴ شبه نظامی ائتلاف سعودی را از پای درآوردند. نیروهای یمنی در ماه ژانویه گذشته همچنین ۲۷ خودروی زرهی و ۳ دستگاه تانک و ۱۵۹ خودروی نظامی را در جبهه مختلف یمن منهدم کردند.

کد مطلب: 103094
 
Share/Save/Bookmark